BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 02:47 6 Haziran 2014

KKB, duyarlı üniversitelileri ödüllendirdi!

Kredi Kayıt Bürosu’nun ( KKB) hayata geçirdiği ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ sosyal sorumluluk yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Ayla Özdemir / egitim@sozcu.com.tr

Kredi Kayıt Bürosu’nun, üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk konularındaki farkındalıklarını ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılıklarını artırmak amacıyla başlattığı ve yoğun ilgi gören “Hayal Edin Gerçekleştirelim” yarışmasında en başarılı projeler belirlendi.

Türkiye genelindeki ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin çevre, eğitim, sağlık, spor, kültür sanat ve toplumsal konu kategorilerinde toplam 351 proje ile başvuruda bulunduğu yarışma, özgün ve yaratıcı sosyal sorumluluk projeleri ortaya çıkardı. Çevre ve toplumsal kategorilerindeki projeler, jüri ve halk oylamasında öne çıkarken, farklı üniversitelerden 18 proje ödüle hak kazandı.

Türkiye’deki birçok üniversite öğrencisinin çevre, eğitim, sağlık, spor, kültür -sanat ve toplumsal kategoriler için başvuruda bulunduğu 351 proje arasından değerlendirme süreci sonrasında seçilen yarışmanın 8 ödülü, 5 Haziran’da gerçekleştirilen Ödül Töreni ile sahiplerini buldu.

Mayıs ayında gerçekleştirilen 6 kategorideki toplam 30 projenin değerlendirildiği jüri toplantısı ardından belirlenen en başarılı 18 projenin de Facebook üzerinden sosyal medya oylamasına sunulduğu yarışmada, “Sosyal Medya Oylaması Birincilik Ödülü”, “Büyük Ödül” ve “Kategori Ödülleri”nin kazananları açıklandı.

Kredi Kayıt Bürosu’nun ev sahipliğinde jüri üyeleri, öğrenciler, üniversite temsilcileri ve pek çok davetlinin de katılımıyla gerçekleşen Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz yaptı.

Akdeniz, Kredi Kayıt Bürosu olarak “Hayal Edin Gerçekleştirelim” yarışmasını üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilincini ve toplumsal sorunlara duyarlılıklarını artırmak üzere hayata geçirdiklerini ifade ederek yarışma sonucunda ortaya çıkan projelerin de bunun ne kadar doğru bir adım olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

6 farklı kategorideki projelerin toplumsal faydaları açısından değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Akdeniz şöyle konuştu:

TÜM PROJELER KKB’NİN WEB SİTESİNDEN KURUMLARA DUYURULACAK

“Bu yarışmaya karar verdiğimizde birkaç hedefimiz vardı. Bunlardan ilki gelecekte karar verici konumuna geçecek gençlerimizin sosyal sorumluluk bilinçlerini geliştirmek ve yaratıcı enerjilerini bu alana yönlendirmekti. Farklı konularda hazırlanan 351 proje başvurusunu değerlendirdiğimizde bu amaca ulaştığımızı görüyoruz. İkinci hedefimiz hem kurumumuz hem de diğer kurumlar için katma değeri yüksek sosyal sorumluluk projeleri fikir havuzu oluşturmaktı. 351 proje içerisinden seçtiğimiz çok sayıda proje gerçekleştirilmeyi hak ediyor. KKB olarak biz de bu projelerden birisini seçerek gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Tüm projeleri web sitemizde duyurup, kurumlar için bir fikir havuzu oluşturacağız. Dolayısıyla bu yarışma ile ilgili başlangıçta koyduğumuz hedefleri gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Gelecek yıllarda yarışmayı geleneksel hale getirerek daha da geliştirmek bizim de en büyük isteğimiz. Bugüne kadar bu projeye inanarak bize destek veren değerli jüri üyelerimize, emeği geçen herkese ve bu güzel projeleri yaratan gençlerimize teşekkür ediyoruz.”

Yarışmanın tüm kategorilerde ilk 3 projesi şöyle sıralandı:

ÇEVRE KATEGORİSİ

Çevre kategorisi birincisi  “Geri Dönüşüm Çevreci Döngüm” projesi ile Tuğba Biçer, Eda Ceylan -Yeditepe Üniversitesi

Çevre kategorisi ikincisi  “Beni Geri Döndür” projesi ile Zeliha Şit – Ege Üniversitesi

Çevre kategorisi üçüncüsü “Atık Toplayıcılığı İş Kıyafeti” projesi ile Burak Ekici – Mevlana Üniversitesi

Çevre kategorisinin en başarılı projeleri ödüllerini Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz’den aldı.

