Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bebek odalarında 2018 trendleri
Bebek odalarında 2018 trendleri
Yenilikleri takip etmek, kaliteli malzeme kullanmak ve işçilikten ödün vermemek, mobilya markalarının başarılı olması için başlıca unsurlar arasında yer alıyor.
Ev Dekorasyon 21 Eylül 2017 - 09:02

Birgan BİLEKE

Konu çocuklar olduğunda ise sağlık ve emniyet kurallarını ön planda tutmak ve uluslararası standartlara bağlı kalabilmek büyük önem taşıyor. Biz de bu noktadan yola çıktık ve çocuk mobilyası konusunda uzman marka MikaDecor kurucu ortağı Doğu Dinmez'e merak ettiklerimizi sorduk…

Mobilya sektöründe bir markanın kalıcı olmasını sağlayan temel unsurlar hangileri?

21 yıldır aynı heyecan ve istekle çalışmak, ilk hedef olarak müşteri memnuniyetini belirlemek temel unsurları oluşturuyor. Ayrıca bu işe başladığımız ekiple en başından beri birlikte çalışıyoruz. Kalite seviyesini de senelerdir en üst seviyede ve makul fiyatlarda tutabilmemiz bu anlamda çok faydalı.

Önümüzdeki sene dekorasyon anlamında bizi ne tür yenilikler bekliyor?

Dekorasyon, genel mobilya trendleri doğrultusunda renk ve tasarımlarla şekilleniyor. Gelecek sene duvarları kağıtla kaplamanın yanı sıra el çizimleri geçtiğimiz yıllara göre daha çok tercih ediliyor. Bu yıl modern hatlı mobilyada geçmişteki pastellerin yerine daha canlı ve neşeli renkler göz alacak.

mobilya-ic-3

SEVİMLİ VE SICAK BİR ATMOSFER

2018'in ön plana çıkacak bebek odası trendleri hangileri?

Önümüzdeki sene gerek mobilyalar gerek duvarlar el çizimleriyle renklendirilecek. Duvara çok büyük çiçekler veya grafik dağ tepeleri çizimleri çok popüler olacak. Bu çizimler genelde duvar kağıdından daha maliyetli olmakla birlikte odanın atmosferini bir anda daha sevimli ve sıcak yapıyor. Aynı zamanda eve kattığı kişiye özel dokunuş daha çok benimsenmesine yol açıyor.

Doğu Dinmez

Doğu Dinmez

Peki ya renkler?

Her zamanki gibi beyaz ve beyaza yakın açık tonlar en çok seçilen renkler arasında. Ancak tonlara artık eskisi gibi pastel renkler yerine canlı tonlar eşlik edecek.

Mobilya alışverişinde tüketici bir ürünün güvenli olup olmadığını nasıl anlar?

Günümüz dünyasında perakende tüketicisi bilinçli bir alışveriş anlayışına sahip. Özellikle çocuk ve bebek sağlığıyla iç içe olan bir sektörde faaliyet gösterdiğimiz için müşteri portföyümüzdeki çocuklu ailelerle bu durum daha da üst düzeye taşınıyor. Konuyla ilgili güvenlik kuralları, olması gereken emniyet önlemleri vb. gibi konular internet forumlarında, sosyal medyada bile sıkça karşımıza çıkıyor. Biz de marka olarak, mobilya tasarımları ve malzeme konusunda şirket politikamız gereği gereken hassasiyeti gösteriyoruz.

mobilya-ic

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK…

Konu bebekler olduğunda, alerjik olmayan ham maddelerin kullanımı, en sağlıklı boya seçeneği ve ahşap alternatifi konularında neler söylemek istersiniz?

Biz daima “Kullandığımız her malzeme ve boya öncelikle bizim sorumluluğumuzu taşır” anlayışını taşıyoruz. Müşterilerimize de çoğunlukla su bazlı boya öneriyoruz. Lake tercih edilmesi durumunda da sertifikalı ve güvenli markaları uyguluyoruz. Günümüzde bu tip konularda dünya standartlarına ulaşmak eskiye nazaran çok kolay olduğu için müşteri rahatlıkla bunu bizden talep edebiliyor. Bu da genel olarak standartları daha yükseğe taşıyor.

Bebeklerin el izlerinin olduğu lambalar, baş harflerinin yer aldığı dolap tasarımları gibi kişiye özel üretimler günümüzde ne kadar ilgi görüyor?

Bebeklere özel figürler her dönem ilgi görüyor. Bunlar günümüz trendleriyle paralel tasarımlara uygulanınca da farklı odalar ortaya çıkıyor. Günümüzde müşteriler daha çok baş harflerle yapılan motifleri ve tekstil işlemelerinde isim yazılmasını tercih ediyor.

Bebeğin hayal dünyasına olumlu anlamda katkı yapacak bir oda nasıl olur?

Bebeğin hayal dünyasına olumlu katkı yapacak etmenlerin başında renklerin doğru kullanımı, duvar kağıtlarında veya mobilya ve aksesuarlarının üzerinde yer alan figürlerin bebeğin dikkatini çekmesi, baş üstünde asılan renkli ve eğlenceli oyuncakların niteliği olarak sıralanabilir. Bunun haricinde mümkün olduğunca karışık motif ve detaylardan kaçınmak gerek. Pedagojik olarak bebeklerin hayatlarında gördükleri ilk şekiller onlara çok enteresan gelir fakat bir süre sonra aynı şekillere alışıp sıkılabilirler. Bu yüzden bizim markamızın imzasını taşıyan mobilyalarının özelliği olarak tasarımlardaki detaylar, motifler istek üzerine değiştirilebiliyor. Böylece anne-babalar yeni bir mobilya almaya gerek duymaksızın bebeğin kişisel gelişimine katkıda bulunabiliyor.

mobilya-ic-2

TAMAMLAYICI AKSESUARLAR

Mobilya sektöründe, çocuklara özel olarak ön plana çıkmış trendleri sıralar mısınız?

Çocuk odaları genelde geniş bir alana sahip olmadığından ve bazı durumlarda aynı odayı iki çocuğun kullanması gerektiğinden ranza tipi karyolalarla altlarına yerleştirilen oyun alanları hem şık hem konforlu trendler arasında yer alıyor. Bunun dışında odada yer olduğu takdirde yüksek ve ileriye dönük dolaplar ve odayı süslerken aydınlatan led ışıklı rafları günümüzün diğer trendleri arasında…

Konfor ve şıklığı bir arada sunan modüler bir tasarım nasıl olmalı?

Modüler tasarımların özelliği, sınırlı alanları en doğru şekilde kullanmalarıdır. Bunu yaparken çocuğun yaşına uygun ihtiyaçlarını göz önüne alıp günün çizgilerine uyumlu modeller ve renklerle birleştirerek, çeşitli aksesuarlarla tamamlamak gerekir.

mobilya-ic-6

Bebek odası için kişiye özel tasarımlar da yapılıyor. Bu yöntemi tercih eden anne-babaların hangi konularda dikkatli olması gerek?

Bebek odalarında özel tasarımlar söz konusu olduğunda birbirinden değişik konseptler kullanılıyor. Bu tip odalar, çocukların beğenileri hızla değiştiği için kısa bir süre sonra beğenilmez oluyor. Özel işlerde ileriye dönük düşünmek ve özel uygulamalar yapmak, gerek estetik gerek ekonomik anlamda daha doğru bir tercih olur.

Son güncelleme: 09:31 - 21.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.