Türkiye açısından Satürn’ün Oğlak burcunda olması

20 Aralık gününden itibaren Satürn Oğlak burcunda iki buçuk sene seyahat edecek. Türkiye açısından bu oldukça önemli bir dönem! Dış politikada daha gerçekçi ve kuralcı yaklaşımlar içine girilecek bir dönemde olacağız. İşte ayrıntılar...

Türkiye açısından Satürn’ün Oğlak burcunda olması

Türkiye açısından değerlendirdiğimizde, Satürn Türkiye'nin 7. evinde iki buçuk sene seyahat edecek. Bu oldukça önemli bir dönem! Uluslararası anlaşmalar, sözleşmeler, uluslararası ilişkiler, diplomasi 7. evin ana teması içinde değerlendirilir. Dış politikada daha gerçekçi ve kuralcı yaklaşımlar içine gireceğimiz bir sürece işaret etmekte.

Dış politikada bir takım engeller ve pürüzlerle uğraşacağımız bir süreç var önümüzde. Özellikle de komşularla olan ilişkilerimizin testlerden geçeceğini göstermekte. Özellikle güney sınırların, Suriye ve Kuzey Irak ile olan ilişkilerin hassas bir terazide olacağını göstermekte. Özellikle de hem ekonomik hem de askeri konularda bıçak sırtı bir süreç yaşayabileceğimize işaret etmekte. Diğer ülkelerle olan diplomatik ilişkilerimizde, eksik ve zayıf olduğumuz alanları tespit etmeliyiz. O alanlarda kendimizi geliştirmemizde yarar var. Bir takım önemli ekonomik anlaşmalar ve yeni dengeler kurulmaya çalışılırken, diğer yandan bazı ülkelerle de diplomatik krizlerle de uğraşmamız gerekebilir. Özellikle dış siyasetin gündem konusu, Türkiye'nin kendi iç ilişkileri olabilir. 2018 senesi Mayıs ve Haziran ayları özellikle dengelerin zaman zaman bozulabileceğini söylemekte pek yanlış olmaz.

Yine bu dönem idam konusu daha ciddi bir şekilde gündeme gelebilir. Nüfus planlaması ile ilgili yeni çalışmalar yapılırken, bu dönem nüfus sayımı da yapılabilir. Daha önceki Satürn Oğlak burcu seyahatlerinde meydana gelen önemli olaylar ise şu şekilde;

1929 – 1931 sonu arasında:
* Büyük ekonomik kriz ve 2. Dünya savaşının temelleri atılmış oldu. Topluma ve bireylere hemen hiçbir özgürlük tanımayan, tüm toplumu belirli bir ideoloji doğrultusunda yönlendiren, kullanan ve bunun için de baskıcı yöntemler devreye sokan yönetim şekilleri yükselmeye başladı.
* Yugoslavya Kralı Aleksandr parlamentoyu feshetti ve ülkede askeri diktatörlük kurdu.
* Vatikan, bağımsız devlet oldu.
* Türk parasının değerini yükseltmek için alınacak önlemlerle her yerde yerli malı kullanılmasını hedefleyen bir kararname yayımlandı.
* Hindistan’da Mahatma Gandhi, tuz üretimindeki hükümet tekeline karşı çıkmak amacıyla, Ahmetabat’tan 300 millik denize yürüyüşe başladı.
* Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kurulmasına ilişkin kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.
* Arjantin’in radikal Başkan Hipolito İrigoyen askeri darbeyle devrildi.
* Almanya’da işsiz sayısı 4,9 milyona ulaştı.
* İspanya’da Kral XIII. Alfonso tahttan çekildi ve cumhuriyet ilan edildi.
* Türk Tarihi Tedkik Cemiyeti (Türk Tarih Kurumu) kuruldu.
* Dünyanın en yüksek binası Empire State Building açıldı. ABD Başkanı Herbert Hoover Beyaz Saray’da bir düğmeye basarak o güne kadar inşa edilmiş en yüksek yapı olan New York’taki Empire State Building’in ışıklarını yaktı. 102 katlı binanın girişinin yer aldığı 34. Sokak’tan tepesindeki paratonere kadar yüksekliği 465 metre.
* İktisadi Buhran Vergisi Kanunu, kabul edildi.
* Taksim Meydanı’nda yerli malı kullanılması için miting yapıldı.

