Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,9 milyar dolar arttı

TCMB verilerine göre, tüzel kişilerin döviz mevduatı, 29 Temmuz haftasında 2 milyar 141 milyon dolar artarken yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı ise 1 milyar 948 milyon dolar yükseldi.

Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,9 milyar dolar arttı

Yurtiçi yerleşiklerin altın dahil yabancı para mevduatı geçen hafta parite etkisinden arındırılmış olarak 1,9 milyar dolar arttı. Artışın tamamı tüzel kişilerden kaynaklandı.

Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre; gerçek kişilerin altın dahil yabancı para (YP) mevduatı, döviz kurlarındaki değişimden arındırılmış olarak 193 milyon dolar düşerken, tüzel kişilerinki 2,1 milyar dolar arttı.

Bir bankacı, tüzel kişilerin mevduatındaki artışın Rusya’nın Akkuyu nükleer santralinin yapımı için temmuz ayının son günlerinde gerçekleştiği düşünülen Türkiye’ye para aktarımı ile ilgili olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

TCMB NET REZERVLERİ DİP SEVİYEDEN TOPARLANDI

Öte yandan TCMB net uluslararası rezervleri 29 Temmuz haftasında 2,4 milyar dolar ile belirgin artış göstererek 2002’den beri görmüş olduğu en düşük seviyelerden sınırlı toparlandı.

TCMB tarafından yayımlanan haftalık verilere göre, net uluslararası rezervler 29 Temmuz itibarıyla 9,1 milyar dolara çıktı.

TCMB’nin net uluslararası rezervleri, döviz piyasasına müdahaleler ve BOTAŞ başta olmak üzere KİT’lere yaptığı döviz satışları ile yıl içinde sert düşüşler kaydetmiş, Temmuz başında 6.1 milyar dolar ile 2002’den bu yana yeni dip seviyeyi görmüştü. (REUTERS)

Suudi Arabistan ve BAE'den petrol hamlesi: Arz artışına gidebilirler İlginizi Çekebilir Suudi Arabistan ve BAE'den petrol hamlesi: Arz artışına gidebilirler
Loading...