Türkiye operasyona hazırlanırken Esad ve Rusya’dan yeni hamle

Son aylarda Türkiye'nin Suriye'ye olası bir askeri operasyon düzenleyeceğine dair açıklamalar gelirken bölgede hareketlilik sürüyor.

Türkiye operasyona hazırlanırken Esad ve Rusya’dan yeni hamle

Rus medyası, son haftalarda hareketliliğin devam ettiği Suriye’de Şam ve Moskova yönetimlerinin Türkiye’ye karşı ortak hareket ettiğini yazdı. Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu ve ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la iş birliği yapma kararı aldığı günlerde Şam yönetimi ile Moskova yönetiminin Suriye’de yeni üsler kurduğu ortaya çıktı.

Rusya merkezli medya kuruluşu Sputnik’e konuşan yetkililer, Suriye’nin kuzeyindeki Rakka’da Rusya ve Suriye’nin ortak 3 yeni askeri üs inşa ettiğini açıkladı. Yetkililer bu askeri üslerin M-4 otoyoluna yakın olduğunu da dile getirdi.

Rus medyası, Şam ve Moskova rejimlerinin Türkiye’nin olası hamlesine karşı harekete geçtiğini aktardı.

Bu askeri üslerle ilgili, “Rus güçlerinin desteklediği Suriye, Rakka’nın kuzeyine Türkiye’nin olası bir operasyonuna karşı yeni ekipmanların olduğu yeni üsler yaptı” yorumunu yaptı. Rus medyasına konuşan kaynaklar Suriye ve Rusya’nın M-4 otoyoluna odaklandığını ve Suriye ordusunun başka üsler yapmaya da hazırlandığını öne sürdü.

Sputnik’e konuşan kaynaklar, “Suriye ordusunun yanı sıra Rusya güçleri de Türk askerinin olası bir operasyonu karşısında üslerin yakınına yeni askeri ekipmanlar getirdi” ifadesini kullandı.

Financial Times, Türkiye'nin olası Suriye operasyonunu analiz etti İlginizi Çekebilir Financial Times, Türkiye'nin olası Suriye operasyonunu analiz etti İsrail de Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna karşı olduğunu açıkladı İlginizi Çekebilir İsrail de Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna karşı olduğunu açıkladı Suriye askerleri Türkiye sınırına konuşlandı: Bayrak sallaya sallaya geldiler İlginizi Çekebilir Suriye askerleri Türkiye sınırına konuşlandı: Bayrak sallaya sallaya geldiler

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...