Güneyden Kuzeye doğru başarılı yolculuk: Stephen Hawking

Geçtiğimiz günlerde bilim dünyasının son birkaç yüzyılın en önemli isimlerinden biri olan Stephen Hawking'i kaybettik. Ünlü fizikçi, kara delikler, uzay bilimi ve Quantum fiziği alanındaki çalışmalarıyla çığır açtı. Alanında yazdığı ve 40 dile çevrilen bir çok kitabı, kazandığı Nobel ödülü kazandı ve daha nicesi! İşte Stephen Hawking hakkında bilinmeyen astrolojik göstergeleri...

Güneyden Kuzeye doğru başarılı yolculuk: Stephen Hawking

Merhaba Arkadaşlar;
Geçtiğimiz günlerde bilim dünyasının son birkaç yüzyılın en önemli isimlerinden biri olan Stephen Hawking’i kaybettik. Ünlü fizikçi, kara delikler, uzay bilimi ve Quantum fiziği alanındaki çalışmalarıyla çığır açtı. Alanında yazdığı ve 40 dile çevrilen bir çok kitabı, kazandığı Nobel ödülü, Quantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı sayısı çalışmaları, hayatının işlendiği “Her şeyin Teorisi” isimli bir filmi, evliliği, ALS hastalığı…

Gelin bir de Stephen'a astrolojik bir bakış açısı ile inceleyelim, doğum haritasında ne gibi işaretler var, bir göz atalım. 8 Ocak 1942'de Oxford'da saat 10:26'da dünyaya gelmiş. Oğlak yükselen Kova ve Ay burcu ise Başak. Bu sefer harita analizinde klasikte kullandığımız gezegenlerin (Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton) yanına Uranyen Astroloji'de kullanılan Cupido, Hades, Zeus, Kronos, Apollon, Admetos, Vulcanus, Poseidon yani nam-ı diğer transneptünyenleri ekleyerek inceleyelim. Uranyen astroloji yeni bir akım aslında, geçmişi öyle çok uzak değil. 1.Dünya Savaşı sırasında Alfred Witte tarafından geliştirilmiş. Klasik kullanımının dışında, teknikleri ve haritalandırma tekniği ve kullanımının farklılığından dolayı bu ismi almıştır. Çok kez kullandığım ve inceleme fırsatı bulduğum için, çalışan ve bilgi veren bir sistem.

Gelin bir de Stephen'a astrolojik bir bakış açısı ile inceleyelim, doğum haritasında ne gibi işaretler var, bir göz atalım. 8 Ocak 1942'de Oxford'da saat 10:26'da dünyaya gelmiş. Oğlak yükselen Kova ve Ay burcu ise Başak.

Uranyen astrolojinin temelinde az önce yukarıda saydığım Transneptünyenler kullanılmakta. Neptün ötesi gezegenler ve normalde hareketli ev haritalar ve ev sistemi olarak meridyen ev sistemini kullanmakta ve açılar yerine iki nokta arasındaki simetriden yola çıkarak gezegenlerin birbirlerine göre konumunu değerlendirir ve tabii ki Astreoidleri kullanmaktadır. Biz bu sefer klasik astroloji haritamıza, Transneptünyenleri ve astreoidleri yerleştirerek inceleyeceğiz. Bilim dünyasına, evreni ve kainatın sırlarının aralanmasına, kuantum üzerine bu kadar çalışma yapan bir bilim adamı içinde, farklı ve sıra dışı bir teknikle haritasını incelemenin daha keyifli olacağını düşündüm. Bir astrolog olarak geçen yıllar içinde haritaları inceleme ve analiz etme yöntemlerim de benim gibi değişmekte ve gelişmekte. Son dönem özellikle Kuzey ve Güney Ay düğümleri ekseninde bir doğum haritasını okumak bana daha çok keyif vermekte. Zira aslında doğum haritamızın içinde yer alan tüm gezegenler, haritalarımızda yer alan Kuzey ve Güney Ay düğümlerine hizmet edercesine çalışmakta. Nedir Kuzey ve Güney Ay düğümleri? Kısaca ve en bilindik şekli ile karma! Fakat “Karma” kelime anlamı ile ne yazık ki günümüzde içi iyice boşalmaya başlanan, elinizi attığınız kiş, ya karma okuyor ya karma temizliyor ya da bu konuda büyük büyük ahkamlar kesiyor. Karma aslında “Ne ekersen onu biçersin” anlayışının yanı sıra biraz da bu dünyaya geliş amacımızın ne olduğunu ve bunu hangi yollarla nasıl yapabileceğimizi anlatmakta. İşin içinde illa geçmiş yaşamlar, eskiden yaşadığımız hayatlar olmak zorunda değil. Gayet basit ve sade anlatımla, bu dünyaya neden geldin sorusunun cevabını vermekte bize.

