Ekrem İmamoğlu bakanlığı yalanladı… İstanbul’un her yerine asacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yatırım onayı verilmeyen Beylikdüzü metrosu ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın doğru olmadığını söyledi. İmamoğlu, İstanbul’daki tüm metrobüs duraklarına ve üst geçitlere 'hükümetin İBB’nin yapacağı işleri engellediğini' anlatan afişler asılacağını açıkladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Unkapanı Yağmursuyu Tüneli çalışmalarını inceledi. Burada Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınmayan Sefaköy-Beylikdüzü Metrosu açıklamalarıyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nden (AYGM) gelen yanıtı değerlendirdi.

“BU TWİTTER NEYMİŞ?”

Bakanlıktan gelen “kesin proje yok, evraklar eksik” açıklamasına tepki gösteren İmamoğlu  “Yaklaşık 320, 330 gündür Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı’nda süren görüşmelerin üzerine biz ne zaman ki bir açıklama yaptık; Twitter üzerinden aynı bir başka bakanın Twitter  üzerinden ‘ön inceleme başlattık' demesi gibi bu arkadaş da Twitter üzerinden ‘şu evrakları eksik' diye açıklama yapma zorunda kaldı. Bu Twitter neymiş ya? Yani ben diyorum ya devletimizin kurumları, kamu kurumları  trol benzetmesine yakışan yerler değildir. Trol gibi davranmayın derken bunu ispat edercesine bu tarzda girişim ve bu tarzda yazışma modelleri geliştiren insanları devlet aklına, devlet adabına uygun davranmaya davet ediyorum” dedi.

“BİZE KANAL İSTANBUL'U SORDULAR”

Yapılan açıklamanın doğru olmadığının altını çizen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Benim arkadaşlarım defalarca Ankara’ya gidiyor. Ankara’daki o iyi niyetli bürokratlarımızı zor duruma, sıkıntıya düşmesini istemiyorum.

* Ama AYGM yetkilileriyle bizim yetkililerimiz teknik olarak masada buluşup konuşuyorlar.7 Eylül 2021'de bizden talep edilen ek belgeler, tasarımlar, bilgiler var. Bunları 3 Kasım 2021'de yazımızın ekinde gönderdik.

* Bu istenenler arasında şu atılan tweette yazılanlar yok bu arada. 3 Kasım’da konuşulan iki konu var. Bir Kanal İstanbul ile bu proje çakışıyor mu? Ne kadar mühim…

* İki, daha hiç başlamamış boğazın altından geçen 3 katlı tünel projesi ile uyumlu mu? Bu iş hem İstanbul’u yormasın, ki Allah’ın izniyle orada kanal olmayacak ama hadi kanalla da bir sorun olmasın yerin altında devam etsin diyerek biz işi yine yer altından çözdük.

* Yani dedik ki ‘evet bunun kanalla ilgili bir sorunu yok.' Üç katlı tünelle de çok kolaylıkla entegre olacak bir hat tasarladığımızı onlara verdik ve ispat ettik.

KESİN PROJE İSTENMEDİ AMA HAZIR

Kesin projelerin kendilerine hiç sorulmadığını aktaran İmamoğlu, kesin projenin mevcut olduğunu 15 gün içinde teslim edebileceklerini söyledi.

İmamoğlu “Biz çünkü zaten hızlı ilerliyoruz orada. Bir an önce ihaleye çıkmak istiyoruz. Ya bu ne, nasıl bir şey biliyor musunuz? Yanağını öpmek istiyorum. Sözüm ona soruyor. Yanağın nerede? Yani aslında ne öpmeye niyeti var, ne bu işi çözmeye niyeti var. Akıl tutulması” diye konuştu.

BAKAN GÖRÜŞMÜYOR

Bu konuyla ilgili Ulaştırma Bakanı'nı iki kez aradığını ve kendisine not bıraktığını ama bir geri dönüş olmadığını söyleyen İmamoğlu “Ben o şahsiyeti isminden dolayı değil bakanlık makamından dolayı arıyorum. O da bana dönmek zorunda. Cevap vermek zorunda. Bunun çoktan hazine onayı çıkmalıydı. Avan proje ile niye onay verdiniz Konya'ya? Bizim projemizin fersah fersah gerisinde. Niye verdiniz derken; helali hoş olsun, verin… Konya’nın da metrosu olsun. Bütün halk, millet bunun kasten yapıldığını, bunun bir iş engellemesi olduğunu görüyor” dedi.

“EK LİSTEYE KOYUN”

İmamoğlu “Siyaseten rakibimiz olan akla şunu tavsiye ediyorum; orada da bu işi gören aklı selim bir biçimde analiz eden akıl var.. Umuyorum o akıl İstanbul’daki sorunları çözmeye muktedir olur. O aklın İstanbul’da da olduğunu biliyorum, hissediyorum. Siyasi görev yaptıklarını da anlıyorum ama anlamak istemiyorum. O muktedir akıl ile ‘arkadaş sen nasıl bu hatayı yaparsın' deyip Beylikdüzü hattına hazine onayını ek listede hızlıca çıkarırlar” diye konuştu.

