BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 12:15 24 Mart 2014

YGS’de hatalı soru iddiası!

Uzmanlar, ÖSYM'nin yüzde 20'sini açıkladığı sınav sorularından birinin hatalı olduğu belirtti.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nı (YGS) değerlendiren Bilfen Liseleri Bölüm Başkanları, internette yayımlanan sorulardan Fen-34.sorunun hatalı olduğunu açıkladı.

Bilfen Liseleri bölüm başkanları ÖSYM tarafından açıklanan 32 soruyu inceleyerek yanıtlarını oluşturdu.

Fen-34.sorunun hatalı olduğunu tespit eden Bilfen Liseleri öğretmenleri yaptıkları açıklamada, “Grafik verileri dikkate alınarak hazırlanan bu biyoloji sorusunda, kertenkele türünde eşeyin belirlenmesi çevre sıcaklığına bağlı bir modifikasyon sonucu oluşmaktadır. Aslında genetik ve çevresel faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan bu özelliğin tamamen kromozomlardaki genetik bilgiden bağımsız gerçekleştiğini söylemek doğru olmaz. C seçeneğinde verilen bilgi yanlış kabul edilemez . Eğer seçenekte “ Erkek veya dişi yavru oluşumu yalnızca kromozomlara bağlıdır.” denilseydi seçenek cevap olurdu. Bu soruda bilimsel bir hata yapılmıştır.” dedi.

DOĞRU CEVAP C

Yanıt: Grafik verileri dikkate alındığında bu kertenkele türünde eşeyin belirlenmesi çevre sıcaklığına bağlı bir modifikasyon sonucu oluşmaktadır. Aslında genetik ve çevresel faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan bu özelliğin tamamen kromozomlardaki genetik bilgiden bağımsız gerçekleştiğini söylemek doğru olmaz. C seçeneğinde verilen bilgi yanlış kabul edilemez. Eğer seçenekte “ Erkek veya dişi yavru oluşumu yalnızca kromozolara bağlıdır.” denilseydi seçenek cevap olurdu. Bu soruda bilimsel bir hata yapılmıştır. Bu nedenle birçok öğrenci C seçeneğindeki bilginin de kısmen doğruluğunu kabul etmiş, bu durum da cevaba ulaşmayı zorlaştırmıştır. Bu sorunun hatalı olduğu tespit edilmiştir.

Son Dakika Haberleri