LYS Nedir

ÖSYM’nin gerkçeleştirdiği Lisans Yerleştirme Sınavı ya da LYS Türkiye’de yükseköğretime geçiş sistemi kapsamında yapılan iki sınavdan ikincisidir. Her yıl yapılan LYS, Türkiye’nin tüm illerinde ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkenti Lefkoşa’da ÖSYM’nin belirlediği sınav merkezlerinde yapılır.

LYS’ye girebilmek için YGS yani Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda herhangi bir puan türünde 180 puan alınması gerekmektedir. LYS’ye girmek zorunlu değildir ancak LYS puan türleri ile öğrenci alan üniversite bölümleri için adayların bölüm için gerekli LYS puan türünün sınavına girmesi gerekmektedir. Lisans Yerleştirme Sınavı, farklı puan türleri için yapılan 5 ayrı oturumda yapılmaktadır.

LYS OTURUMLARI

LYS-1: Matematik’ten 50 Geometri’den 30 sorunun yer aldığı LYS-1 oturumunda Matematik için 75 Geometri için 60 dk. süre verilmektedir. TM ve MF puan türleri için gereklidir.
LYS-2: Fizik, Kimya ve Biyoloji’den 30’ar sorunun yer aldığı LYS-2 oturumunda her ders için 45 dk. süre verilmektedir. MF puan türü için gereklidir.
LYS-3: Edebiyat’tan 56, Coğrafya-1’den 24 sorunun yer aldığı LYS-3 oturumunda Edebiyat için 85, Coğrafya-1 için 35 dk. süre verilmektedir. TM ve TS puan türleri için gereklidir.
LYS-4: Tarih’ten 44, Coğrafya-2’den 14, Felsefe Grubu’ndan (Psikoloji, Sosyoloji, Mantık, Din Kültürü) 32 sorunun yer aldığı LYS-4 oturumunda Tarih için 65, Coğrafya-2 için 20 ve Felsefe Grubu için 50 dk.
LYS-5: :Almanca, Fransız, İngilizce olmak üzere her dersten 80 sorunun yer aldığı LYS-5 oturumunda adaylara 120 dk. verilmektedir. Her aday LYS öncesinde başvuru işlemlerinde belirttiği dilin sınav kitapçığını alır. Dil puanı için gereklidir.

LYS PUAN TÜRLERİ

Üniversite bölümleri farklı puan türleri ile öğrenci kabul etmektedir. Üniversite adaylarının istedikleri bölümün puan türüne göre ilgili LYS oturumlarına katılmaları gerekmektedir.  MF için LYS-1, LYS2; TS için LYS-3, LYS-4; TM için LYS-1, LYS-3 ve DİL için LYS-5 sınavlarıa girilmelidir.

Lys Haberleri