BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 14:38 23 Haziran 2015

Özel okul mu devlet okulu mu?

Şimdi tercih zamanı özel okul mu devlet okulu mu? Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz'dan özel okulları tercih edecek öğrenci ve velilere çok özel tavsiyeler...

 

ogrenci_1

Ayla Özdemir / Sözcü Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yerleştirme puanlarını yarın açıklayacak.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, tercihlerini özel okullardan yana kullanan ve özele kayıt yaptıran öğrencilerin merkezi tercih ve yerleştirme sistemine giremeyeceklerine dikkat çekti.

Bu öğrencilerin, resmi okullardan birine geçebilmeleri için 17 Ağustos – 4 Eylül 2015 tarihleri arasında, üç defa yapılacak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabileceklerini ve 6- 16 Temmuz merkezi tercih ve yerleştirme başvuruları döneminde ise ‘Özel okula kayıt yaptıracağım’,‘Tercih yapacağım’ butonunu işaretlediği halde 11 Eylül 2015 tarihine kadar herhangi bir özel okula kaydını yaptırmayan öğrencilerin kayıtlarının, bu tarihten itibaren açık öğretim kurumuna otomatik olarak yapılacağının altını çizerek öğrencilerin ve velilerin bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

TEOG TERCİHLERİ İÇİN ADIM ADIM YOL HARİTASI

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, öğrencilerin YEP (Yerleştirme Esas Puan) sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenci ve velilerin izlemesi gerektiği yol haritasını adım adım anlattı.

Yılmaz, ‘Açıklanacak sonuçlarda öğrencinin yerleştirmeye esas puanı, Türkiye ve öğrenim gördüğü il içindeki yüzdelik dilimi de belirlenecektir. Aynı gün MEB’in internet merkezi yerleştirme ile öğrenci alacak okulların kontenjan tabloları da ilan edilecek. İlan edilecek kontenjan tabloların da okulları hangi il/ilçelerinde olduğu, tercih kodları, bir önceki yıl ilk yerleştirme de hangi yüzdelik diliminden ve hangi puanla öğrenci aldığı da yayınlanacaktır’ diyerek yapılması gerekenleri sıraladı;

1. Girmek istediğiniz okul türlerini seçiniz. (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Meslek Lisesi…) Örneğin; Tablo 1. deki Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri ve tablo 2’den Anadolu Liseleri.

2. Bu okullardan en çok istediklerinizi ve aynı puan grubundaki okullardan evinize yakın olanları belirleyiniz. (Sayı sınırlaması olmaksızın)

3. Seçtiğiniz okulları en yüksek puanlıdan en düşük puanlı okula doğru sıralayınız. (En küçük yüzdelik diliminden en büyüğe doğru)

4. Oluşturduğunuz listedeki okullardan yüzdelik dilimi sizin yüzdelik diliminizle aynı olan okullardan tercih listenizin 15. okulu olacak şekilde işaretleyiniz.

5. Hazırlamış olduğunuz listeden üste en çok istediğiniz okula 1.sırada yer verecek şekilde sıralayınız. (14, 13, 12….) ilk 15 tercihinizi belirleyiniz. (Okulların puan aralıklarının fazla olmamasına dikkat ediniz.)

6. 16. tercihinizden başlayarak 25. tercihinize kadarki okulları aşağıya doğru sıralayınız. Bu okulları kendinizi garantiye almak için seçmeniz gerektiğini unutmayınız. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl TEOG sınavlarına giren öğrenci sayıları arasında belirgin fark olmadığından yüzdelik dilimine düşen öğrenci sayısı değişmeyecektir. Aslında okulların yüzdelik dilimi ile kendi yüzdelik diliminizi karşılaştıran öğrenciler hangi okula girebileceklerini görürler. Dolayısıyla tercih edebilecek okul sayısının 5 olması ile 25 olması arasında anlamlı fark yoktur. Bu liste sadece bir defa kullanılacaktır.

7. Tercih listenizi oluşturduktan sonra öğrenim gördüğünüz okula giderek tercih listenizi okul müdürlüğü aracılığı ile onaylatıp bir örneğini alınız. Okul müdürlüğü tarafından onaylanmış liste geçersiz sayılacaktır.

8. Yaptıkları tercihler sonucunda hiçbir okula yerleştirilemeyen öğrencilerin kayıtları açık liseye otomatik olarak yapılacaktır. Bu nedenle tercih listenizde mutlaka yüzdelik diliminize denk gelen bir okulu yazınız.

9. Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos 2015 ‘de açıklanacaktır.

10. Yaptıkları tercihler sonucunda her hangi bir tercihine yerleşmeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Bu öğrencilerin yerleştirmeye esas nakil işlemleri için; 17-21 Ağustos,24-28 Ağustos ve 31 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde olmak üzere üç defa daha ve her değişimde üç okul seçimi kaydıyla tercih başvurusunda bulunabileceklerdir.

11. 4 Eylül tarihine kadar yapılan yerleştirme işlemleri sonucunda da her hangi bir tercihine yerleşmeyecek açık listeye düşen öğrenciler 7-10 Eylül tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvurabileceklerdir.

ÖZEL Mİ? DEVLET Mİ? 

Yılmaz, özel okul ve devlet okulu arasından tercih yapma düşüncesi olan velilerin yapması gerekenleri de anlattı;

Öğrencilerin YEP sonuçları ile birlikte puanlar ve içinde bulundukları yüzdelik dilimleri açıklanacak ve aynı gün merkezi yerleştirme ile öğrenci alacak okulların kontenjan tabloları bir önceki yıl aldıkları öğrencilerin yüzdelik dilimleri ve puanları yayınlanacak.

Özel okul- devlet okulu tercihinde kararsız olan veliler, öncelikle öğrencilerinin yaklaşıkta olsa hangi resmi okullara ve hangi özel okullara girebileceklerine baksın. Özellikle okulları geçen yıl hangi yüzdelik diliminden öğrenci almışlarsa, bu yılda aynı yüzdelik diliminden öğrenci alacağını bilsinler.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurda dört yıl sonra girilecek üniversite sınavlarına nasıl hazırlanacağının hesabının şimdiden yapılması gerektiğidir. Yoksa dört yıl çok hızla akıp geçecek.

Resmi liseler için MEB’in Özel Okullarla ilgili kayıt işlemlerine açıklık getirmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl özel okullar, tercih ve işlemlerine başlayıp yerleştirmeye esas nakil işlemleri tamamlanıncaya kadar resmi kayıt yapamadılar. Resmi kayıt dönemi sonrasında alınan kayıtlar, ancak okulların açılacağı hafta resmi işleme dönüştürülebildi. Bu durum ister istemez devlet okullarında yeniden kontenjan açıklarına neden oldu.

Sistemin daha sağlıklı yürümesi için 14 Ağustos’tan itibaren özel okullarda nakil yolunun açılması daha doğru olacaktır.

Son Dakika Haberleri