BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 17:38 25 Kasım 2014

Sınav hatası istifa getirdi

Güney Kore’de, üniversite sınavındaki 2 hatalı soru istifa getirdi.

universite-sınav-güney-kore

Güney Kore’de 16 Kasım’daki üniversiteye giriş sınavında iki sorunun hatalı çıkması üzerine Eğitim Bakanı özür diledi, soruları hazırlayan kurulun başkanı ise istifa etti.

Söz konusu istifa, Türkiye’de öğrenciler için bir kabusa dönüşen TEOG sınavlarını akla getirdi.

Öğrencilerin ve ailelerin, bu 10 yıllık hazırlık sürecin ardından sınavdaki iki hatalı soru sebebiyle hem maddi hem manevi anlamda şikayetçi olmasının ardından, durumla ilgili bir açıklama yapıldı.

Yaklaşık 650 bin öğrencinin katıldığı sınavda iki sorunun hatalı çıkmasıyla ilgili Eğitim Bakanı Hwang Woo Yea, televizyonda şu açıklamayı yaptı:

“Derin bir pişmanlık duyuyorum. Soru hazırlama sürecinin geliştirilmesine yönelik acil bir ihtiyaç olduğunun farkındayım. Sorunun kaynağını araştıracağım.”

Sınavları hazırlayan Kore Ders Programı ve Değerlendirme Enstitüsü Başkanı Kim Sung-Hoon ise istifa edeceğini açıkladı.

Güney Kore’de üniversite sınavında yüksek puan alanlar, ülkenin en önde gelen üniversitelerine giriş hakkı kazanıyor. Test şeklindeki son sınavda, biri biyoloji diğeri İngilizce sınavında iki soruda hata bulunması üzerine, öğrencilerin cevap verdiği iki seçeneğin de doğru kabul edileceği açıklandı. Böylece, yaklaşık 4 bin kişinin puanının yükselmesi bekleniyor.

Türkiye’deki öğrencilerin deneyimlediği stresli ve yorucu bir üniversiteye hazırlık süreci Güney Kore’de de mevcut. Türkiye’deki üniversiteye geçiş sistemiyle benzerlik gösteren Güney Kore’de öğrenciler 10 yıllık hazırlık sürecinden sonra sınava giriyor.

 

Son Dakika Haberleri