Altılı masanın ekonomi kurmayları yol haritalarını açıkladı

Altılı Masa Kurumsal Reformlar Komisyonu'nda partilerin ekonomi kurmayları kurumsal reformlara dair yol haritalarını paylaştı. Stratejik Planlama Teşkilatı'nın kurulması ve Ekonomik Sosyal Konsey'in hayata geçirilmesi için görüş birliğine varıldı.

Altılı masanın ekonomi kurmayları yol haritalarını açıkladı

Altılı Masa’yı oluşturan CHP'den Faik Öztrak, DEVA'dan İbrahim Çanakcı, DP'den Bülent Şahinalp, GP'den Feridun Bilgin, İYİ Partiden Durmuş Yılmaz ve SP'den Sabri Tekir’den oluşan Kurumsal Reformlar Komisyonu yaptıkları çalışmaları kamuoyuyla paylaştı.

Ekonomi kurmayları atacakları yapısal reform adımlarını paylaşırken Ekonomik ve Sosyal Konsey’in hayata geçirilmesi ile Stratejik Planlama Teşkilatı’nın kurulması konusunda görüş birliğine varıldığı belirtildi.

Merkez Bankası'nın enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirilmesi hedefine yönelik olarak hükümet ile belirlediği enflasyon hedefi ve kur rejimi çerçevesinde elindeki araçları bağımsız şekilde kullanan ve karar alan itibarlı bir kurum olmasının hedeflendiği belirtildi. Merkez Bankası başkanın atanmasına yönelik de değişiklikler öngörüldü.

Genel başkan yardımcılarının kısa açıklamalar yapmasının ardından konuşan CHP Genel Başkanı Yardımcısı Faik Öztrak şunları söyledi:

KAMU İHALE SİSTEMİ DELİK DEŞİK OLDU

Kurumsal kapasitede yaşanan büyük yıkım sonucunda ağır bir yönetim krizi baş göstermiştir. Delik deşik olan kamu ihale sistemi, şeffaf olmayan ihalelerle dağıtılan kamu özel işbirliği modeli, Merkez Bankası rezervlerinin satılması kamu maliyesini ağır yükler altına sokmuş, disiplin bozulmuştur.

Güvenilirliği en ağır yara alan kurumlardan biri TÜİK olmuştur. TÜİK’in başta enflasyon olmak üzere işsizlik, büyüme, yoksulluk gibi verilerine güven kalmamıştır. Bu durum tüm yurttaşlarımızda haklarının yenildiği gerekçesi ile infiale neden olmaktadır. Verilerle oynanması da sorunların çözümünü imkansız hale getirmektedir.

YIKIM GÖRÜNENDEN DAHA AĞIR

Ülkenin risk primi 800 baz puanı aşmıştır. Bu dünyada bizim de içinde olduğumuz ligde en yüksek primdir. Altılı Masa olarak mevcut hükümetin ekonomide neden olduğu yıkımın görünenden daha ağır olduğunu biliyoruz.

İktidara gelir gelmez ilk işimiz cumhurbaşkanına bağlı yetkin kişilerden bir hasar tespit komisyonu oluşturulacaktır. Bu raporun hazırlanmasında emeği geçen beş arkadaşıma teşekkür ediyor, arka planda çalışan herkese de ayrı ayrı saygılarımı sunuyorum.

STRATEJİK PLANLAMA TEŞKİLATI KURULACAK

Saadet Partili Tekir ise Ekonomik ve Sosyal Konsey’in derhal işlevsel hâle getirilmesi konusunda görüş birliğine varıldığını belirtti. Tekir ayrıca, “Kamu kesiminde tutarlılık, sürdürülebilirlik ve koordinasyonu sağlayacak özel kesimle yakın bir diyalog ve işbirliği içinde çalışacak yeni ve güçlü bir strateji ve planlama teşkilatı kurulması konusunda mutabık kalınmıştır” dedi.

Tekir ayrıca, “TCMB’nin araç bağımsızlığını sağlayacak, döviz rezervlerinin kapı arkası operasyonlarla yok edilmesini önleyecek, fiyat ve finansal istikrarı sağlayacak düzenlemeler üzerinde mutabık kılınmıştır” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar ikinci tura kalırsa... İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar ikinci tura kalırsa...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...