BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 18:42 13 Nisan 2015

Tek başına eğitim seferberliği başlattı!

Beden Dili ve İletişimi Uzmanı Riccon İlhan Doğan, ülkenin geneline yayılacak olan eğitim seferberliğini Adıyaman'dan başlattı.

riccon_ilhan_dogan

SÖZCÜ EĞİTİM

Riccon İlhan Doğan, eğitim sistemimizdeki kötü gidişe “Dur” demek ve özgüvenli, yaratıcı öğrencilerin yetişmesine destek vermek için kişisel eğitim seferberliği başlattı.

Tüm Türkiye’yi köy köy dolaşarak çocuklara dil eğitimi ve beden dili eğitimi vereceklerini anlatan Doğan, “Çocuklara toplum önünde söz söyleme ve kendine hakimiyet gibi konularda eğitim vereceğiz. Bunu sadece eğitim için yapıyoruz. Nasıl ki Güney Afrika’da yapıyoruz, ülkemizde de bunu gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Doğan, eğitim sistemimizdeki yanlışları ve bu eğitim seferberliğini başlatma nedenlerini şöyle açıkladı:

UYGULAMALI EĞİTİM ŞART!

” İçinde sevgi olan, sevgiyi barındıran, öğretmenin severek öğrettiği, öğrencinin severek okuluna gittiği bir sistemde eğitimdeki sorunları daha rahat çözebiliriz. Eğitim sistemi, öğrencilerin yaratıcılığını öldürmemeli, öğrencileri düşünmeye sorgulamaya teşvik etmeli. Öğrencilerin özgüvenini artırmalı, kendine ve çevresine saygı duymayı öğretmeli.

İsviçre’de eğitim sitemleri içerisinde çalıştım. Uygulamalı laboratuvar ortamlarında alınan eğitimde çok başarılı sonuçlar alındığını gördüm.

Bizim eğitim sistemimizin en büyük yanlışları şunlar;

-Ezbere eğitim sistemi bizim en büyük hatalarımızdan biri oldu. Çünkü çocuklar ezberlemiş oldukları şeyleri pratik yaşamda uygulayamıyor. Okulda pasif bir eğitim alıyorlar. Almış oldukları pasif eğitimleri sahada uygulayacak bir bilgiye sahip değiller çünkü bu onlara öğretilmiyor.

Uygulamalı eğitim olmadığından biz her şeyi tüketimde kullanıyoruz çünkü üretimi bilmiyoruz. Üretim nedir? Bilgidir, informatiktir. Bu bilgiye neden ulaşamıyoruz. Çünkü bilginin içinde bir emek vardır. Biz emeği bilmiyoruz. Teknoloji araçları çoğaldı ama bunun alt yapısını tam anlamıyla gerçekleştiremediğinizde başarılı sonuç alamazsınız.

– Her çocuk doğuran anne- baba olamadığı gibi her öğretmen de öğretmen olamıyor maalesef. Öğretmen insan yetiştiriyor, bir bakıma hayat öğretmeni oluyor. Orası bir hayat okulu. Yanlışın yanlış olduğunu, doğrunun doğru olduğunu uygulamalı göstermesi gerekiyor.

– Türkiye’nin geleneksel bir kültürel yapısı var. Herşeyi değiştirebilirsiniz ama kültürünüzü asla değiştiremezsiniz. Çocuklar bu kültürle büyüyor. Sert bir kültür bu. Çocukların yapma, etme, dur, git, gel, kal kelimelerini sıkça duyduğu bir kültür. Çocuk bunlarla büyüyor. Bu da yalan söylemelerine neden oluyor. Yalan söyleyen insanlar hayatta başarısız insanlardır ve hep başarısız olurlar.  Hitabeti bilmiyor çocuklarımızın birçoğu, iki kelimeyi biraraya getiremiyor. Anlatmak istediklerini anlatamayan bir nesil de yıkıcı ve iğneleyici olur. Onun için şiddet olayları çok fazla. İletişim bozukluğu yaşıyoruz çünkü dinlemeyi bilmiyoruz. Çocukların dinleme kültürünün çok iyi olabilmesi için onun görselinin de çok iyi olması gerekiyor. Görseli vermez ve sadece komutlarla idare ederseniz verdiğiniz bilgiler emir ve komutlardan ileriye gidemez.

