Esnaf kredi bulsa da kefil bulamıyor

Eskişehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Suat Er, sermayesi eriyen esnafın kredi talebinin her geçen gün arttığını ancak kefil bulmakta zorlandığını anlattı. Er, "Ödeme gücü yok. Babası oğluna kefil olmuyor" dedi.

Esnaf kredi bulsa da kefil bulamıyor

Kredi taleplerinin gün geçtikçe arttığını belirten Eskişehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Suat Er, aynı zamanda esnafın kefil bulmakta zorlandığını ifade etti.

7 ay içerisinde 534 esnafa, 145 milyon para dağıtıldığını ifade eden Er, “300 milyon da dağıtabilirdik, neden 145 milyon derseniz, bugün 350 bin TL isteyen kişi, istihbarat sonucu 100 bin TL’ye düşürür. Çünkü alma ve ödeme gücü yok” dedi.

“Artık bu saatten sonra esnaf kefil olmuyor, babası oğluna kefil olmuyor” diyen Er, “50 bin TL’ye kadar 2 kefil ile veriyoruz, 50 bin TL’den yukarısına 350 bin TL’ye kadar ipotek rehin ve bir kefil şartıyla veriyoruz. Esnafın zorlandığı kefil bulmak. Yani bugün burada biz emeklinin dışında memur, işçi, esnaf bu saydıklarımın hepsini kefil alabiliyoruz” diye konuştu.

‘350 BİN TL LİMİT VAR’

Esnafın isteğine göre ödeme planlarının olduğunu belirten Er, “Bankalarda verilen kredilerin ödeme taksitleri 24 ay. Yani 6 ay vadeli bir kredi veren banka yok. Bizim 4-5 yıl vadeli esnafın isteğine göre ödeme planımız var. 350 bin TL limitimiz var. Sıfır araç alacaklara 1 milyon, iş yeri alacaklara 1 milyon gibi bir kredimiz var, 7 yıl ödemeli. Faizimiz yıllık 9,5″ dedi.

‘KREDİ KARTINA BORÇLU, BAĞ-KUR’A BORÇLU…’

Esnafa her türlü kolaylığı ve yardımı yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Er, şöyle devam etti:

“Sicilinde bozuk sicil affı olmadığı için çeki vurulmuş kredi kartlarına borçları var, bağ kur borcunu ödeyememiş, vergi dairesine haciz var. Bunlardan dolayı bu göndermiş olduğumuz dosya bankadan geri dönüyor. Esnaf bu konuda da zorlanıyor.

Esnafa her türlü kolaylık ve yardımı yapmaya çalışıyoruz. Esnafımız 10 bin TL ödemesi varsa biz ‘illaki 10 bin TL'yi denkle getir’ demiyoruz. 3 bin veya 5 bin TL fark etmez getirsinler.

Esnafımızı uyarıyorum ki esnaf 20 bin TL ödemem var denkleşmeyince gitmeyeyim demesin, böyle bir şey yok. Gelsinler bu kapı her zaman açık. Biz esnafın içinde olduğumuz için her türlü kolaylığı her türlü yardımı da yapıyoruz.”

İş dünyasından kredi isyanı İlginizi Çekebilir İş dünyasından kredi isyanı Kavcıoğlu: Stokçulukla ilgili sözlerim yanlış anlaşıldı, faizleri düşürmek için formül geliştiriyoruz İlginizi Çekebilir Kavcıoğlu: Stokçulukla ilgili sözlerim yanlış anlaşıldı, faizleri düşürmek için formül geliştiriyoruz Esnafın sermayesi eridi: Boşalan rafları çektikleri kredilerle dolduruyorlar İlginizi Çekebilir Esnafın sermayesi eridi: Boşalan rafları çektikleri kredilerle dolduruyorlar TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Ticari kredi faizleri yüzde 30-50 arasında İlginizi Çekebilir TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Ticari kredi faizleri yüzde 30-50 arasında

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...