Sözcü Plus Giriş
GALERİ Hangi burç sağlıkta nelere dikkat etmeli? 2 Ekim 2019 11:43
1 Medikal astroloji; astrolojinin en önemli konularından bir tanesi. Bir doğum haritasının sağlık göstergeleri hakkında konuşmak için tüm dinamikler bir bütün içerisinde çok dikkatli bir şekilde incelenmesi gereklidir. Bir haritanın 6. evi, 6. evde bulunan gezegenler, yükselen burca gelen açılar, Ay burcunun en olduğu ve yaptığı açılar, 6. evin yöneticisinin durumu, hastalık noktasının haritadaki yer ve elbette yaşam veren Güneş öncelikli olarak değerlendirdiğimiz konuların başında gelmekte.
2 Yazının devamında her burç için sağlıklı olmak ve nelere ihtiyaç var gibisinden örnekler mevcut. Tabii bir doğum haritasınun detayları önemli olmakla birlikte en azından bir fikriniz olabilmesi açısından burcunuz, yükselen burcunuz ve Ay burcunuz için nelere dikkat etmelisiniz, işte ayrıntılar...
3 KOÇ: Zihinsel bir burçtur ve olası etkilerden vücutta en çok baş kısmı etkilenir. Kişinin uykusunu iyi alması önemlidir. Ancak kendini uyumaya zorlamamalıdır. Zihinsel ve fiziksel istirahat, huzur ve uyumlu bir çevrede olması önemlidir. Endişe, telaş ve beyni zorlamak kişinin genel sağlığını olumsuz yönde etkiler; heyecandan da uzak durulmalıdır, yoksa kısa sürede beyinde dengesizlikler oluşur.
4 Horoskopunda Koç olan kişiler aşırılıklardan uzak durmalı, fiziksel ve zihinsel olarak kendilerini yormamalıdır. Çalışma ve dinlenme süreli düzenli olmalı; endişe ve telaştan uzak bir yaşam sürerek huzurlu bir çevrede yaşam sürmeleri gerekir. Yeme alışkanlıklarında beyne iyi gelen gıdalar ve hayvansal gıdalar olmalı; her türlü uyuşturucudan uzak durmaları gerekir. Günlük olarak yürüyüş yapmak ve temiz hava almak elzemdir.
5 BOĞA: Canlı bir burçtur. Kalp ve boğaz hassas noktalarıdır. Düzenli alışkanlıklarını sürdürmeleri büyük önem taşır. Ancak rahatlığa düşkünlüklerinden fiziksel egzersiz yapmaları gerekir. Aksi takdirde kapanmayan iştahlarından dolayı obezite sorunu baş verebilir. Dolayısıyla yeme alışkanlıklarına dikkat edilmeli ve yağlı, ısıtıcı gıdalardan uzak durulmalıdır. Yiyecek ve içeceklerde denge şaşmamalıdır.
6 Bu konumda kalp hassas olduğundan heyecan ve aceleden uzak durulmalıdır. Kaçan otobüsü kovalamak onlara göre değildir. Moralleri düştüğünde ya da depresif olduklarında hazlar ve yanlarında olan kişiler onları motive eder. Müzik de sistemde benzer etkiler yaratır. Mayalı yiyecekler ve içeceklerden uzak durmalıdırlar.
7 İKİZLER: Güdüsel bir burçtur. Onlar için canlılık fizikselden ziyade zihinseldir. Hassas noktalar ciğerler ve sinir sistemidir. Bu kişiler için en önemlisi nefes egzersizleri yapmalarıdır. Böylece solunum yolu organları düzgün çalışır halde tutulur. Hareket, endişe ve zihinsel heyecanların aşırısından kaçınmalıdırlar. Aksi takdirde sinir sisteminde bozulmalar görülebilir. Makul oranda yürüyüş ve ağırlık egzersizleri yapmaları da önerilir.
8 Fazlasıyla zihinsel bir yapıya sahip olduklarından çalışmalarında kendilerini aşırı yıpratmamaları gerekir, yoksa sinir sistemi kötü yönde etkilenebilir. Günlük sıvı ihtiyaçlarını karşılamaları elzemdir, çünkü vücutları su kaybına eğilimlidir. Ciğerlerini sıcak tutmaları için giyimlerine ve yeme alışkanlıklarına dikkat etmeli; beyne ve sinirlere iyi gelen gıdaları muhakkak tüketmelidirler. Hayvansal gıdalar çok az fayda sağlarlar.
