Tercih zamanı!

İktidar bu yıl şan olsun diye üniversite sınavında barajı lebalep açınca 2 milyon 911 bin 511 genç çıktı gelecek meydanına

Büyük gün yarın, tercih zamanı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı kazananların 24 tercih hakkı var deniyor; öğle değil işte…

Tek tercih hakkı var: Doğru tercih!

Daracık bir alana sıkışıp kalmak mı, yoksa sınırsız seçenekli bir dünyada özgürce geleceğinizi kurmak mı istiyorsunuz? Geleceğiniz birinin iki dudağı arasında mı olmalı, iyi ya da kötü buna siz mi karar vereceksiniz? Ne iş olsa yapmak mı, ileri gidebileceğiniz bir iş mi istiyorsunuz? Maaştan yaşam koşullarına, her şeyin asgarisini mi seçeceksiniz, cahil miyim; asgariye niye razı olayım mı diyeceksiniz?

Gelecekten ne bekliyorsunuz? Düşünüp, karar vereceksiniz. Doğru tercihte bulunursanız düğün bayram!

Yok, eskilerin yıllardır yaptığı gibi gözü kapalı, ezbere, bugünü kurtarmak, üç günde eriyip gidecek üç kuruş menfaat için, hacıya, hocaya, ulemaya, şeyhe, müride, reklama, palavralara, sen düşünme yerine düşünürüm, sen karar verme yerine veririm, sen yaşama senden aldıklarımla ben süper yaşarım, sen gezme ben tozarım, sen tatil bile yapma ben şahane tatil çıkarım, sen bi yerden öteye gitme ben her yere uçarım, sen yutkun ben yerim diyenlere bakarsanız işte o zaman en başta siz, hepimiz yandık!

Destek alabilirsiniz! Tercih konusunda yol göstermeye çalışan deneyimli uzmanlar var.

Mesela, puana değil başarı olasılığına göre tercih yapılmasını önerip, ‘çok daha iyi bir yere gidilebilecekken, daha alt seviye ve istemediğiniz bir yere gidebilirsiniz' diyorlar!

Bölümün değil, bütünün yani üniversitenin önemli olduğuna vurgu yapıp, örnek veriyorlar: Türkiye'de üniversitelerdeki bölüm sayısı 2 bin 800. Fakat memlekette şu an aktif meslek sayısı 60 bin 800! Öğretmen çıkmış biri özel güvenlik, mühendis çıkmış biri kurye. Bilgisayar mühendisliği mezunu biri 1500 farklı işte çalışabiliyor.

Öğrencisini beş yıl boyunca binalara tıkıp ders-sınav ders-sınav yaptıran, sonra da diplomayı tutuşturup yallah diyen yere üniversite denemeyeceğini söylüyor uzmanlar!

Siz siz olun, ‘her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok' diyenlere dikkat edin!

Bir bölüme devam ederken bölümler arası esnek ve yatay örgütlenebilen üniversite tercih edilmeli, seçme hakkına saygı duyanı, bu hakkı kullandıranı seçin diyor işi bilenler.

Tercihiniz dünyaya açık mı, kapalı mı, dünyada hangi konumda? Kendi mahallemizde yaptığımız memnuniyet araştırması kimseyi ırgalamıyor! Gerçek dünyada küresel sıralamaya, kriterlere bakılıyor artık! Nesin, neredesin?

Değerli gençler yarın önemli…

En ucuz yurt ücreti 22 bin lira.

Bir simit 5 lira, çay lüks olmuş!

Nasıl olsa her şehirde mutlaka üniversite var, birinde ev tutar okurum desen kiralık nerede? Bulsan, o kira nasıl ödenir?

Ev buldun, kirayı ödedin… Kitap, defter, yol masrafı, ne yiyecek, ne içeceksin? Ailende bir fabrikatör olmalı!

Ülkemizde 11 milyon işsiz var. Milyonlarcası üniversite diplomalı!

İşim var diyenlerin çoğu aklının ucundan bile geçmeyen işlerde!

Çalışıyor görünen kadın ve erkekler ayın 15 gününe bile yetmeyen asgari ücrete mecbur.

Yıllarca çalışıp didinen milyonlar oh diyecekleri emeklilikte sürünüyor!

En geçerli meslek, ‘gemisini kurtaran kaptanlık' olmuş!

İstersen 4 üniversite bitir, 5 yabancı dil bil hikaye! Dönem, falanca partiden olmayana su yok dönemi…

Demem o ki; ha üniversite tercihi ha memleketin geleceği!

Lütfen… Aklını kullan. Danış, çocukluğundan beri olup biteni görüp bilen yüreğine. Tercihini ona göre yap. Hem kendin kurtul, hem bizi de kaldır şu düştüğümüz yerden!

Loading...