Altın Fiyatları

1 Gr Altın alış
986,31
Altın
1 Gr Altın satış
986,72

Altın, canlı güncel kuru bugün itibariyle, alışta 986,31 TL, satışta 986,72 TL'den işlem görmektedir. Altın alış fiyatları, altın satış kuru 22.09.2022 tarihiyle saat 18:31'de güncellenmiştir. 1 gram altın, 986,72 TL olup, 1 gram altın karşılığında, 986,31 Türk Lirası satın alınabilir.

986,72 TL

1 gram altın serbest piyasada ne kadar?

1 gram altın, düne göre %0,02 değişim ile son olarak, altın alış kuru, 986,31 TL, altın satış kuru, 986,72 TL’dir. Altın kuru en son 22.09.2022 18:31 tarihinde güncellenmiştir.

Dolar 1 Dolar kaç TL
18,3596 TL
Euro 1 Euro kaç TL
18,0381 TL
Altın 1 Gr Altın kaç TL?
986,72 TL

ALTIN HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Atom numarası 79, atom ağırlığı 197 olan altının Özgül ağırlığı 19.3 gram/cm3’dir…

Erime noktası 1063 santigrat derecedir dayanıklılığı ise 119 kg /metrekaredir.

Simgesi AU olup latince adı aurum “parlayan gündoğumu” anlamındadır.

Altın uluslararası alanda alım satımında troy ons ve kilogram ölçü birimleri kullanılmaktadır. Troy ons daha çok ons olarak ifade edilmektedir. 1 ons altın 31.1034768 gram olup, 1 kilo altın 32.1507465 adet onstur.

Altın, eski Çağlar’dan beri kralların ve önemli şahsiyetlerin toplumdaki konumunun, zenginliğini ve gücünün evrensel ölçüsü olmuştur. İnsanlar ve devletler tarih boyunca altına sahip olmayı ve biriktirmeyi bir güç olarak görmüşlerdir. Sanayi devriminin ardından artan dünya ticaret hacmi ve uluslararası mal ticareti altının devletlerin para ve maliye politikalarındaki rolünü artırarak baş aktör olmasını sağlamıştır.

Kimyasal olarak hava ve rutubetten etkilenmediği korozyona uğramadığı için para ve mücevher yapımına uygun olan altın aynı zamanda iyi bir ısı ve elektrik iletkenidir.  Dünyada altından daha iyi iletken olan metaller olmasına rağmen (bakır ve gümüş gibi) altının paslanmaz oluşu iletkenliğinin zamanla azalmasını önlemektedir.

Buharlaşmayan ve çoğu hafiften etkilenmeyen altın, neredeyse sonsuza kadar dayanabilmektedir. Bu sayede eski uygarlıkların para olarak baktığı sikkeler günümüzde hiç bozulmadan ulaşabilmektedir. Altın nitrikasit gibi gümüş ve diğer bazı metalleri eriten asitlerden etkilenmemektedir. Sadece kral suyu denen bire üç nitrik asit ve hidroklorik asit çözeltisi altını sıvı hale getirebilir.

Takı süs eşyası olarak kullanılan altın aynı zamanda bir yatırım aracıdır. Altın iplik haline getirilip dikiş ve dokuma sanayinde kullanılabilir. Az miktarda altın tozu, Cam üretiminde çok güzel kırmızımsı bir renk elde etmek için kullanılır. Fotoğrafçılıkta altın tonerleri fotoğrafı kırmızı-kahve tonlarında sepya renkler vermek için kullanılır. Altın elektromanyetik radyasyonu çok iyi yansıttığı için gözle görülmeyen dalga boyundaki ışık ve radyo dalgalarını süzmek için uydularda ve astronot elbiselerinde kullanılır.

Altın endüstride ısıyı dağıtmak için de kullanılabilir. Savunma sanayinde de kullanılan değerli bir madendir.

Altın alaşımları diş hekimliği alanında çok sıklıkla kullanılır. Kaplama, köprü gibi tedavi yöntemlerinde kullanılan altı okside olmaması, kolay şekil verilebilir ve yumuşak olmasından dolayı porselen ve plastik diş protezlerine göre daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca çeşitli altın tuzlarının antienflamatuar etkisi sebebiyle çeşitli romatizma ilaçlarında az miktarda altın bulunur.

Altın günlük ev hayatımızda kullandığımız birçok elektronik cihazda küçük oranlarda bulunur cep telefonlarında Bir çok temas noktasında altın iletken olarak kullanılmaktadır.

TÜRKİYE’DE ALTIN VE ALTINA DAYALI ÜRÜNLER

Gelişen finansal piyasalara paralel olarak, altına dayalı yatırım ürünlerinin çeşitliliği de artmıştır. Basılı altın, külçe, gram altın mücevher gibi fiziki olarak altın alım satımının yapıldığı yatırımların yanı sıra altına dayalı finansal ürünlerde oluşturulmuştur.

