BİZİ TAKİP EDİN

© 2016 - Tüm hakları Estetik Yayıncılık A.Ş.’ye aittir.

Genel 18:57 12 Haziran 2015

YÖK, 2015 – ÖSYS Kontenjanlarını açıkladı!

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) cumartesi günü yapılacak LYS-4 ile başlıyor. YÖK, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) öncesinde üniversite kontenjanlarını açıkladı.

 

ygs_46

LYS oturumlarından önce YÖK, YÖK, 2015 – ÖSYS Kontenjanlarını açıkladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da mir mesaj yayımlayarak LYS adaylarına başarılar diledi.

Devlet üniversitelerinin geçen yıl 337 bin 584 olan lisans programları kontenjanı bu yıl  bu yıl 328 bin 973’e düştü. Geçen yıl 301 bin 635 kişilik ön lisans programı kontenjanı bu yıl da büyük bir değişiklik göstermedi. Bu yıl ön lisans kontenjanları 301 bin 804 oldu.

Tabloya göre, vakıf üniversitelerinin ön lisans kontenjanlarında büyük artış oldu. 2014 yılında  59 bin 403 olan ön lisans programı kontenjanları bu yıl 74 bin 6’ya çıkarıldı.

Devlet üniversitelerinin toplam kontenjanı 630 bin 777, vakıf üniversitelerinin ise 153 bin 965 olarak açıklandı.

Geçtiğimiz yıl KKTC’deki üniversitelerin toplam kontenjanı lisans programlarında 7 bin 545, ön lisans programlarında 3 bin 647 olarak açıklanmıştı.

Bu yıl KKTC’deki üniversitelerin toplam kontenjanı lisans programlarında 14 bin 278, ön lisans programlarında ise 4 bin 565 olarak açıklandı.

İŞTE YÖK’ÜN 2015 – ÖSYS KONTENJANLARI:

eğitim_3

 

* Okul Birincisi ve KKTC Uyruklu Kontenjanlar bu sayılara dâhil değildir.

LYS’de adaylara başarılar dileyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın mesajında ise şu ifadelere yer verildi:

“MUTLU OLACAĞINIZ PROGRAMLARA KAYDOLUN”

“13 Haziran Cumartesi günü başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavı için bu yıl yaklaşık dokuz yüz bini aşkın aday başvurmuştur. Adayların bir kısmının geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sınavlara girmemesi bu sayıyı belli bir oranda düşürecektir.

Yükseköğretim Kurulu olarak arzumuz öğrencilerimizin kendilerinin mutlu olacağı programlara kaydolmalarıdır. Fakat maalesef, dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde de olduğu gibi herkesin istediği üniversitelerin istedikleri programlarına kaydolabilmelerini sağlayabilme imkânı -bu imkânı her yıl daha da genişletmekle birlikte- bulunmamaktadır. Bununla birlikte programlar arası yatay ve dikey geçişleri kolaylaştırmakta, çift anadal imkânını teşvik etmekteyiz.

Bu vesile ile hem öğrencilerimiz hem de velilerimizle kurumsal olmamakla birlikte şahsi bir kanaatimi paylaşmak isterim. Elbette bir yükseköğretim kurumuna girme ve orada eğitim alma, üniversite mezunu olma günümüz dünyasında gittikçe önem kazanmaktadır. Bu kurumlardan alınan diplomalar tabii ki yaşam standardını doğrudan etkilemektedir. İnsanın kendisine, toplumuna ve kâinata bakış açısını, hayatı yorumlayış tarzını geliştirmektedir. Fakat adaylarımızın, bu sınavların sonuçlarını bireysel mutlulukları için tek faktör, aileleri için verebilecekleri en güzel hediye, topluma hizmet etmek için tek yol olarak kabul etmemeleri de gerekir.

Bu sınavların sonuçları ne olursa olsun onların varoluşları aileleri için en değerli hediyedir, ailelerine ve çevrelerine verdikleri mutluluğun karşılığı yoktur, onlar toplumumuzun güvencesi, ülkemizin geleceğinin inşasının en önemli unsurlarıdır.

Bu düşünceler ile öğrencilerimize sınavlarında başarılar, hayatları boyunca güzellikler ve mutluluklar diliyorum.

Aşağıda 2015-ÖSYS kontenjanlarına ait özet bilgi sunulmaktadır. Bu sene kontenjanlar belirlenirken öğrenci talepleri, doluluk oranları, fiziki imkânlar, ikinci öğretimlerin durumları, geçtiğimiz yıllarda aşırı yükleme yapılan programların rahatlatılması, program açma için şart koşulan öğretim elemanlarının sayısal ve niteliksel yeterlikleri, ülkemizdeki istihdam imkânları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının planlamaları ve görüşleri gibi pek çok faktör dikkate alınmış daha önceki senelere göre daha rasyonel bir planlama yapılmıştır.”

 

 

Son Dakika Haberleri