Balon balığında adet fiyatı artmıştı: Avlayanların sayısında patlama bekleniyor

İstilacı balon balığının avlanması için verilen destek tutarının adet başına 5 TL'den 12.5 TL'ye çıkarılması balıkçıları sevindirdi. Bu balığı avlayanların sayısında patlama yaşanması bekleniyor.

Balon balığında adet fiyatı artmıştı: Avlayanların sayısında patlama bekleniyor

Balon balığı avcılığını teşvik için adet başına ödenen 5 lira, 12,5 TL’ye çıkarıldı.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Gürsel Coşkun, “Talep patlaması olacağını bekliyoruz” dedi.

Kızıldeniz’den gelerek Akdeniz’deki balıkçıların ağlarına ve balıklara zarar veren balon balığının popülasyonunu kontrol altına almak için Tarım ve Orman Bakanlığı, kuyruk teşvikini sürdürüyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, daha önce 5 lira olan kuyruk teşviki, bu yıl 12,5 TL’ye çıkarıldı. Karar, balıkçılar tarafından sevinçle karşılandı.

‘5 LİRAYKEN DE BÜYÜK İLGİ GÖRMÜŞTÜ’

Balon balığının en çok görülen ve en zararlı türü olan ‘lagocephalus sceleratus’un kuyruğu ya da bütününü getirene, 200 bin adede kadar olana, sayı başına 12,5 lira ödenecek. Diğer balon balığı türlerini avlayanlara da 1 milyon adede kadar sayı başına 2,5 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Antalya Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkanı Zafer Semerci, balon balığı avcılığında teşvikin daha da artacağını söyledi. Balıkçıların yeni rakamı ilgiyle karşıladığını anlatan Semerci, “Olta balıkçıları için de bir destek verilse iyi olur. 5 lirayken de büyük ilgi görmüştü. İnşallah daha çok avlanacak” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Gürsel Coşkun da 7 aylık sürede sadece Antalya’da 9 bin balon balığının yakalanıp, teslim edildiğini aktardı. Popülasyonun kontrol altına alınması noktasında yeni teşvikin avcılığı hızlandıracağını anlatan Coşkun, “Yoğun bir talep bekliyoruz. Rakam ciddi oranda arttı. Ekosistemimize faydalı olacağını ve talep patlaması olacağını bekliyoruz” dedi. (DHA)

Balon balığı avcılığına verilen ödeme desteği artırıldı İlginizi Çekebilir Balon balığı avcılığına verilen ödeme desteği artırıldı Piyasada 200 TL patlaması İlginizi Çekebilir Piyasada 200 TL patlaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...