Güney Ay düğümü dediğimiz, doğduğumuz anda otomatik olarak bize verilen yeteneklerin yanı sıra, hayatta bize en kolay gelen davranış modelleri, konfor alanı gibi düşünebiliriz. Çok rahattır, gerçekleştirmek için büyük bir çabaya gerek yoktur ve kendiliğinden oluverir. Kuzey Ay düğümü ise emek ister, kendini aşmak ve yeniliklere açık olmak gerek. Kuzey Ay düğümü, genelde bize yabancı gelir. İlk defa gittiğimiz bir ülke, yabancı topraklardaymış hissi yaratır ve ama keşfettikçe o toprakların ne kadar zengin olduğunu keşfederiz. Zaten hayat Güney Ay düğümünden Kuzey Ay düğümüne doğru bir yolculuktur.

Stephen Hawking'in haritasında Güney ve Kuzey Ay düğümlerini incelediğimde ise Güney Ay düğümünün Balık, Kuzey Ay düğümünün ise Başak olduğunu görüyorum. Ay düğümlerinin Balık/Başak aksının genel olarak hikayesi ve sınavları Sağlık Hizmet (yardım) almak ve vermek, bütün ve detaylar arasında dengeyi sağlamak, kurban, kurtarıcı ilişkisi, kaosa düzen getirmek, detaylarla sağlıklı bir şekilde uğraşmak, güçlü hayal gücü ve yaratıcılık ama bu hayal gücünün detaycılıkla körelebilme tehlikesi şeklide açıklayabiliriz. Yakalandığı ALS hastalığı ve hayat boyu destek ve yardım alarak yaşamak zorunda kalması, kaoslarla dolu evreni anlaşılır, nizami düzenli bir şekilde açıklamaya ve anlatmaya çalışması, yaptığı uyarılarla insanlığı kurtarmaya çalışması işte bunlar hep doğum haritasındaki Ay düğümlerinin hikayesi aslında. Konfor alanı olan Balık ile hayatı filme konu olmuş, karikatürize edilmiş, yakalandığı hastalık ile hastalığı yaşadığı ilk zamanlar kurban rolüne girmiş, hayal etmiş, vizyon sahibi olmuş, korku ve endişelerle baş etmiştir. Belki yeri geldi ve kendine acıdı. Fakat Kuzey Ay düğümü Başak ile yeteneklerini geliştirdi, kurban rolünden çıkıp yakalandığı hastalığın sınırları çerçevesinde mutlu olmayı öğrenmiş, hayatına düzen getirmiş, analiz etmiş araştırmalar yapmış, başkalarının yararına çalışmış.

Stephen Hawkings bir röportajında “İnsanlığın Dünyaya Terk Etmesi” gerek diyerek büyük bir tehlikeye karşı uyarmış (Başak) diğer yandan yaptığı çalışmalarla tanrının zihnini anlamaya çalışması (Balık/Başak) The Simpsons çizgi filminde Homer karakteriyle yan yana resmedilmiş (Balık) BBC'nin komedi dizisi Red Dwarf'ta kendini oynamış (Balık) Uzay Yolu II: Yeni Nesil (Star Trek: New Generation) filminde hologramı yer almıştı (Balık), Pink Floyd rock grubu da 1994 tarihli The Division Bell adlı albümlerindeki Keep Talking şarkılarında Hawking'in mekanik sesini kullandı. (Balık)

Stephen Hawkings bir röportajında “İnsanlığın Dünyaya Terk Etmesi” gerek diyerek büyük bir tehlikeye karşı uyarmış (Başak) diğer yandan yaptığı çalışmalarla tanrının zihnini anlamaya çalışması (Balık/Başak) The Simpsons çizgi filminde Homer karakteriyle yan yana resmedilmiş (Balık) BBC’nin komedi dizisi Red Dwarf’ta kendini oynamış (Balık) Uzay Yolu II: Yeni Nesil (Star Trek: New Generation) filminde hologramı yer almıştı (Balık), Pink Floyd rock grubu da 1994 tarihli The Division Bell adlı albümlerindeki Keep Talking şarkılarında Hawking’in mekanik sesini kullandı. (Balık)

İngiliz kuramcı, hastalığının kendisine bazı faydaları olduğuna inanıyordu, rahatsızlanmadan önceki hayatından ‘sıkıldığını’ söylemişti. (Balık’tan Başak burcuna geçiş) Engelli bir bireyseniz, büyük ihtimalle bu sizin suçunuz değildir. Fakat insanlardan acıma beklemenin ya da dünyayı suçlamanın bir yararı da yoktur. Olumlu bir tavır takınmalı ve içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisin. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psikolojik bir engele dönüştürmeyin. Bana göre, fiziksel engelli biri, kendisine fazla engel teşkil etmeyecek fiziksel aktivitelere yönelmeli diyerek aslında Güney Ay düğümü Balık’tan Kuzey Ay düğümü Başak burcuna giden yolu çok güzel ifade etmiş.

