EBA

EBA, Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulmuş bir sosyal eğitim elektronik içerik ağıdır. Bakanlığa bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanır ve işletilir.

EBA ne için kuruldu?

EBA, Gerektiğinde bilişim teknolojilerini kullanarak teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru elektronik içerik sağlamak için oluşturulmaya ve geliştirilmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan dijital kaynaklar ve içeriklerini paylaşmak isteyen eğitim şirketleri varsa, öğretmenler ve öğrenciler ürettikleri içerikleri sunabilirler. Ebeveynler ve öğretmenler, eğitimin kalitesini EBA aracılığıyla izleyebilir ve eğitime katkıda bulunabilir.

EBA şifresi nasıl alınır?

EBA şifresi, 2 şekilde alınır: Öğrencinin kendi bilgileriyle, velinin veya öğretmenin yardımıyla. Öğrenci kendi bilgileriyle şifreyi nasıl alır?

  • Öğrenci, e-Okul bilgilerini EBA sistemine girerek sisteme giriş yapar. Giriş yaptıktan sonra öğrenci, şifresini oluşturur. Şifre oluştururken öğrenci mail’i sisteme kaydederse, şifresini unuttuğu durumlarda mail adresi üzerinden şifresini tekrardan oluşturabilir.

Velinin veya öğretmenin yardımıyla şifre nasıl alınır?

  • Öğrenci, velinin veya öğretmenin e-devlet bilgileri sisteme kaydedilir. Bilgiler sisteme kaydedildikten sonra öğrenci şifresini oluşturur. Şifre unutulma durumunda kayıt sisteminde mail ve telefon bilgileri eklendiğinde, tekrardan şifre oluşturma gerçekleşir.

EBA giriş nasıl yapılır?

EBA giriş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturduğu URL üzerinden T.C. Kimlik No ve oluşturulan şifre ile giriş yapılır. EBA’nın sayfası https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/student.jsp üzerinden öğrenci istenilen bilgileri yazarak giriş yaptıktan sonra menüyü görebilir.