Ümit Genç
Ümit Genç

Kontrollü oyunun zirvesi

Yeni sezona son şampiyon apoletiyle girmek kafa olarak ciddiyet ister. Trabzonspor ligin yenisi İstanbulspor karşısına o ciddiyeti oturtmuş olarak çıktı.
Artık bir hedef takımıysan başlangıçlar çok önemlidir.

Trabzonspor’un solunun Trezeguet’in oyun stili ile birlikte fark edilir bir değişime uğradığı kesin. O bölge 2-3 seviye hızlandı. Tabii ki bu değişimin en az yüzde 50’sine katkı veren Eren Elmalı enerjisi de gözardı edilemez. İlk yarıda ağırlıklı olarak hücum, ikinci yarı ise savunma katkısıyla Trabzon’a ilaç olan bir solbek kavuşması izledik. Sahanın topla en çok bulaşan ismiydi. Sadece çizgide değil, göbekten içeriye doğru yaptığı driplinglerle yerleşik savunmayı bozan adam rolüne geçmesi de Avcı’nın iştahını müthiş kabartıyordur. Nazarlıklar asılsın. Elmalı için rahatlıkla nokta transfer diyebiliriz.

Diğer tarafta ise Larsen’de tam bir Novak havası var. Pozisyon bilgisi kısmen daha iyi oturmuş, gol yoklaması çeken bir bek kumaşı. Peres döndükten sonra oradaki forma savaşı nasıl olacak çok merak ediyorum.

Trabzonspor’da ideal dizilim arayışı gelecek haftaların konusu olacak. Bunun en büyük nedeni iki 8 numara ile oynadığında birinin veriminin aşağı çekmesi gibi gözüküyor. Hem Bakasetas hem Abdülkadir sahada olunca akan oyunda pozisyona girme işi sıkıntı oluyor. Denge çok net değil gibi. Topu kimin taşıyacağı kararsızlığı çok fazla hissediliyor. Set oyununda yay önündeki Bakasetas müthiş silah ama kontra yakaladığında Ömür vazgeçilmez. Hamsik’in de dönmesiyle o dengenin yavaştan oturacağı kanaatindeyim.

İşin özü ligin kontrollü oyununda hala en iyi takımı Trabzonspor. Tempoyu istediği gibi aşağı yukarı çekebiliyor. Bence bu çok önemli.

Savunma eksiği var. Dorukhan orada geçici bir çözüm. Ama buna rağmen 2 resmi maçta da gol yememesi takım savunmasındaki işleyişin korunduğunu gösterir. Hugo’nun yanına çevik, iyi ayaklı bir stoper oturtulursa (Uğurcan’ın da kaldığı bir senaryoda) yine gol atılması çok zor bir takım olunur.

Loading...