BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 17:46 15 Nisan 2015

Akıllı Kampüs İzmir Ekonomi’de!

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, ‘Akıllı Kampüs’te eğitim alacak.

izmir-ekonomi

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) 14. yaşını kutladı.

14. Kuruluş Yıldönümü Töreni’nde 2015 – 2016 akademik yılda tüm sınıflarda yer alacak ‘Akıllı Kampüs’ uygulaması da müjdelendi.

3 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilen sisteminde, öğrenciler şifreleriyle giriş yaparak gelemedikleri dersleri canlı takip edebilecek.

Sistemin ilk uygulaması İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, 14. Kuruluş Yıldönümü Töreni’ndeki konuşması sırasında gerçekleştirildi.

Başkan Demirtaş, 2015 – 2016 akademik yılda tüm sınıflarda yer alacak ‘Akıllı Kampüs’ uygulamasını davetlilerle paylaştı, canlı yayınla derse bağlandı. Sunuculuk görevini üstlenen öğrenci Tuğçe Alp, ders işleyen öğretim üyesine mazeretini bildirerek, daha sonra dersin video kaydını izleyeceğini söyledi.

ieu

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin kuruluşunun 14. yılı İEÜ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törenle kutlandı. Törene İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, Rektör Prof. Dr. Oğuz Esen, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Celal Kocabaş, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Büyükelçi Serpil Alpman, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh, Fransa Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Aysel Öztezel, İTO İş Kadın Konseyi Başkanı Asuman Nardalı, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

TÜRKİYE’DEKİ İLK AKILLI KAMPÜS İEÜ’DE

Balçova kampüsünde 7 bin 500 öğrencinin okuduğunu, yatırımların süreceğini belirten Demirtaş, “Fiziksel altyapımız mükemmel ve Yabancı Diller Yüksekokulu binamızı bitiriyoruz. Sıra ana binada, onu da yenileyeceğiz. Otopark ve spor alanını, Balçova Belediyesi ile batı yeşil alanında yapacağız. Sağlık Kampüsü de yeni alınan arsada olacak. Bunlar güzel ve önemli gelişmeler. Ama fiziksel altyapı her şey değil. Şimdi 3 milyon dolar yatırım ile Balçova Kampüsünü ‘Smart Kampüs’ yapıyoruz. 2015-2016 öğretim yılında tüm sınıflarımız, ‘akıllı sınıf’ olacak. Bu sayede öğrencilerimiz, sisteme şifreleriyle girerek, gelemedikleri dersleri takip edebilecek. Bu sistem Türkiye’de hiçbir üniversitede yok. Dünyada ise, çok az sayıda üniversitede var” diye konuştu.

ieu_1

‘GÜZELBAHÇE TEKNOLOJİ VADİSİ OLACAK’

Mütevelli Heyet Başkanı Demirtaş, Güzelbahçe’de 2016 – 2017 akademik yılında İEÜ Bilim ve Teknoloji Kampüsü’nün bölüm bölüm hizmete gireceğini ifade ederek, “Burada; mühendislik fakülteleri, teknopark, anaokulundan üniversiteye kadar, fen ve teknoloji ağırlıklı 3 dilde eğitim veren Ekonomi Koleji ile sosyal ve sportif tesisler bulunacak. Güzelbahçe Kampüsü tam bir ‘Teknoloji Vadisi’ olacak. Dünyada pek çok üniversite kampüsü yapan Plasma Studio firması, master planı hazırlamaya başladı” dedi.

“ATATÜRK’ÜN YOLUNDAN AYRILMADAN HEDEFE İLERLİYORUZ”

Bu yapılanlarda kimsenin delikli kuruşu bulunmadığını vurgulayan Başkan Demirtaş, bunun destek istemedikleri anlamını taşımadığını, Ar-Ge ve teknoloji desteklerinden, TÜBİTAK’tan kaynağa ulaşabilirlerse Türkiye’nin gelişmişlik hedefine katkı koyacaklarını söyledi. Tekeli’de İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nin içinde yer alan Bilimpark inşaatını tamamladıklarını bildiren Demirtaş,  alanda bilgi ve teknoloji üretiminin başlayacağına işaret etti. Geleceğin dünyasını inşa edecek mezunlar yetiştireceklerini belirten Demirtaş, hedeflere doğru hiç sapmadan ilerlediklerini, Atatürk’ün yolundan ayrılmadıklarını kaydetti.

YENİ BÖLÜMLERİN MÜJDESİ

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen de, üniversitenin 14’üncü yılında 33 profesör, 38 doçent, 88 yardımcı doçent olmak üzere, toplam 436 tam zamanlı akademik personelin bulunduğunu bildirdi. Üniversitenin kurulduğu günden itibaren eğitim ve araştırmaya önem verdiklerini aktaran Prof. Dr. Esen, kentin sorunlarına çözüm getiren çok sayıda proje gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Esen, iki yeni bölüme öğrenci alacaklarının müjdesini vererek, “Makine ve Malzeme Mühendisliği ile Mekatronik Mühendisliği Bölümlerine öğrenci alacağız. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Doktora Programı, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programları açtık. Önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek Teknopark-Bilimpark ve üniversitemizde kurumsallaşması yönünde büyük çaba gösterdiğimiz Teknoloji Transfer Ofisi ile İzmir’in en büyük ekosistemini yaratmış olacağız” dedi.

Törende, Expo Bursu üniversite eğitim gören Gambiyalı Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi ile Gürcistan’dan gelen Ekonomi Bölümü Öğrencisi Elene Murvanidze de aldıkları eğitim üzerine bilgi verdi.

Konuşmaların ardından, İzmir Ticaret Odası tarafından İEÜ İletişim Fakültesi’ne 10 dilde yaptırılan “Yaşanılacak Şehir İzmir” filminin gösterimi yapıldı. Film yapımında yer alan İletişim Fakültesi akademisyen ve öğrencilerine plaket verildi. Ayrıca, Uluslararası Öğrenci Konferansı’nda ile Liselerarası Gastronomi Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri sunuldu. Akademik atama ve yükseltmeler için cübbe giydirildi ve plaketleri verildi. İEÜ Halk Dansları Kulübü “Evliya Çelebi” gösterisi ile Türkiye’nin dört bir köşesindeki kültürel zenginliği sergiledi. Kulüp, Başkan Demirtaş’a 14. yıl anısına Evliya Çelebi’nin İzmir rotasının kumaş üzerine basılan haritasını hediye etti. Başkan Demirtaş, Rektör Prof. Dr. Esen ve İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü Öğrenci Şeflerinin yaptığı pastayı öğrencilerle birlikte kesti. Tören, İEÜ Şenlik Alanı’nda gerçekleştirilen resepsiyon ile son buldu.

Son Dakika Haberleri