Altınla ilgili yatırım araçlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

– Altın ziynet

– Gram altın

– Borsada işlem gören altına dayalı ürünler

– Altın hesapları

– Altın sertifikaları ve altına dayalı tahviller

– Altına dayalı fonlar

– Diğer araçlar

Bu ürünler dahil olduğu yapıya göre bankalar ve borsa ile tezgah üstü, spot ve türev piyasalarında işlem görebilmektedir.

Basılı altın

Altının yatırım amaçlı kullanıldığı en eski yöntemlerinden biri olan basılı altın ve küçük külçeler, günümüzde genellikle göreli olarak düşük tutarlı altın yatırımlarının en önemli bölümünü oluşturmaktadır.

Gram Altın

Türkiye’de ilk defa İstanbul altın rafinerisi tarafından üretilmiştir. İstanbul Altın Rafinerisi dünyada minik külçe altın üreten ilk rafinerilerdendir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Borsa İstanbul ve T.C Darphane’si ve bankalar tarafından kabul edilen 0.5 gr, 1 gr, 2.5 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 100 gr ağırlıkta, 24 ayar saflıkta, genellikle yatırım, düğünlerde takı ve hediye amaçlı kullanılan altın külçelerdir. Bu külçeler bankalara fiziken mevduat olarak yatırılabilir ve yine mevduat sahiplerine istedikleri zaman fiziki olarak teslim edilebilmektedir.

Borsada İşlem Gören Altına Dayalı Ürünler

Altın, menkul kıymet olarak, Avustralya, Fransa, Güney Afrika, Hong kong, İngiltere, İsviçre, Japonya, Meksika, Singapur ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkenin menkul kıymet borsalarında borsa yatırım fonu olarak işlem görmektedir. Bu araçlar genellikle yüzde 100 fiziki altın miktarına dayalıdır. Örneğin 1 paylık borsa yatırım fonu 1 gram altına denk gelmektedir. Menkul kıymet borsalarının yanı sıra türev borsalarında da altın yerini almış, altına dayalı vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyonlar işlem görmeye başlamıştır.

Banka Altın Hesapları

Gerçek ve tüzel kişiler bankalarda altın hesabı açabilmektedir.  Vadesiz  ya da vadeli olarak açılan altın hesapları karşılıklı ve karşılıksız şeklinde açılabilmektedir. Fiziki olarak altın, yatırımın en çekli olarak tanımlanabilen karşılıklı hesaplarda, külçe altın formunda müşteri ve banka adına saklanır. Çeşitli ağırlık ve saflık oranındaki altın külçelerinin üzerine genellikle müşterilere özel numaralar vardır.

Altın saklanması ve sigortalanması maliyetlerine katlanan yatırımcılar bu hesaplardaki altın külçeler üzerinde yüzde 100 hak sahibidir. Altını saklayan banka veya depoların söz konusu altını kiralama ya da işlem yapma yetkisi yoktur. Bankalar, yatırımcıyla yapılan anlaşma çerçevesinde, ödünç işlemleri gerçekleştirilmektedir. Karşılıksız hesaplanda yatırımcıya özel külçeler olmayıp, yatırımcı saklama veya sigortalama masrafları ödemez. Bankanın bu hesaplardaki altınları kiralama hakkı vardır. En çok kullanılan altın hesapları karşılıksız hesaplar olup, özellikle tezgah üstü altın piyasalarının merkezi olan Londra ve Zürih’te yaygındır.

Genel olarak karşılıklı ve karşılıksız hesaplardaki altınları saklayan banka veya depolar, 1000 ons ve daha fazla miktarlar ile ilgilenmektedirler. Bundan dolayı, bireysel yatırımcıların yerine daha çok, kurumsal yatırımcılar, merkez bankaları ya da müşterileri adına bankalar bu hesapları kullanmaktadır.

Bireysel yatırımcılar için ise farklı alternatifler getirilmiştir. Örneğin, altın havuz hesaplarında daha düşük tutarlarda altına hesabı açılabilmektedir. Benzer şekilde elektronik altın da yatırımcıların hizmetine sunulmuştur. Bu hesaplardaki altınlar bir anlamda para gibi olup, birimleri ons vb, şekildedir.

Altın sertifikaları

Altın sertifikaları, fiziki olarak altına sahip olmadan altına yatırım yapmayı sağlayan bir finansal araçtır. Sertifikalar, ilk defa savaş döneminde Amerika Birleşik Devletleri hazinesi tarafından piyasaya sürülmüş, 1009 33 yılına kadar ihraç edilmiş ve altın standardı döneminin önemli finansal araçlarından olmuştur.

Altına dayalı tahliller 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren hem devlet hem de özel şirketler tarafından ihraç edilmeye başlanmıştır günümüzde altın tahlillerin genel olarak büyük yatırım bankalarınca ihraç edilmektedir.

Altın fiyatlarındaki dalgalanmadan etkilenen bu tahliller genellikle anapara korumalı olup kupon ödemesi yapmaktadır.

