Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a: Tekrar ikaz ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'ın adaları silahlandırmasına ilişkin "Yunanistan’ı, tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, söylemlerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a: Tekrar ikaz ediyoruz

Sosyal medya hesabından Türkçe, Yunanca ve İngilizce paylaşım yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

* Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez ama kendi hakkını, hukukunu da kimseye çiğnetmez.

* Doğu Akdeniz'de ülkemiz ana karasına 2 kilometreden daha az, Yunanistan'a ise 600 kilometreden daha fazla mesafedeki Meis Adası için 40 bin kilometrelik deniz yetki alanı talep etmenin anlamını uluslararası camianın takdirine bırakıyoruz.

“YUNANİSTAN, TÜRK AZINLIĞA BASKI UYGULAMAYI SÜRDÜRÜYOR”

* Gayrı askerî statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dâhil edilerek NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılması, sonu felaketle bitecek bir çabanın ötesinde anlama sahip değildir.

* Yunanistan aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen birliğin değerlerini, evrensel insan haklarını, uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak Batı Trakya, Rodos ve İstanköy'de yaşayan Türk azınlığa baskı uygulamayı sürdürüyor.

“YUNANİSTAN’I TEKRAR İKAZ EDİYORUZ”

* NATO içinde her bakımdan en yüksek bedeli ödeyen müttefik olarak son iki yıldır askerî heyet toplantı davetlerimize cevap dahi vermeyen Yunanistan'ın kışkırtmalarını soğukkanlılıkla karşıladık. Ancak muhatabımızın sabrımızı ve soğukkanlılığımızı yanlış anladığını görüyoruz.

* Yunanistan'ı, tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, söylemlerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz.

* Türkiye, Ege'deki haklarından vazgeçmeyeceği gibi adaların silahlandırılması konusunda uluslararası anlaşmaların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır.

Erdoğan'ın 'adaları silahlandırmakla' suçladığı Yunanistan haritayla yanıt verdi İlginizi Çekebilir Erdoğan'ın 'adaları silahlandırmakla' suçladığı Yunanistan haritayla yanıt verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a mesaj: Aklını başına al kendine gel, şaka yapmıyorum! İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a mesaj: Aklını başına al kendine gel, şaka yapmıyorum!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...