SAĞLIK KATEGORİSİ

Sağlık kategorisi birincisi “ Kan Bağışı Mobil Uygulaması” projesi ile Halil İbrahim Erkaplan, Muzaffer Yılmaz, Tolga Sedat Kayhan -Kocaeli Üniversitesi

Sağlık kategorisi birincilik ödülünü grup adına törene katılan Halil İbrahim Erkaplan aldı.

Sağlık kategorisi ikincisi “Kan Bankası”   projesi ile Emine Yargı – Dokuz Eylül Üniversitesi

Sağlık kategorisi üçüncülük ödülü de İzmir’e gitti. Üçüncü seçilen proje “Hayat Hatırlanınca Güzel” projesiyle Didem Pulat -Yaşar Üniversitesi

Sağlık  kategorisinin en başarılı projeleri ödüllerini, İmage Halkla İlişkiler Yönetim Kurulu Başkanı ve yarışmanın jüri üyesi Canan Noyan’dan aldı.

KÜLTÜR&SANAT KATEGORİSİ

Kültür&Sanat kategorisi birincisi “Bir Destekle Bin Umut Yeşert” projesi ile Aybike Avcı – İstanbul Üniversitesi

Kültür&Sanat kategorisi ikincisi “Anadolu Sanatçı Dolu” projesi ile Eda Sur –  Bilgi Üniversitesi

Eda Sur’un ikincilik ödülünü ablası Esra Sur aldı.

Kültür&Sanat kategorisi üçüncüsü “Daha Çok Okuyan İstanbul” projesi ile Aydoğan Ağırbaş – Koç Üniversitesi

Kültür&Sanat kategorisinin en başarılı projeleri, ödüllerini KKB Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Özciğer’den aldı.

SPOR KATEGORİSİ

Spor kategorisi birincisi ‘’Bisikletime Yol Açın” projesi ile Salih Aydın-İstanbul Üniversitesi

Spor kategorisi ikincisi “Spor Engel Tanımaz” projesi ile Fatih Mancır – Bahçeşehir Üniversitesi

Spor kategorisi üçüncüsü “Genç Sporcu Eğitim Kurumları” projesi ile Muharrem Tantaoğlu – Okan Üniversitesi

Spor  kategorisinin en başarılı projeleri, ödüllerini, KKB Yönetim Kurulu üyesi Veysel Sunman’dan aldı.

EĞİTİM KATEGORİSİ

Eğitim kategorisi birincisi “Paylaş Bir Selfie” projesiyle Hakan Menekşe – Anadolu Üniversitesi

Eğitim kategorisi ikincisi “Geleceğin Masum Renkleri” projesiyle Sema Çelikkaya – Akdeniz Üniversitesi

Eğitim kategorisi üçüncüsü “Köyde Genç” projesiyle Ahmet İbrahim Polat – Melikşah Üniversitesi

Eğitim kategorisinin en başarılı projeleri ödüllerini, Milliyet Gazetesi Yazarı ve yarışmanın jüri üyesi Abbas Güçlü’den aldı.

TOPLUMSAL KATEGORİSİ

Toplumsal kategorisi birincisi “Toplumdan Sivil Topluma” projesiyle Orhan Genç -Sabancı Üniversitesi

Toplumsal kategorisi ikincisi “Mavi Mekan Mobil Uygulaması” projesiyle Basri Gündoğdu – Doğuş Üniversitesi

Toplumsal kategorisi üçüncüsü “Onların Sesi Biz Olalım” projesiyle Beste Arabacı – Pamukkale Üniversitesi

Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Mehmet Akgün de ödül törenine katılarak öğrencilerinin mutluluğunu paylaştı.

Toplumsal kategorisinin en başarılı projeleri ödüllerini, Sivil Toplum Gönüllüsü ve yarışmanın jüri üyesi İbrahim Betil’den aldı.

BÜYÜK ÖDÜL “TOPLUMDAN SİVİL TOPLUMA”  PROJESİNE

Yarışmada “Büyük Ödül”ü jüriden en yüksek puanı alan toplumsal kategorisinde yer alan “Toplumdan Sivil Topluma” başlıklı projesiyle Sabancı Üniversitesi’nden Orhan Genç kazandı. Genç, bu sonuçla, “İngiltere’de 2014 Yaz Dönemi Eğitim Programı”nı içeren büyük ödülün de sahibi oldu.

SOSYAL MEDYA BİRİNCİSİ “BENİ GERİ DÖNDÜR” OLDU

Facebook üzerinden 20 Mayıs- 30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen “Sosyal Medya Oylaması Birincilik Ödülü” ise çevre kategorisinde yer alan Ege Üniversitesi’nden Zeliha Şit ‘in oluşturduğu “Beni Geri Döndür” başlıklı projeye verildi.

Şit bu sonuçla, 5.000 TL nakit para ödülünü de almaya hak kazandı.

 

Son Dakika Haberleri