23 Haziran tarihinde tutuklanan bakanların gözaltına alınması ülke genelinde bir şok yarattı ve geleneksel inançlar ile modern yöntemin kesiştiği nokta hakkında soruları gündeme getirdi. 

Gözaltına alınanlar arasında Çevre Bakanı Fathima Shamnaz Ali Saleem ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde bakan olan eski kocası Adam Rameez de yer aldı. 

Tutuklamalar, ikilinin faaliyetleri hakkında şüpheler ortaya çıktıktan sonra başlatılan bir soruşturmanın ardından gerçekleşti. Polis, kara büyünün doğası veya tutuklamalara yol açan kanıtlar hakkındaki ayrıntıları açıklamadı ancak dava geniş çapta ilgi gördü. 

İki isim de Maldivler siyasetinde önde gelen isimlerdi. Shamnaz daha önce Male Belediye Başkanı Muizzu ile birlikte Male Belediye Meclisi’nde görev yapmıştı. Muizzu’nun Kasım 2023’te başkan seçilmesinin ardından Shamnaz, Çevre Bakanlığı’na geçmeden önce başkanın resmi ikametgahı olan Muliaage’de devlet bakanı olarak atandı. Muizzi’nin yardımcısı olduğu bilinen Rameez de, son 5 aydır kamuoyunun gözünden uzaktı.

Konuyla ilgili geniş çaplı bir inceleme başlatılırken kamuoyundaki spekülasyonlar da dineceğe pek benzemiyor. Dava sürecinin, turizmle ön plana çıkan ülkenin imajını da yeniden şekillendirebileceği düşünülüyor.