İnşaat liginde 3 Türk firması - Sözcü Emlak

İnşaat liginde 3 Türk firması

Mayıs 16, 2013 |

Türkiye Müteahhitler Birliği üyelerinden ENKA, SUMMA ve ONUR dünya inşaat liginde 3 büyük başarıya imza attı ve 3 ayrı kategoride “Dünyanın En İyi Projesi” ödüllerini kazandı.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, “Dünyanın En İyi Projesi” ödüllerine ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş “Enerji/Endüstri Yapıları” ile “Otoyollar ve Yollar” kategorilerinde, SUMMA Turizm Yatırımcılığı A.Ş. ile ONUR Taahhüt ise “Kültürel Tesisler” kategorisinde layık görüldüler. Konut Projeleri

Engineering News Record (ENR) dergisi tarafından organize edilmiş olan “Küresel En İyi Proje Ödülleri – 2013” (Global Best Projects Awards – 2013) yarışmasında tüm dünyadaki projeler inşaat ve mühendislik alanında ulaşılan mükemmeliyet açısından değerlendirildi. “2013 Dünya’nın En İyi Projesi” yarışmasını kazananlar, geniş uluslararası tecrübeye sahip, sektörün tanınmış profesyonellerinden oluşan 7 kişilik bağımsız bir jüri tarafından belirlendi. Toplam 20 kategoride ödül verilen bu yarışmadaki seçim kriterleri; emniyetli çalışma, yaratıcılık, estetik kalite, işçilik, küresel topluma katkı ve proje ekibinin küresel anlamdaki çeşitliliğinden oluştu. Farklı kategorilerde yarışan projeler, proje esnasında zorluklara karşı gösterilen stratejiler ile inovasyon çalışmaları ve tasarımdaki başarı açısından da değerlendirildi.

-PROJELER RUSYA, KOSOVA VE EKVATOR GİNESİ’NDE-

ENKA, “Enerji/Endüstri Yapıları” kategorisinde kazandığı ödüle Rusya’da gerçekleştirdiği 411 MW kapasiteli Yajva Bölgesi Enerji Santrali Projesi’ni emniyetli, orijinal süresi ve bütçesi içinde, Rusya’daki yerel standartlar ve mevzuatın yanısıra uluslararası standartlara da uygun olarak tamamlamaktaki başarısı nedeniyle layık görüldü. ENKA bu projeyi Temmuz 2008’de üstlenmiş ve anahtar teslimi (EPC) yüklenici olarak Ağustos 2011’de tek başına tamamladı.
ENKA’nın, Bechtel firmasıyla ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu Kosova Otoyolu Projesi ise “Otoyollar ve Yollar” kategorisinde “Dünyanın En İyi Projesi” ödülünü aldı.
SUMMA ve ONUR ise Ekvator Ginesi Cumhuriyeti’nin başkenti Malabo’da yer alan SIPOPO Kongre Merkezi Projesi ile “Kültürel Tesisler” kategorisinde “Dünyanın En İyi Projesi” ödülünü kazandı. Bu ödül tasarımda ve inşaatta küresel ölçekte ulaşmış olduğu mükemmeliyet nedeniyle verildi.
ENKA, SUMMA ve ONUR’a ödülleri 6-7 Haziran 2013 tarihinde New York’ta düzenlenecek olan “ENR 2013 İnşaat Zirvesi (Construction Summit)” sırasında gerçekleştirilecek olan ödül töreni sırasında verilecek. “Küresel En İyi Projeler Ödülleri 2013” yarışmasında ödül alan projeler ve bu projeleri üstlenen firmalara ilişkin ayrıntılı bilgiler Engineering News Record (ENR) dergisinde yayınlanacak.

-“GURUR DUYDUK”-

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, ise konuya ilişkin açıklamasında, üyelerinin dünyanın 100 ülkesine yayılmış olan 7 bini aşkın projesi ile gurur duyduklarını ifade ederek, “ENKA, SUMMA ve ONUR’u başarılarından dolayı kutluyoruz” dedi.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Babacan Yapı’dan üç yeni proje

Değerli lokasyonlarda satın aldığı arsalar üzerine en ileri mimari teknikleri kullanarak modern yapılar inşa eden Babacan Yapı, arazi portföyünü genişletiyor.

Physkos Property ile Londra’da yatırım

Physkos Property, doğru lokasyonda, doğru projeyi, doğru bir bütçe ile bulmaya odaklanıyor ve müşterileri ile buluşturuyor.

Ant Yapı Frasers Hospitality ile el sıkıştı

Ant Yapı’nın Ümraniye’deki Antasya Residence projesi Fraser Place Antasya İstanbul adıyla Anadolu yakasına “Lüks Servisli Residence Daireler” konseptini getiriyor.

Nef’ten tahvil ihracı

Timur Gayrimenkul (NEF) Sermaye Piyasalarında gerçekleştirdiği başarılarına bir yenisini daha ekledi. İlk tahvil ihracından sonra 2. tahvil ihracında da talep, ihracı geçti

Nurol’dan gayrimenkule 855 milyon dolar yatırım

Nurol GYO, Mecidiyeköy, Güneşli ve Seyrantepe’de ‘hayata yatırım’ mottosuyla inşa ettiği üç projeye toplam 855 milyon dolar yatırım yapacak.

Gülsa ile stil sahibi olun

Gülsa İnşaat’ın ‘Yılın En Stil Konut Projesi’ ödülüne layık görülen Gökdeniz Kartal, hem göze hitap ediyor hem de konforlu. Tasarımın yanı sıra yeşil alanların büyüklüğü de öne çıkıyor

Europen Property Awards’tan Nef’e 3 ödül!

Yaratıcı buluşları ile sektörü ilklerle tanıştıran gayrimenkul sektörünün yenilikçi markası Nef, İngiltere’de yapılan European Property Awards’dan 3 ödülle döndü.

Rotana ve DAP Yapı ilk iki otelini Türkiye’de açtı

Dünyanın önde gelen uluslararası otel zincirlerinden olan ve Orta Doğu, Afrika, Güney Asya, Doğu Avrupa’da hızla büyüyen Rotana, İstanbul’da iki otelle hizmet vermeye başladı.