Eskişehir'deki Gezi Direnişi esnasında bir ara sokakta polis ve beraberindeki siviller tarafından dövülen ve girdiği komada 38 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden 19 yaşındaki Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün üzerinden 11 yıl geçti. 

Oğlunun ölüm yıl dönümünde Sözcü Televizyonu'na konuk olan anne Emel Korkmaz 11 yıllık süreçte yaşadıklarını, duygularını ve beklentilerini anlattı. 

NE OLMUŞTU?

19 yaşındaki Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir'deki Gezi Direnişi sırasında 3 Haziran 2013 gecesi bir ara sokakta sivil kişiler ve polis tarafından dövüldükten bir gün sonra komaya girmiş  38 gün süren yaşam mücadelesini 10 Temmuz 2013'te kaybetmişti. 

Korkmaz’ın ölümüyle ilgili açılan davada ilk karar 21 Ocak 2015’te verilmiş sanık polis memurları Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, Yalçın Akbulut’a 10 yıl, fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e altı yıl ve sekiz ay hapis cezası verilirken polis memuru Hüseyin Engin de beraat etmişti. 

Aile ve avukatların itirazı üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay, Hüseyin Engin hakkında verilen beraat kararını bozup diğer cezaları onamıştı.

Yeniden görülen davada, Engin’e bu kez “kasten basit yaralama” suçundan yedi ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış ancak hükmün açıklanması geriye bırakıldı.