9 YENGEÇ: Güçsüz bir burçtur. Kötü dış etmenleri kendi üstüne çeker. En hassas noktaları mideleridir. Dolayısıyla aldıkları gıdalar besin değeri yüksek, iyi pişmiş olmalı ve mayalı gıdalarla alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır. Endişe, telaş ve beyin yorgunluğu gibi sorunlar mide rahatsızlıklarına sebep olur. Dolayısıyla zihin bu tür sıkıntılarla meşgul edilmemelidir.
10 Kişi üşütmemeli, soğuğa karşı kendini korumalıdır. Moralleri düştüğünde mekân değişikliği ya da bir deniz yolculuğu onlara iyi gelir. Bu insanların en kötü yanı sıkıntılı hayal güçleridir; zira ortada hiçbir sebep yokken kendilerini şiddetli bir hastalığın pençesine kapılmış gibi hissedebilirler. Her türlü uyuşturucudan uzak durmaları gerekir.
11 ASLAN: Canlı bir burçtur ve kalbi yönetir. Düzgün bir yaşam biçimi bu etki altında şarttır. Şayet kişinin hayatı bir kez düzensizliğe kapıldı mı aşırılıklar başlar ve hastalıklar baş verir. Yeme alışkanlıklarının da dengeli olması gerekir. Isıtan ve uyuşturan içeceklerle yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
12 Kanı kuvvetlendiren yüksek besin değerli gıdaların tüketilmesi elzemdir. Heyecan ve acelecilikten uzak durulmalı, sakin kalınmalı, düzen içinde bir yaşam sürülmelidir. Kanın saf, vücut sisteminin dengede tutulması önemlidir. Ateşli hastalıklar baş verdi mi hemen tedavi altına alınmalıdır.
13 BAŞAK: Bilhassa zihinsel bir burçtur ve zihin ne haldeyse beden de o hale girer. Bağırsaklar en hassas organlardır. Telaş, endişe, yapısal değişiklikler, hava değişimi vs. sistemi bozar. Yeme biçimine dikkat edilmeli; dengeli ve düzenli beslenilmelidir.
14 Uyuşturucu herhangi bir madde alınmamalı, doğal ve dingin bir yaşam sürülmelidir. İş ilişkileri kişinin sağlığına da etki edecektir; kötü giden işler rahatsızlıklara sebep olurken kişinin başarıları sağlığını iyi etkileyecektir. Başak burçlarında sağlam vücut sağlam kafada bulunur.
15 TERAZİ: Zihinsel ve arınmış yapıya sahip bir burçtur. Böbrekler en hassas organlardır. Uyumlu ve sevgi dolu bir çevre elzemdir. Bol bol temiz hava almalı, ağır olmayan fiziksel egzersizler yapmalı ve dengeli zihin yapılarını korumalıdırlar. Ancak bu sayede vücut işlevleri olağan seyrinde devam eder. Yaşam ve yemekten aldıkları aşırı hazlardan kaçınılmalıdır.
16 Cilt hastalıklarına meyilli olduklarından kozmetik ürünlerle kişi kendini korumalıdır. Terazi insanlarının su içme alışkanlığı edinmeleri şarttır. Ayrıca bel bölgelerini korumaları ve üşütmemeleri gerekir, yoksa oluşabilecek böbrek hastalıkları sırtta sancılara sebep olabilir ve kişinin acilen tedavi altına alınması gerekir.
17 AKREP: Canlı bir burçtur ve boşaltım sistemini yönetir. Ayrıca kalp ve boğaz hassas noktalardır. Hastalıklara gösterdikleri aşırı müsamaha en büyük sorunlarıdır. Yeme içme ve cinsel hazlardan kaynaklanan birçok hastalığı kapabilirler. Hastalıkların kendilerine bulaşma ihtimalleri oldukça yüksektir ve salgınlarda kişilerin bakımı titizlikle yapılmalıdır.
18 Akrep burcunun çekici yapısı yüzünden kişi kolaylıkla hastalıkları da kendine çeker. Her türlü ısıtıcı ve uyarıcı gıdalardan, yararlı bakteriler hariç olmak üzere diğer tüm bakterilerle temastan kaçınılmalıdır. Kişi hayatını sürdürürken korumacı bir tavır takınmalı, çekici yapısından dolayı sağlıklarını korumalıdırlar.
