Kuzey Akım 1 boru hattında doğalgaz akışı yeniden başladı

Alman haber ajansı DPA, Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden doğalgaz akışının bu sabah yeniden başladığını duyurdu. Ancak bu durumun, kış döneminde yaşanması muhtemel sıkıntıları ortadan kaldıracak kadar rahatlama sağlamadığı belirtildi.

Kuzey Akım 1 boru hattında doğalgaz akışı yeniden başladı

Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz akışı bugün yeniden başladı.

Alman online haber sitesi DPA’ya dayandırılan haber Spiegel ve FAZ’da yer aldı.

Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden yapılan Rus doğalgaz akışının, planlı bakımın tamamlanmasının ardından bugün yeniden başlaması bekleniyordu.

Açıklamayı, konuya yakın iki kaynak Reuters’a yapmıştı.

KISA VADELİ RAHATLATTI, RİSK SÜRÜYOR

Öte yandan, Rusya ile Avrupa arasındaki en büyük doğalgaz hattında akışın 10 günlük kesintiden sonra bugün yeniden başlaması Avrupa’nın kısa vadeli endişelerini hafifletti, ancak kış döneminde yaşanması muhtemel sıkıntıları ortadan kaldıracak kadar rahatlama sağlamadı.

Baltık Denizi’nin altından Almanya’ya ulaşan Kuzey Akım 1 hattında akım, bakım çalışması için 11 Temmuz’da kesilmişti.

Fakat bakım çalışmasından önce bile akım, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili tartışmalarla kapasitenin yüzde 40’ına düşmüştü.

Kuzey Akım verilerine göre boru hattındaki tedarik hacmi bugün bakım çalışmasının öncesindeki seviyesine, yüzde 40 kapasiteye ulaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün arzın daha da azaltılabileceği, hatta tamamen durdurulabileceği yönünde uyarı yapmıştı.

Kuzey Akım 1 hattında arzın yeniden başlatılmasına rağmen kapasitenin ciddi oranda altında kalması, özellikle Almanya gibi Rus yakıtına bağımlılığı yüksek olan Avrupa ekonomilerinin kış için yeterli doğalgaz bulamadığı anlamına geliyor.

Avrupa Birliği üye ülkelerin doğalgaz depolarını 1 Kasım’dan önce yüzde 80 doldurmayı hedeflese de şu an sadece üçte iki seviyesine kadar dolan stokların dolum hızı azalıyor.

AB TEKLİFİ TEPKİ TOPLADI

Kış aylarında enerji kıtlığı yaşanmaması için Avrupa Komisyonu dün sunduğu teklifte birliğin üyesi tüm ülkelerin doğalgaz kullanımlarını Ağustos ile Mart ayları arasında 2016-2021 yıllarındaki aynı döneme kıyasla yüzde 15 azaltmasına yönelik gönüllü bir hedef belirledi.

Avrupa Komisyonu’nun teklifi kapsamında AB, ciddi bir doğalgaz arzı kıtlığı tehlikesi tespit ettiğinde yüzde 15 azaltım hedefini üye ülkelere zorunlu hale getirebilecek.

Konuya dair bilgi sahibi beş kaynağın Reuters’a bildirdiğine göre dün düzenlenen toplantıda 27 ülkenin 12’sinin temsilcileri teklife dair endişe belirtti.

Teklife karşı çıkan üyelerin temel endişesi AB’ye, yüzde 15 doğalgaz kullanımı düşürme hedefini zorunlu hale getirme yetkisi verilmesi oldu. Karşı çıkan temsilciler, gaz kullanımının düşürülmesi hedefiyle ilgili üye ülkelere söz hakkı, hatta veto seçeneği sunulması gerektiğini savundu. (REUTERS)

Rusya, Kuzey Akım 1'de doğalgaz akışına yeniden başlayacak İlginizi Çekebilir Rusya, Kuzey Akım 1'de doğalgaz akışına yeniden başlayacak Tecil faiz oranı yüzde 24'e yükseltildi İlginizi Çekebilir Tecil faiz oranı yüzde 24'e yükseltildi Japonya'dan eksi faizle devam kararı İlginizi Çekebilir Japonya'dan eksi faizle devam kararı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...