Turizm sektöründe ara eleman sıkıntısı

Pandeminin başlarında kapanan ve nitelikli personelini kaybeden turizm tesislerinin eleman bulamama sıkıntısı büyüyor. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, "Çok fazla çalışanımızı kaybettik. Eski çalışanlarımızı sektöre nasıl yeniden kazandırabiliriz bunu düşünüyoruz" dedi.

Turizm sektöründe ara eleman sıkıntısı

Turizm sektöründe, pandeminin başlarında çalışanların önemli bir kısmı ücretsiz izne çıkarılmış, büyük bir kısmı da sezonun açılamamasından dolayı işsiz kalmıştı.

Şimdi ise, farklı sektörlere yönelen personelin yeri doldurulamıyor ve ara eleman sıkıntısı yaşanıyor.

İŞVEREN 8-15 BİN TL ARASINDA MAAŞ TEKLİF EDİYOR

Pandemi döneminde kapanan turistik tesisler, farklı sektörlere yönelen çalışanları nedeniyle bugünlerde nitelikli işgücü sıkıntısı çekiyor.

Pandemide otellerde görev alan yetişmiş mutfak ve servis elemanlarının yanı sıra ön büro, housekeeper alanlarında da ciddi kayıplar yaşandı.

Yeni iş kollarında çalışmaya başlayan otel çalışanları geri dönmeyince onların yerini dolduracak yeni elaman bulmak zorunda kalan yöneticiler, işe alım sürecinde personele lojman, yemek, sigorta, yan haklar ve 8 ila 15 bin lira arasında maaş teklif ediyor.

Kaynak: DHA

‘ÇOK FAZLA ÇALIŞANIMIZI KAYBETTİK’

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, pandemi öncesinde başlayan nitelikli eleman ihtiyacının bu süreçte arttığını söyledi.

Atmaca, “Sektör olarak çok fazla çalışanımızı kaybettik. Şimdilerde eski çalışanlarımızı sektöre nasıl yeniden kazandırabiliriz bunu düşünüyoruz. Belek’te 6, 8, 10 bin liralara çalışacak personel bulunamıyor” diye konuştu.

‘SEKTÖR ÇOK SIKINTILI’

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski başkanı turizmci Osman Ayık, turizmin 12 aya yayılması noktasında çalışmalar yapılırsa sektör çalışanlarının da kariyer planlayacağı için turizme sıcak bakacağını söyledi.

Ayık, “Ara eleman konusunda son derece büyük açık var. Sektör çok sıkıntı içinde. Aşçı yardımcısı, maid, bulaşıkçı, komi, garson hatta bahçıvan bulamazsınız” diye konuştu.

‘OPERASYONEL DEPARTMANLARDA SIKINTI BÜYÜK’

Serik ilçesi Belek bölgesindeki 5 yıldızlı bir otelin genel müdürü Ali Kızıldağ da ara eleman sorunu yaşadıklarını söyledi.

Bu yılki hedeflerin 2019 yılı verileri olduğunu belirten Kızıldağ, “Çok ilginç bir dönemden geçiyoruz. İvme çok iyi. Avrupalı turistin Türkiye’ye dönüşü çok iyi oldu” dedi.

“Pandemiyle birlikte ulaşım ve konaklama sektöründe insan kaynağı kaybı yaşandı. Bunların tekrar sektöre dönüşü gibi bir beklentimiz yok” diyen Kızıldağ, şöyle devam etti:

“Operasyonel departmanlarda çok sıkıntımız var. Mutfakta 180, serviste 200, housekeepingte 200 kişiyle çalışıyorsunuz. Bu departmanlarda çok ihtiyaç var. Bugün zincir otellerin genel müdürlerinin çoğu işin mutfağından, sektörün en altından yetişerek o noktalara geldi.”

HEDEF, 2019’U YAKALAMAK

Turizm kenti Antalya, yerli ve yabancı tatilcilerin en çok tercih ettiği destinasyonların başında geliyor.

Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan kent, tüm zamanların rekorunu 2019’da 15 milyon 644 bin 108 turistle kırdı.

Pandemi nedeniyle kapanmayla geçen 2 yılın ardından 2021’de 9 milyon kişiyi ağırlayan kentte turizm sektörü temsilcilerinin hedefi, 2022’de 2019 verilerini yakalamak.

Nisan, mayıs ve haziran aylarında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında seyrettiği için tatilcilerin temmuz ve ağustosa yoğunlaşması nedeniyle sektörün 2019 rakamlarını az bir kayıpla yakalayacağı tahmin ediliyor.

Yıl sonunda toplam 12 milyon turistin kente gelmesi bekleniyor. (DHA)

Turizm geliri ikinci çeyrekte 2019'u geride bıraktı İlginizi Çekebilir Turizm geliri ikinci çeyrekte 2019'u geride bıraktı Turist sayısı haziranda 2019'un gerisinde kaldı İlginizi Çekebilir Turist sayısı haziranda 2019'un gerisinde kaldı Hizmet sektörü üretici enflasyonunda yeni rekor İlginizi Çekebilir Hizmet sektörü üretici enflasyonunda yeni rekor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...