19 YAY: Güdüsel bir burçtur ve baldırlarla sinir sistemini yönetir. Düzenli egzersiz, fiziksel hareketler, bisiklete binmek ve her türlü spor aşırıya kaçılmadığı sürece onlara iyi gelir ve vücut işlevlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Her türlü aşırılıklardan kaçınmaları elzemdir. Yapıları gereği işleri aceleyle ve daha fazla çaba sarf ederek kısa sürede bitirmeye meyilli olurlar. Ancak bu durumlarda da haliyle sistemleri zayıflar.
20 Sakin bir yaşam sürmeleri, işlerinde fiziksel olarak zorlanmamaları gerekir. Sağlıkları kötüye gittiğinde iyi bir yürüyüş yapmak onlara alacakları ilaçlardan daha iyi gelecektir. Ayrıca edebiyat ve zihinsel etkinlikler de onları rahatlatacaktır. Kaza, kesik, yaralanma ve hayvan saldırıları (ısırma ya da tepme) ihtimallerine karşı her zaman dikkatli olunmalıdır.
21 OĞLAK: Güçsüz bir burçtur ve dizlerle cildi yönetir. Depresyon ve melankoli bağımlılığına eğilim had safhadadır. Ruhsal hastalıklara meyil, bunalım ve hoşnutsuzluk hallerine karşı kişi her zaman farkında ve tedbirli olmalıdır. Üşütmeye karşı kişi fiziksel sağlığını korumalıdır. Belli aralıklarla alınan müshil, kabız gibi bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçilmesini sağlayacaktır.
22 Kişinin yeme alışkanlıklarında ısıtıcı ve uyarıcı, zaman zaman mayalı gıdalar yer almalıdır. Eğlenceli bir eşraf, mutlu ve umutlu bir çevre, makul fiziksel egzersizlerle birlikte kişinin vücut işlevlerinin yerinde seyretmesi için gereklidir. Deri hastalıklarına eğilimleri olduğundan cilt korunmalı, kozmetik ürünlerden uzak durulmalıdır; aksi takdirde cilt rahatsızlıkları ve kaşınma sorunları baş verebilir.
23 KOVA: Canlı bir burçtur. Kan ile ayak bileği bu burç tarafından yönetilir. Zihinsel canlılık da yine bu burçla ilişkilendirilir. Endişe ve telaştan uzak durulmalıdır. Kanın düzeninde seyretmesi, en ufak bir sorunda müdahale edilmesi önemlidir. Temiz hava, fiziksel egzersiz, uyumlu bir çevre, düzenli ve makul seviyede zihinsel egzersiz kişinin sistemini düzende tutmak için elzemdir.
24 Yeme biçiminde titiz olunmalı, kana ve beyne iyi gelen gıdalar tüketilmeli, ısıtıcı ve uyarıcı gıdalardan uzak durulmalıdır. Gözler hassas olduğundan düzenli olarak kontrolü sağlanmalı, en ufak belirtide müdahale edilmelidir. Aksi takdirde uzun süren, hatta kalıcı rahatsızlıklar yaşanabilir.
25 BALIK: Güdüsel bir burç olan Balık güçsüzdür ve ayaklarla vücuttaki sıvıları yönetir. Aşırı kaygı ve endişe kişinin yapısını zayıflattığından işlevlerde rahatsızlıklar sıklıkla görülür. Soğuktan kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmak için ayaklarını üşütmemeleri gerekir. Aşırıya kaçmada sınır bilmediklerinden yeme biçimine dikkat etmeli; çok fazla sıvı tüketmekten, uyarıcı ve uyuşturuculardan uzak durmalıdırlar.
26 Bulaşıcı hastalıkları kapma tehlikeleri olduğundan dikkatli olunması şarttır. Salgın durumlarında kişinin kanını ve işlevlerini düzenli seyrinde tutması gerekir. Unutkanlık ve dikkatsizlik Balık burcunun en kötü nitelikleridir; kişi konforu ve gerekliliklerini yerine getiremediği durumlarda her türlü hastalık ve rahatsızlık bünyede patlak verebilir.