Google

Google, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998’de Stanford Üniversitesi’nde (Amerika Birleşik Devletleri) öğrenciyken oluşturulan şirketin ve adını taşıyan İnternet arama motorunun adıdır.

Ağustos 2015’ten bu yana Google, ana şirket Alphabet’in yan kuruluşu oldu. Alphabet, Google’ın tarihsel faaliyetlerini ( arama motoru, çevrimiçi hizmetler, YouTube ) Kuzey Amerika devinin dahil olduğu diğer birçok alandan ayırmak için oluşturuldu.

Google adı nereden geliyor?

Google adının kökeni, 1 ile başlayan ve ardından 100 sıfır gelen bir sayıyı belirten matematiksel “gogol” terimini ifade eder. 2000’li yılların başında, arama motorunu birkaç yıl içinde uygulamaya koyduktan sonra, Google, reklam ve tıklama başına faturalandırmaya dayalı ekonomik modelini konsolide etmesine olanak tanıyan geniş bir çeşitlendirmeye başladı.

Google hangi hizmetleri sunuyor?

Google’ın stratejisi, GMail mesajlaşma, Haritalar destekli navigasyon, Google Dokümanlar ofis paketi, Chrome İnternet tarayıcı, Drive dosya depolama hizmeti ve hatta YouTube video hizmeti (2006’da 1,6 milyar dolara satın alındı) gibi birçok ücretsiz çevrimiçi hizmeti sunmaktır. Ürettikleri reklam trafiği için ödeme yapmak. 2007 yılında şirket, akıllı telefonlar ve dokunmatik tabletler için Android işletim sistemini piyasaya sürerek mobil sırayı aldı. 2017 yılında, dünyadaki telefonların %88’ine Android kuruldu.

Google nasıl çalışır?

Google’ın popülaritesi esas olarak birçok hizmete ücretsiz, kolay ve hızlı erişimde yatmaktadır. Tıklama başına maliyet ve kelimelerin satılmasından oluşan bir sistem olan AdWords aracılığıyla sponsorlu bağlantı – burada görünmek isteyen şirketlerin arama sayfalarında sonuçların en üstünde çıkmasına olanak sağlar.

Arama motoruna gelince, GoogleBot’undan ve algoritmasından bahsetmeden Google’dan bahsetmek mümkün değil. Googlebot, her gün internette gezinen bir robottur. Basit bir İnternet kullanıcısı için hayal bile edilemeyecek kadar büyük ölçekte bir sörf oturumu gerçekleştirir.

Google algoritmaları nedir?

Google’ın algoritması, Page Rank’ı belirlemeyi amaçlayan bir dizi analitik hesaplamadır. Bu, Google Juice (gayri resmi olarak) olarak bilinen bir web sitesinin SEO değeridir. Page Rank veya PR, belirli bir anahtar kelime ilk varacağı yeri belirler. Herhangi bir web yöneticisinin hedefi: Google sonuçlarının ilk sayfasına, hatta önemli organik trafik sağlayan ilk 3’e erişmek için sayfa sıralamalarını optimize etmek.