Biraz sağlıkla ilgili konularına da değinelim. Astrolojide en çok kullandığımız yan bilgi alma gereçlerimiz “Arap Noktaları”dır. Bunların en popüler olanlarından bir tanesi ise “Şans Noktası”dır. Ama biz bugün farklı bir noktaya bakacağız. Part of Sickness – Hastalık noktası. Stephen Hawking'in haritasında hastalık noktası yaşam veren Güneş ile aynı derecede yer almakta. Haritasının hastalık ve kayıpları gösteren 12. evinde yer almakta. Hayat boyu birlikte yaşamak zorunda kaldığı hastalığının astrolojik göstergesi. Yine Satürn'ün de Boğa (boyun, boğaz, ses) burcunda yer alması (hastalık noktası yöneticisi) ses kaybını da bize anlatmakta. Şimdi gelelim asıl noktaya! Transneptünyenler’den olan Apollon'a! Haritasındaki en güçlü transneptünyen Apollon! Neden bu kadar güçlü, çünkü Kuzey Ay düğümünün tam yanında. Yani hayat ona sadece Balık yeteneklerini yanına al, Başak burcuna doğru git dememiş, üstüne bu dünyada Apollon'u da öğren demiş adeta.

Kıssadan hisse, Stephen Hawking bence Güney Ay düğümünden Kuzey Ay düğümüne olan yolculuğunu başarılı bir şekilde tamamlamış olan başarılı bir ruh! Umarım hepimiz kişisel yolculuklarımızda bu şekilde başarılı oluruz…

APOLLON NEDİR?

Peki nedir Apollo? Neleri sembolize eder, hangi konularda etkindir? Apollon mitolojide müziğin, sanatların, şiirin, kehanet ve kahinliğin tanrısıdır. Hastaları iyileştiren, iyileştirme sanatını hastalarına öğreten tanrıdır. Okları, hem hasta eden hem iyileştiren özelliğe sahiptir. Temsi ettiği konular ticari zeka ve başarı, bilimsel konular ve sınırları aşarak yabancı ülkelerle iş yapmak demektir. Büyük başarı, genişleme ve çoğaltıcı bir etkisi vardır. Bu yüzden ticaret, bilimsellik, entelektüel kapasiteyi genişletici bir etki yaratmaktadır. Apollon'un Kuzey Ay düğümü ile birlikte olması ise başarılı bilimsel buluşlarda bulunma, bilimsel girişimlerde bulunmak demektir. Quantum fiziği, kara delikler hakkında yazdığı ve yaptığı onlarca çalışma, bilimsel tüm araştırmalar ve yakaladığı uluslararası başarı haritasındaki güçlü Apollon sayesinde! Yükselen burcu da Kova olduğundan dolayı bu bilimsel girişimler, uzay ve evrenin sırlarını çözmeye yönelmiştir.

Haritasında gözüme çarpan önemli bir astreoid var, Şiwa-siva. Venüs ile beraber ve yükselen burcunun (Kova) tam üstünde. Yükselen burç bizim dışarıya yansıttığımız yüzümüz, maskemiz, fiziksel olarak nasıl göründüğümüz ile ilgilidir. Yükselenin tam üzerinde olan Şiwa; doğum haritasında periyodik olarak yaşanılan öfke patlamalarını gösterir. Yıkılmayı ve yeni bir şekle dönüşmeyi temsil ettiğinde daha çok Plüton ile ilişkilidir. Aynı zamanda bilgi ve şefkatin de birleşmesidir. Geçmiş, katı davranışlar, geçmişteki beklentiler gürültülü bir şekilde yıkılarak yeni yapılandırmalara yer açılır kişinin hayatında. Geçtiğimiz sene, öğrencilerimle derste Stephen Hawking'in haritasını incelemiştik. Bu sene meydana gelen tutulmalar haritasında oldukça sert noktalara düşmekte. Yıkımı ve ölümü gösteren Plüton'un haritasında hem Güneş hem de hastalık noktasından geçeceğinden bahsetmiştik ve ardından inşallah ciddi bir durum olmaz atlatır diyerek dersi noktalamıştık.

Neyse… Kıssadan hisse, Stephen Hawking bence Güney Ay düğümünden Kuzey Ay düğümüne olan yolculuğunu başarılı bir şekilde tamamlamış olan başarılı bir ruh!
Umarım hepimiz kişisel yolculuklarımızda bu şekilde başarılı oluruz…

Sevgiler…
Dinçer GÜNER

Yılın en zor zamanları İlginizi Çekebilir Yılın en zor zamanları
Loading...