Türkiye açısından değerlendirdiğimizde, Satürn Türkiye'nin 7. evinde iki buçuk sene seyahat edecek. Bu oldukça önemli bir dönem! Uluslararası anlaşmalar, sözleşmeler, uluslararası ilişkiler, diplomasi 7. evin ana teması içinde değerlendirilir. Dış politikada daha gerçekçi ve kuralcı yaklaşımlar içine gireceğimiz bir sürece işaret etmekte.

1959 – 1962 yılları arasında:
* Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
* Küba’da devrimin zaferi! Diktatör Fulgenico Batista yeni yılın ilk saatlerinde Havana’dan kaçtı. Camilo Cienfuegos ve Che Guevara önderliğindeki gerilla kolları Havana’ya girmeye başladı. Bütün Küba’da işçiler ve köylüler Fidel Castro’nun çağrısına uyarak genel greve başladı.
* Londra Konferansı sona erdi Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasını öngören Londra Antlaşması imzalandı Konferansa Türkiye, İngiltere, Yunanistan başbakanları ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri katılmıştı. 3 Aralık’ta Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Dr Fazıl Küçük de yardımcısı oldu.
* Türkiye ile ABD arasında ikili bir askeri bir antlaşma imzalandı. ABD’nin diğer Bağdat Paktı ülkeleriyle de imzaladığı bu ikili antlaşmaya göre, bu ülkelere doğrudan ya da dolaylı bir saldırı söz konusu olduğunda, ABD ülkenin isteği üzerine gerektiğinde silahlı kuvvetlere de başvurarak yardımda bulunacaktı.
* Konya’da şiddetli yağmur sel baskınına neden oldu. 4000 baş hayvan sele kapıldı.
* Mersin’de 650 işçi grev yaptı, savcılık olaya el koydu.
* Türkiye Avrupa Ekonomik Topluluğu’na (AET) üyelik için resmen başvurdu.
* Yahya Kemal Müzesi açıldı. Müze Fatih Külliyesi’nin Baş Kurşunlu Medresesi’nde bulunuyor.
* 1959'da Küba Devrimi gerçekleşti. 60'ların özgürlükçü hareketleri tetiklendi.
* 27 Mayıs öncesi bozulan ekonomik durumu düzeltmek için hazineye yardım kampanyası düzenlendi. 8 Haziran’da ordu mensupları alyanslarını hazineye bağışladılar. 11 Haziran’da halkın bağışları kabul edilmeye başlandı. İşçilerin, memurların katıldığı kampanya aracılığıyla hazinede yüklü miktarda altın ve mücevherat birikti. Kampanya hakkında daha sonraları, halktan alınan alyanslarla askeri lojmanlar yapıldığına ilişkin söylentiler çıktı. İşadamı Vehbi Koç, Hazine’ye 26 kilo altın ve bina bağışladı.
* Kongo bağımsızlığını ilan etti. Başbakanlığa Patrice Lumumba getirildi.
* 235 general ve amiral emekliye sevk edildi. Emekliye sevk edilenler arasında Genelkurmay başkanı Ragıp Gümüşpala da vardı.
* Genelkurmay başkanlığına Cevdet Sunay getirildi.
* Fransız sömürgesi Çad bağımsızlığını ilan etti.
* Zürich ve Londra Anlaşmaları uyarınca Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edildi.
* Nijerya bağımsızlığını ilan etti.
* Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD kuruldu. 9 ortak pazar üyesi ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA’ya üye 7 ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından kuruldu. Türkiye’de anlaşmayı imzaladı.
* İsrail Başbakanı Ben Gurion istifa etti.
* Amerika Birleşik Devletleri Küba ile ilişkilerini kesti.
* İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi binası müze haline getirildi.
* Ordu içindeki Silahlı Kuvvetler Birliği 1961 yılında bugün devlet başkanı Cemal Gürsel’e bir muhtıra verdi. Muhtırada görevden alınan Hava Kuvvetleri Komutanı İrfan Tansel’in göreve iadesi istendi. 8 Haziran’da İrfan Tansel Hava Kuvvetleri komutanlığına döndü.
* İngiltere, Irak işgal edebilir gerekçesiyle Kuveyt'e asker çıkardı.
* Suriye, Birleşik Arap Cumhuriyeti’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.
* Malta bağımsızlığını ilan etti.
* İlk yerli araba üretildi.
* İstanbul’da yaklaşık 100 bin işçi grev hakkı için miting yaptı.

