BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 16:44 10 Ekim 2014

Anaokulundan üniversiteye teknoloji eğitimi!

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden (İEÜ) ikinci kampüs geliyor. Güzelbahçe Kampüsü'nde anaokulundan üniversiteye teknoloji eğitimi verilecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) ikinci kampusü, Güzelbahçe’de kuruluyor. Güzelbahçe Kampüsü, kentin mimari yapısına da zenginlik katacak.

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, ikinci kampüs alanını teknoloji vadisine dönüştüreceklerini belirterek, “ ABD’de anaokulundan liseye kadar eğitim yapan önemli yerleri inceledik. Bunların eğitim sistemlerine baktık. Şu anda halen dışarıda bu konuda araştırma yapan hocalarımız var. Önce ilk ve orta düzeyi açacağız. Lise düzeyi daha sonra hizmete geçecek. Üniversitede de sıra dışı bölümler olacak” dedi.

Kampüs alanında anaokulundan üniversiteye dek farklı eğitim birimlerinin olacağını kaydeden Başkan Demirtaş, “ Hedefimiz “dünya üniversitesi” olmak. Bu nedenle, İzmir Ekonomi, ana, ilk, orta ve lise eğitim kurumlarını açacağız. Ekonomi Koleji burada olacak. Eğitim fen ağırlıklı olacak. Örnek bir Fen Lisesi yapmak istiyoruz. Çünkü Mühendislik Fakültesi, 2. Teknopark da burada olacak. Spor salonumuz, olimpik havuz, futbol sahası, tenis kortları, basketbol sahası, gölet, burada olacak. İleri teknoloji, uzay çağı, atom çağı, robot teknolojisi konularında çalışmalar yapılacak. IQ seviyesi yüksek çocuklar özel sınavla okula kayıt edilecek. Sadece İzmir’de değil Ege Bölgesi’ne hatta Türkiye’ye bu eğitim modelini yayacağız. O zaman hazırlık okulunu kapatarak, gerçek yabancı diller eğitimi verebileceğiz. 2023 yılında tamamen İzmir Ekonomi’de yetişmiş, en iyi eğitimi alan, 2-3 dil bilen gençler yetiştirmiş olacağız” dedi.

” MİMARLARDAN PROJELERİNİ BEKLİYORUZ”

Kurulacak Ekonomi Koleji’nin, mühendislik fakültesinin de altyapısını oluşturacağını belirten Başkan Demirtaş, “master planı hazırlanan kampüs, binaları, fiziki yapısıyla değil, akademik kadrosu ve eğitim programı ile iddialı bir yapı haline gelecek. Bu alanda mimarlarımızdan projelerini bekliyoruz” diye konuştu.

PROJELERİN TESLİMİ İÇİN SON GÜN 17 EKİM

2. kampüste, mimarlardan gelecek proje teklifleri değerlendirilerek seçilecek ve İzmir’e simge bir yapı kazandırılacak. 210 bin 957 metrekarelik alanda kurulucak Güzelbahçe Kampüsü’nde anaokulundan üniversiteye dek farklı eğitim birimleri olacak. Yeni alanı tasarlamak isteyen mimar veya mimarlar, İzmir Ekonomi Üniversitesi Proje ve İnşaat Müdürlüğü’ne 17 Ekim’e kadar dosyalarını teslim edebilecekler.

Kampüs alanına yönelik proje geliştirmek isteyen mimarlardan alınacak ön yeterlilik dosyasında, TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi üyeliği, özgeçmiş, mimari portföy istenildi.

Son Dakika Haberleri