“METROBÜS DURAKLARINA YAZDIRACAĞIM”

İmamoğlu “Ben bütün arkadaşlarıma söyleyeceğim; bütün metrobüs duraklarına, bütün  üst geçitlere yazsınlar bunu.' Ey halkımız sizin metroyla buluşmanızı engelliyorlar. Sizin 300 tane yeni metrobüs otobüsüyle buluşmanızı engelliyorlar.'  Ben bunu bugüne kadar yapmadım, şimdi afişe edeceğim. Şimdi bunları her yere yazacağım. Ve insanlarımızın duymasını sağlayacağım. Ben diyorum ki inşallah o muktedir akıl; -o da vardır AK Parti’nin içerisinde- ama İstanbul’da ama Ankara’da bu işe kendi ihtirasını ve şahsi menfaatlerini, koltuk menfaatlerini önde tutarak yapılan hataları inşallah engellerler, mani olurlar. Çünkü bu siyasi bir kazanım da değil” çıkışında bulundu.

“1 KEZ ALKIŞLAMA FIRSATI VERMEDİLER”

İmamoğlu şöyle devam etti:

* Benim derdim milletimiz zarar görmesin. 16 milyon İstanbulluya birlikte hizmet edelim. CHP İlçe Başkanımız burada, İYİ Parti’den arkadaşlar var.

* Ben size dedim mi bu CHP’nin projesi? Der miyim? Ya bu akıl tutulması. Bu kirli siyasi akıldan arının, atın şunları çöpe.

* Bir insan aklıyla, vatandaş aklıyla, devlet insanı sorumluluğuyla bu sürece onay verin. Destek verin. Biz de sizi alkışlayalım. Ya bir kez alkışlama fırsatını vermediler bize 3 sene, 2.5 sene bitti ya.

“ESENYURT HATTININ PROJESİ YOKTU 1 YILDA TAMAMLADIK”

Gazeteciler, açıklamada yer alan 4 yıl önce ihalesi yapılmış,yatırım programına alınmış Mahmutbey-Esenyurt Metrosu'nda İBB'nin hiçbir çalışma yapmadığına ilişkin iddiayı da sordu. İmamoğlu şunları söyledi:

* Akıl tutulması diyorum ya, işte bu kim biliyor musun? Buradan giden o bürokratın aklı işte. Şimdi bakan ya…Ya Allah aşkına projesi yok projesi. Biz projesini 1 senede tamamlayabildik.

*Müteahhide başlat diyeceğimiz proje yoktu. Müteahhit hangi ihaleyi aldığını bilmiyor. Parasını bulduk. Biz başlattık sıfırdan. Bak bunu bile alkışlayacak ferahlık yok kalbimde. Aklı başka yerde. Yani kıskançlıkta.

* İstanbul’u, neyi kimden aldık ya? Saygı duy kardeşim. Bak 25 sene önce Sayın Cumhurbaşkanı bu kentte belediye başkanıydı. Şimdi bir başkası var.

*Ondan sonra bizim aramızda sayın Gürtuna geldi geçti. Sayın Topbaş geldi geçti. Allah rahmet eylesin göçtü gitti.

* Ya dünya fani. Sözen var, Dalan var, daha eskileri var. Kimler gelip geçmedi ki? Neyin ihtirası bu? Neyin kıskançlığı bu? Oradan da laf atıyor bize yani. O bir laf atmak.

* Yani altına kılçık atmak. Bir kere utanır insan. Yani matematikman utanır. İhale 4 yıl önce yapılmış. 1.5 yılı kendi dönemi. Kendi  döneminde  bir metrekarelik iş yapamamış? Niye başlama düzeyi yüzde sıfır?

* Yazarken bile kendini ele veriyor. 4 yıl önce yapılmış ihalede bir adım atılmadı dediği yerde, biz göreve gelir gelmez baktık ki projesi bile yok, onları tamamladık, parasını bulduk, başladık.

* TEMA Parkı geçip hemen ilerisindeki hastanenin oraya kadar giden bölümü tamamlayacak parayı bulduk ve başladık.

*Sormazlar mı adama; 1.5 senede peki sen ne yaptın? Oturdun burada. Yapılmamış bir işe imza atıp parasını ödettirdin.

“SANATÇILAR HASSASTIR”

İmamoğlu gazetecilerin sorusu üzerine “tiyatro” benzetmesi nedeniyle oyuncu Fırat Tanış'tan gelen tepki hakkında da “Olur öyle, onlar kelime. Hangi anlamda kullanıldığı belli. Sanatçılar hassastır. Sanat hassastır. Sanatçılara karşı duyarlı ve farklı davranmak gerekir. Onların hassas duygularına katkı sunmak gerekir. Mahkeme kurmadık. Sadece karşılıklı nezaketen yazıştık” yanıtını verdi.

SEÇMELİ KÜRTÇE DERSİ SORULDU

Bir gazetecinin Milli Eğitim Bakanlığı'nın seçmeli Kürtçe dersleriyle ilgili sorusunu ise İmamoğlu “Türkiye Cumhuriyeti’nde her vatandaş kendi etnik kökenine dair dilini de öğrenmek ister ki hakkıdır. Yani bu vatandaşlık hakkıdır. İnancını da istediği gibi yaşama hürriyetine sahiptir. Milli Eğitim böyle bir adım atmışsa kendilerini tebrik ediyorum. Umarım buna ilgi duyan, gidip öğrenmek isteyen Kürt vatandaşlarımız gider kayıt yaparlar” şeklinde yanıtladı.

Ekrem İmamoğlu çok sert konuştu: Akıllarını başlarından alırım İlginizi Çekebilir Ekrem İmamoğlu çok sert konuştu: Akıllarını başlarından alırım

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...