TCMB’den açık bankacılık adımı

TCMB, bugünden itibaren altı bankanın Açık Bankacılık Geçidi üzerinden hesap hizmeti sağlayıcıları olarak hizmet vermeye başladığını duyurdu.

TCMB’den açık bankacılık adımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan duyuruya göre Açık Bankacılık hizmetleri kullanıma açıldı.

Duyuruda, “Liralaşma stratejisinin dijital ekonomi yol haritasının önemli bir bileşeni olan ödemeler alanı Açık Bankacılık hizmetlerini kullanıma açmıştır” ifadeleri yer aldı.

TCMB’nin açıklamasının devamında, “Bankalarımız, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen ve taraflara standart Açık Bankacılık işlemleri sunulmasını sağlayan ‘Açık Bankacılık Geçidi' (GEÇİT) altyapısı üzerinden hizmet vermeye başlamıştır” denildi.

TEK BİR ERİŞİM NOKTASINDAN YÖNETİLEBİLECEK

Finansal hizmet kullanıcılarının birbirinden farklı ödeme hizmeti sağlayıcıları nezdindeki hesaplarını tek bir erişim noktasından yönetebileceği ve ödeme emirlerini verebileceğini açıklayan TCMB’nin duyurusunda “Güvenli, verimli, etkin, düşük maliyetli ve yenilikçi iş modellerinin oluşmasına fırsat tanıyan ‘GEÇİT' altyapısı tesis edilmiştir” denildi.

Açıklamada “Bugün itibarıyla, testlerini ve teknik sertifikasyonlarını başarıyla tamamlamış olan altı bankamız ‘GEÇİT' üzerinden hesap hizmeti sağlayıcıları olarak hizmet vermeye başlamıştır” ifadeleri de yer aldı.

Korkut Boratav: Döviz krizi ötelendi, ortada polisiye bir vaka var İlginizi Çekebilir Korkut Boratav: Döviz krizi ötelendi, ortada polisiye bir vaka var TCMB rezervlerinde artışın sürmesi bekleniyor İlginizi Çekebilir TCMB rezervlerinde artışın sürmesi bekleniyor