HUZUR İÇİN EĞİTİM SEFERBERLİĞİ!

Tüm Türkiye de huzur için bu eğitim seferberliğini başlattım. İlk olarak Adıyaman’dan başlayan bu programla ekibimle birlikte köy köy dolaşarak ücretsiz beden dili eğitimi vereceğim. Onlara kitaplarımı da dağıtacağım. Ben bildiklerimi kendi ülkemin insanlarıyla paylaşmak, eğitim adına güzelliklere imza atmak istiyorum. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bunu başarmış bir insanım. Burada da başaracağıma inanıyorum. Tüm Türkiye’den de desteklerini bekliyorum.”

RİCCON İLHAN DOĞAN KİMDİR?

Türkiye doğumlu olan Riccon İlhan Doğan Ankara’da Dil Tarih Coğrafya okumuş ve Dil Eğitimi almak amacıyla Almanya’ya gitmiştir. Hayali olan tiyatro eğitimini almak için İtalya’ya geçerek Roma’da “Comedia dell Arte” da üç yıl öğrenim gördükten sonra İsviçre’de AKAD Enstitüsü’nde Ruh Bilimleri ve Eğitim Psikolojisi üzerine eğitimini tamamlamıştır. Tiyatro ile Psikoloji, Beden Dili ve Mizahı birleştirerek Riccon Tekniğini oluşturan İlhan Doğan, sağlıklı iletişim için geliştirdiği konseptin tescilini yaptırarak 1996 yılında Riccon Akademi’yi kurmuştur. Geliştirdiği özel eğitim tekniği 2002 yılında Kanada’da En İyi “Eğitim Tekniği” seçilmiş olup Almanya ve İsviçre Ulusal Kütüphane arşivlerinde kayıtlıdır. Doğasında var olan Yüz ve Beden Dilini Kullanma Yeteneği sayesinde dünyanın bu konuda en önemli birkaç isminden biri haline gelmiştir

İsviçre’de AKAD Enstitüsü’nde Ruh Bilimleri ve Eğitim Psikolojisi üzerine eğitimini tamamlamıştır. Tiyatro ile Psikoloji, Beden Dili ve Mizahı birleştirerek Riccon Tekniğini oluşturan İlhan Doğan, sağlıklı iletişim için geliştirdiği konseptin tescilini yaptırarak 1996 yılında Riccon Akademi’yi kurmuştur. Geliştirdiği özel eğitim tekniği 2002 yılında Kanada’da En İyi “Eğitim Tekniği” seçilmiş olup Almanya ve İsviçre Ulusal Kütüphane arşivlerinde kayıtlıdır. Doğasında var olan Yüz ve Beden Dilini Kullanma Yeteneği sayesinde dünyanın bu konuda en önemli birkaç isminden biri haline gelmiştir.

Sosyal sorumluluk çalışmalarını “Help Yourself” adı altında kurumsallaştıran Doğan, bu çalışmalarından dolayı Lüksemburg, İsviçre ve Güney Afrika’da “Yılın Adamı” ödüllerine layık görülerek, Afrika Swaziland’da 7 yıl boyunca ülke genelinde yapılanma ve “Eğitim Seferberliği” hizmetlerinden dolayı Swaziland Kralı tarafından “Lord” unvanı almıştır.

Uluslararası 17 ödülün sahibi olan ve dünya barışına katkılarından dolayı İsviçre hükümeti tarafından 2000 yılında Nobel Ödülüne aday gösterilen Riccon İlhan Doğan’ın uluslararası toplam 9 kitabı yayınlanmış, bunlardan “Düşünce Okuma Tekniği”, “Bedenin Dili”, “Şiddet out Şefkat in”, “Şempanze Çocuklar” isimli kitapları Türkçe’ye çevrilmiştir.

Son Dakika Haberleri