Araştırma: Laboratuvarda üretilen spermler kısırlığa çare olabilir

Yeni yapılan bir çalışmada, bilim insanlarının farelerin kök hücrelerinden sperm üretmesi, çocuk sahibi olamayanlar için umut ışığı doğurdu.

Araştırma: Laboratuvarda üretilen spermler kısırlığa çare olabilir

Her 7 çiftten 1’inin çocuk sahibi olmakta zorlandığına ve bu vakaların da yarısında sorunun erkekte olduğunu gözlemleyen bilim insanları laboratuvar ortamında sperm üretti.

Daily Mail’in haberine göre, Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, laboratuvarda yetiştirilmiş sperm hücreleri farelere enjekte ettiler. Daha sonra bu spermler, yumurtalara enjekte edildi ve böylece başarılı bir şekilde birkaç bebek doğmuş oldu.

İleriki dönemde çalışmanın insanlar üzerindeki versiyonlarının da denenmesi ve kısırlığa çare olması bekleniyor.

İngiltere’deki Francis Crick Enstitüsü’nden Profesör Robin Lovell-Badge, Science dergisinde yayınlanan çalışmanın, insan spermi yaratma girişimleri için iyi bir başlangıç olduğunu söyledi.

 

YouTuber'lar sordu, Bilim Kurulu üyeleri cevapladı: Aşılar kısırlık yapar mı? İlginizi Çekebilir YouTuber'lar sordu, Bilim Kurulu üyeleri cevapladı: Aşılar kısırlık yapar mı? Dikkat çeken araştırma: Pandemi çocukların sosyal yeteneklerine darbe vurdu İlginizi Çekebilir Dikkat çeken araştırma: Pandemi çocukların sosyal yeteneklerine darbe vurdu Gençliğin sırrı bulundu... 30 yıl geri dönmek mümkün İlginizi Çekebilir Gençliğin sırrı bulundu... 30 yıl geri dönmek mümkün

 

Loading...