Altına dayalı yatırım fonları

İçerisinde belli oranlarda altın bulunduran yatırım fonlarıdır. Türkiye’de altına dayalı yatırım fon adedi on altın ve diğer kıymetli madenlere dayalı yatırım fon adedi üçtür sermaye piyasası kurulu düzenlemesine göre B tipi fonların portföylerinde en az %51 oranında altın yatırımı ağa tipi fonda ise en az %35 oranında altın yatırımı yer alması gerekir.

ALTININ TARİHİ

M.Ö 3600

Altını saflaştırılarak yabancı metalleri ayrıştırmak amacıyla eritme işlemini ilk kez mısırlılar yapmışlardır. Bu işlemi fırınlarda kullanmak üzere ısıya dayanıklı kilden kaplar kullanarak gerçekleştirmişlerdir.

M.Ö 2600

Bulunan en eski altından mahmut takı M.Ö 2600 yıllara aittir. Eski Mezopotamya, bugünkü Irak’ta yaprak şekilleri verilmiş altından bir kolyedir.

M.Ö 1500 – 1200

Altın mücevher yapımlarını farklı teknikler kullanılarak altının sertliği ve rengi ile ilgili değişikler yapılabilmeye başlandı

M.Ö 1223

Tüm dünyanın tanıdığı Tutankhamun maskesi antik dünya altın işçiliğinde filmi olarak kabul edilir.

M.Ö 600

Altın ilk kez diş hekimliğinde kullanılmaya başlandı. Okside olmaması kolay şekil verilebilir ve yumuşak olmasından dolayı günümüzde de diş hekimliğinde kullanılmaktadır.

M.Ö 564

Altın ve rafinasyon tekniklerinin gelişmesi ile dünyanın ilk standardize basılı altının Türkiye topraklarında Lidyalılar tarafından yapıldı Manisa bölgesinde gerçekleştirilen bu standardizasyon ile altın uluslararası ticarette güvenle kullanılmaya başlandı.

1300

Dünyada ilk defa ayar damgası uygulaması başladı.

1370

1370 ile 1400 yıl 20 yılları arasında Avrupa’daki büyük altın madenlerinin tükenmesi ile madencilik ve üretimin keskin düşüşü büyük külçe kıtlığı olarak bilinen önemli bir dönemin yaşanmasına sebep oldu.

1717

İngiltere saf altının tanımını netleştirerek altın standartlarını belirledi.

1803

Elektronikte ilk altın kaplama kullanılmaya başlandı. İtalya’daki Pavia Üniversitesi’nden Prof. Luigi Brugnatelli  tarafından kullanılmaya başlanan bu yöntem günümüz teknolojisinde de kullanılmaktadır.

1848

Kaliforniya yakınlarında inşaat için kazı yapan John Marshall’ın tesadüfen altın damarı bulması üzerine bölgeye dünyanın her yanından 40.000 civarında altın arayıcısı akın etti.

1885

Johannesburg yakınlarında ev yapmak için kazı yapan George Harrison tesadüfen altın buldu bu tarihten itibaren altın madencileri Güney Afrika’ya akın etmeye başladı. Güney Afrika bugün dünya altın kaynaklarının yaklaşık yüzde 40’ına sahiptir.

1870 -1900

Çin dışındaki önemli ülkeler paralarını altın standardına bağladılar.

1933

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Roosevelt Amerikan Doları ile altın arasındaki konvertibiliteyi yasakladı. Kişisel olarak altın bulundurmak ve altın ihracatı yasaklandı yasak bir süre sonra 1934 yılı başında kalktı.

1939

İkinci Dünya Savaşı’nda altın piyasaları kapandı kurlar dolara fikslendi dolar altın konvertibilitesi sağlandı.

1944

İkinci Dünya Savaşı sonrası Bretton Woods konferansında bir parasal Sistem kurularak bir ons altın 35 Amerikan doları olarak belirlendi. Diğer para birimleri bu kurdan dolara bağlanarak altın alım satımında fiyat standardı oluşturuldu.

1961

Uzaya yapılan ilk insanlı uçuş sırasında astronot kıyafetleri, güneşten gelen işınların ve yüksek hızda hareket eden parçacıkların zararlı etkilerinden korunmak için, altın parçacıklarından oluşan ince bir tabaka ile kaplanmıştır.

1971

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Richard Nixon, Bretton Woods Anlaşması ile dolarla altın arasında tesis edilen bağı kaldırarak doların altın teminatını tamamen kopardı. Dünyada dalgalı kur sistemine bu olay ile geçiş yapıldı.

1999

İlk merkez bankaları altın anlaşması yapıldı. Euro para birimine dahil 11 Ülkenin Merkez bankaları ile İsviçre İsveç ve İngiltere Merkez bankaları ve Avrupa Merkez Bankası altının önemli bir rezerv kaynağı olmaya devam edeceğini hep birlikte beş yıl için yıllık altın satışlarını 400 ton ile sınırlamayı beyan ettiler.

2011

Altın ons fiyatı 1900 $’ı geçerek rekor kırdı.

2020

Altının ons fiyatı 2075 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı.