Dolar Kuru

Not: Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır

Uluslararası ödemelerde kabul görmüş ödeme aracına “rezerv para” denmektedir. Dünya üzerinde en fazla kullanılan para birimi, dünya ticaretinde oldukça yaygın olarak kullanılmasından dolayı Amerikan dolarıdır.

1944 yılında ABD’nin Bretton Woods kasabasında Doğu Bloku ülkeleri dışındaki 44 ülkeden 730 delegenin katıldığı toplantıda rezerv para olarak ABD doları kabul edildi. Anlaşmaya katılan ve parasını altına dönüştürülebilir yapmayı kabul eden her ülkenin parasının değeri dolara göre saptanmıştı. Anlaşma ile 1 ons altın = 35 dolar ya da 1 dolar 0,88867 gram altın olarak belirlenmiş ve ABD dış talep olduğunda doları bu parite üzerinden altına çevirmeyi kabul etmiştir.

Fakat yılların getirdiği değişimler ile dolar mevcut değerini koruyamamış ve özellikle 80’li yıllarda ciddi bir devalüasyona maruz kaldı. Bu tarihten itibaren dolar altınla olan bağını da kopardı. Yani dolar artık banknot özelliğini kaybederken sadece kâğıt para özelliği ile gücünü Amerika Birleşik Devletleri maliyesine ve onun üretim teknolojilerine dayandırmıştır.

Yıllar içerisinde Avrupa’da olsun, Rusya öncülüğünde kurulan birliklerde olsun doların rezerv para olmasının önüne geçilmesine çalışılsa da şu an dünyada petrol dâhil birçok hammadde ve teknoloji ürünlerinin fiyatı dolara bağlı.

Döviz Kurları

Altın Fiyatları

BİST hisse verileri15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.