Kritik toplantı sonrası 6 liderden Cumhurbaşkanı adayı açıklaması

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım Partisi üçüncü kez bir araya geldi. Kritik toplantı sonrası 6 siyasi parti liderinden dikkat çeken Cumhurbaşkanı adayı açıklaması geldi.

6 muhalefet partisi, Demokrat Parti’nin ev sahipliğinde üçüncü toplantıyı gerçekleştirdi.

BÖCEK ARAMASI YAPILDI

Kritik toplantı öncesi dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Toplantının yapılacağı salonda dinlemelere karşı böcek araması yapıldı.

image small

6 LİDER ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

6 siyasi partiden Liderler Buluşması’nın 3. toplantısı sonrası şu açıklama yapıldı:

*Milli Egemenliğimizin kaynağı Gazi Meclisimizin, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1920’de açılışının 102. yıldönümünden bir gün sonra bir araya gelen altı siyasi partinin liderleri olarak, TBMM’ye yeniden itibar kazandıracak “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz.

*Bu bağlamda iktidarın yeni seçim yasası ile yapmak istediği siyaset mühendisliğine karşı iş birliğimizi derinleştirerek sürdürme yönündeki çalışmalarımızı gözden geçirdik. Yoksullaşmayı derinleştiren hayat pahalılığı ve yaşanan ekonomik yıkım sürecinden çıkış yolları konusunda da görüş alışverişinde bulunduk.

*Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin anayasal ve yasal çerçevesi, seçim güvenliği ve işbirliğimizin temel ilke ve hedefleri konularında oluşturmaya karar verdiğimiz çalışma gruplarının görev alanları ve çalışma yöntemlerini ele aldık.

image small

4 MADDEDE ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULDU

*Bu çerçevede anayasal ve yasal mevzuatla ilgili çalışma grubu; 1. Siyasi ahlak yasası, 2. Ekonomik ve Sosyal Konseye işlerlik kazandırılması ile ilgili düzenlemeler, 3. Merkez Bankası bağımsızlığının teminat altına alınması, 4. Uzun vadeli strateji ve planlamadan sorumlu bir kurumsal yapının oluşturulması, konularında yasal hazırlık yapılması için görevlendirilmiştir.

“LİYAKAT SAHİBİ BİR ADAY BELİRLEYECEĞİZ”

*Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda liderler olarak birçok kez vurguladığımız gibi uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday belirleyeceğiz.

BIDEN’IN İFADELERİNE ORTAK KINAMA

*Ayrıca, bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın tarihi gerçekleri siyasi istismar aracı yapan açıklamasını kınıyor, geçen sene “soykırım” ifadesinin ABD Başkanı tarafından ilk kez kullanılmasına güncel kaygılarla sessiz kalan iktidarın bu ağır vebalin ortak sorumluluğunu taşıdığını vurguluyoruz.

image small

CEMAL ENGİNYURT: İYİ BİR EV SAHİPLİĞİ YAPTIK

Görüşmeye ilişkin ilk açıklamalarda bulunan Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Demokrat Parti olarak iyi bir ev sahipliği yaptık. Demokrat Parti, altılı masada seçim güvenliği başta olmak üzere milletimizin beklediği konularda hassasiyetini ortaya koyacak” dedi.

LİDERLERDEN AÇIKLAMA

Ortak açıklamanın ardından liderler sosyal medya hesabından toplantıyla ilgili paylaşımda bulundu. İYİ Parti Lideri Meral Akşener, “Güçlü, mutlu ve zengin bir Türkiye'nin anahtarı olan parlamenter sistem önerimizin detaylarını ve gündemdeki güncel gelişmeleri değerlendirdiğimiz bu kıymetli toplantı için başta ev sahibi Sayın Gültekin Uysal olmak üzere tüm genel başkanlara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Ortak sorunlarımız karşısında ortak sorumluluklarımızın farkındayız. Başta ev sahibi Sayın Gültekin Uysal Bey olmak üzere, Sayın Genel Başkanlara teşekkür ediyor; bu verimli toplantıda aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Demokrat Parti Başkanı Gültekin Uysal, “Bu ortak, güçlü ve sarsılmaz iradenin mimarı, işleyen bir demokratik sistem ve adalet için emek veren Kıymetli Genel Başkanlara bir kez daha teşekkürler; Ayaklarınıza sağlık.” ifadelerine yer verdi.

2. TOPLANTIDA NE KARAR ALINMIŞTI?

Altı muhalefet lideri 27 Mart’ta ikinci kez bir araya gelmiş ve ‘aynı kararlılıkla işbirliğine devam' açıklaması yapmıştı.

Cumhur İttifakının hazırladığı seçim düzenlemesi için ‘siyasi mühendislik' benzetmesi yapılırken, Millet İttifakı’nın yoluna aynı kararlılıkla devam edeceği belirtilmiş ve “Milletimizin bilmesini isteriz ki, demokratik ilkelere dayanan birlikteliğimiz bu gibi siyasi mühendislik çabalarından etkilenmeyecektir. İş birliğimizi uyum içinde sürdürmeye kararlıyız” denilmişti.

Tarihi zirvede 6 lider ikinci kez bir arada! Ortak bildiride dikkat çeken detaylar İlginizi Çekebilir Tarihi zirvede 6 lider ikinci kez bir arada! Ortak bildiride dikkat çeken detaylar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...