Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor

Gram altın fiyatı 1019 lirayı geçerken dolar cinsi ons altın fiyatı üç haftanın zirvesini gördü. Fed'den gelen faiz artışlarında yavaşlama sinyali ve resesyon haberi, sarı metalde 4 ayın en iyi haftasının yaşanmasını beraberinde getirdi.

Altın fiyatlarında yükseliş sürüyor

ABD Merkez Bankası (Fed) önceki gün beklentilere paralel olarak 75 baz puan faiz artırırken Fed Başkanı Jerome Powell’ın “bir noktada faiz artışlarını yavaşlatmanın uygun olacağını” söylemesi ve dün ABD ekonomisinin teknik resesyona girdiğinin ortaya çıkması, altın fiyatlarını yükseltti.

Geçen hafta 1690 dolar seviyelerine gerileyen spot ons altın fiyatı bugün 1768 doları gördü. Bu seviye, 6 Temmuz sonrası gün içi zirve olarak kayıtlara geçti.

Dolar/TL’nin de yükselmesiyle birlikte gram altın da 1019 seviyesini aştı.

Bloomberg, son üç haftanın zirvesini gören altın fiyatlarının mart ayından bu yanaki en yüksek haftalık kazanca yöneldiğini yazdı.

FED YAVAŞLAYACAK BEKLENTİSİ, DOLAR VE TAHVİL

ABD ekonomisinin 2022’nin ilk iki çeyreğinde küçülerek teknik resesyona girmesi, son dört toplantıda 225 baz puanlık faiz artışına giden Fed’in yüksek enflasyona rağmen faiz artışlarında frene basacağı beklentisini artırırken, altın fiyatlarını da yukarı itti.

İki hafta önce 109 seviyelerine kadar yükselen dolar endeksinin bugün 105 seviyelerine gerilemesi ve ABD Hazine tahvil faizlerindeki düşüş, sarı metale yaradı.

Kotak menkul kıymetler kıdemli analisti Madhavi Mehta, Fed’in enflasyonu kontrol altına alma hedefini defaatle vurguladığına ve enflasyonda belirgin düşüş işaretleri olmadan bu pozisyonunu değiştirmeyebileceğine işaret ederek “Evet, Fed faiz artışlarında yavaşlamaya gidecek ama bu yakın zamanda olmayabilir ve piyasanın altın için hevesi geçici olabilir” dedi.

‘ALTIN İŞTAHI KABARIYOR'

Reuters'a konuşan ABD merkezli Blue Line Futures'ın baş piyasa stratejisti Phillip Streible, ABD büyüme verilerinin durgunluk endişesini pekiştirmesinin ardından Fed'in faiz artırımlarını daha yavaş gerçekleştireceğine yönelik beklentinin tetiklendiğini, bunun da altın iştahını kabarttığını söyledi.

Öte yandan Ziraat FX Günlük Bülteni'nde, “Dolardaki baskının bu sabah sürdüğünü ve değerli madenin de alımlarla karşılaşmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Özellikle

ABD verisinin ardından Fed ile ilgili agresif beklentilerin daha da azalmasının ons altını desteklemeye devam edebileceğini düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bültende ayrıca, “Bu kapsamda, güçlenen teknik göstergelerle birlikte değerli madenin 1750 seviyesinin üzerinde kalarak 1785 direncine kadar yükselişini sürdürebileceğini öngörüyoruz. Ara direnç 1773 civarındayken, olası düşüşlerde 1750 seviyesinin altına sarkma yaşanması durumunda 1733 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir” tahminlerine yer verildi.

‘RESESYON İHTİMALİ KIYMETLİ MADENLERE TALEBİ ARTIRIYOR'

Gedik Yatırım Forex Günlük Bülteni'ndeyse, “Ons altın için 1772 dolar, 1787 dolar ve 1798 dolar seviyeleri direnç, 1740 dolar, 1725 dolar ve 1717 dolar seviyeleri destek olarak takip edilebilir” diye not düşüldü.

Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülteni'nde de altına dair, “Altın ve gümüş olumlu fiyatlanıyor. Dün özellikle gümüşün yüzde 5 civarında primlendiğini ifade edelim. Altın ise yüzde 1 değer kazandı. Resesyon konusu gündemdeki yerini genişlettikçe kıymetli madenler talep görmeyi sürdürebilir” değerlendirmesi yapıldı.

Söz konusu bültende ayrıca küresel jeopolitik gerginliklere dikkat çekildi ve, “Gündemdeki Tayvan gerginliği ise kıymetli madenler lehine fiyatlama sağlıyor. Çin ve ABD Tayvan konusunda zıt politika izliyor. Son günlerdeki gerginlikler tansiyonu önemli oranda artırmış durumda” ifadelerine yer verildi.

Merkez'in hesabı herkesi şaşırttı İlginizi Çekebilir Merkez'in hesabı herkesi şaşırttı TOBB Başkanı'ndan kredi ve faiz tepkisi İlginizi Çekebilir TOBB Başkanı'ndan kredi ve faiz tepkisi
Loading...