Dış politikada bir takım engeller ve pürüzlerle uğraşacağımız bir süreç var önümüzde. Özellikle de komşularla olan ilişkilerimizin testlerden geçeceğini göstermekte. Özellikle güney sınırların, Suriye ve Kuzey Irak ile olan ilişkilerin hassas bir terazide olacağını göstermekte. Özellikle de hem ekonomik hem de askeri konularda bıçak sırtı bir süreç yaşayabileceğimize işaret etmekte.

1988 – 1991 arasında:
* Çalışanlardan yüzde iki, işverenlerden yüzde üç kesinti yapılarak bir fonda toplanmasını öngören zorunlu tasarruf yasası çıktı.
* Türk-İş üyesi işçiler hükümeti, işverenleri ve pahalılığı protesto etmek için ülke çapında yemek boykotu yaptı.
* Başbakan Turgut Özal silahlı saldırıya uğradı. Kartal Demirağ adlı kişi Anavatan Partisi kongresinde Turgut Özal’a ateş etti. Özal elinden yaralandı. Kongre devam etti. Özal yeniden Anavatan Partisi genel başkanlığına seçildi.
* Dolar1845 liraya çıktı. Merkez Bankası ilk kez müdahale kararı aldı. Müdahaleye rağmen ertesi gün serbest piyasada dolar 1975 liraya fırladı.
* Ermenistan’da deprem: 100 binin üzerinde insan öldü.
* Tacikistan’da deprem meydana geldi. 1000’in üstünde insan öldü.
* Yol-İş sendikasına bağlı 120 bin işçi bir saat geç işbaşı yaptı. TRT Genel Müdürü Cem Duna Başbakan Turgut Özal’ın isteği üzerine istifa etti.
* Kızıl Ordu 41 yıl sonra Macaristan’dan ayrıldı.
* Yugoslav ordusu Kosova’ya girdi.
* Litvanya tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti.
* İran’da meydana gelen depremde 25 bin insan hayatını kaybetti.
* Harb-İş Sendikası üyesi 4 bin işçi 26 Amerikan işyerinde greve başladı.
* Irak, Kuveyt’i işgal etti.
* Metal işkolunda örgütlü 50 bin işçi Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası MESS’i protesto için işyerlerinde yürüyüş yaptı.
* Zonguldak maden işçileri greve çıktılar. 48 bin işçinin grevi çeşitli siyasi partiler, meslek kuruluşları ve kitle örgütlerinin desteğiyle başladı. Zonguldaklılar ilk günden itibaren greve aktif bir şekilde katıldılar.
* Yugoslavya’nın üç cumhuriyetinden biri olan Slovenya’da referandum yapıldı. Halk bağımsızlık kararı aldı.
* Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümete savaş yetkisi verdi. İncirlik’ten kalkan Amerika Birleşik Devletleri uçakları Irak’ı bombaladılar.
* Türkiye’de yüzbinlerce işçi bir günlük işe gitmeme eylemi yaptı. Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) eylem için soruşturma başlattı.
* SSCB dağıldı.

Satürn Oğlak burcunda! İlginizi Çekebilir Satürn Oğlak burcunda!
Loading...