Euro Kuru

Not: Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır

Euro, Avrupa Birliği’nin kurumları tarafından kullanılan ve Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’ın oluşturduğu Euro bölgesinin resmi para birimi. Ayrıca dört Avrupa ülkesinde (Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan) daha kullanımda olan Euro, 2018 itibarıyla her gün yaklaşık 343 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinin resmi para birimi olan Euro’nun ortaya çıkış nedenlerinin başında Amerikan dolarının piyasadaki hakimiyetini yıkma isteğidir. Günümüzde ABD doları hala piyasaların en güçlü para birimi olmasına rağmen Euro da güçlü para birimi olmayı başarmıştır. € sembolü ile gösterilmektedir ve uluslararası para kodu, EUR olarak bilinmektedir.

Euro adı 16 Aralık 1995’te resmen kabul edildi. Euro, 1 Ocak 1999’da hesap birimi olarak dünya finans piyasalarına tanıtıldı ve ECU’nun yerini aldı. Euro madeni para ve banknotları 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi.

Döviz Kurları

Altın Fiyatları

BİST hisse verileri15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.