Dinamik sektör olma yolunda emin adımlarla…

Mobilya sektörü hızlı bir dönüşüm geçirerek yaşam trendlerine ve akımlara göre değişen, daha dinamik ve nihai tüketiciyi odağına alan bir sektör olma yolunda ilerliyor. Biz de bu ilerleme sürecini ele aldık ve Buka Sofa Tasarım ve Proje Müdürü Hans Stöher’e merak ettiklerimizi sorduk…

Dinamik sektör olma yolunda emin adımlarla…

Röportaj: Birgan Bileke

Gelişen teknolojiyle birlikte mobilya sektöründe ne tür ilerlemeler yaşanacak?

Tüketim alışkanlıkları ve tüketici tercihlerinin değişmesiyle birlikte ulaşılabilir tasarım ve fonksiyonel ürünlere yönelim artıyor. Önümüzdeki yıllarda tüketicilerin tasarıma dahil olduğu ve fonksiyonel ürünlere olan talebin daha da artacağı düşünüldüğünde bu bakış açısına sahip firmaların öne çıkacağını, başarılı olacağını öngörüyoruz.

Sizin markanızın gelecek hedefleri neler?

Hedefimiz, global bir Türk markası olup ekonomimize katma değer sağlamak.

Global markalarımızın sayısı neden daha fazla değil?

Firmalar Ar-Ge'ye yeterince zaman ve kaynak ayırmıyor. Bu da globalleşme yolunda iddialı firmalara darbe vurdu, iyi markalarımızın yeterince tanınmasına engel oldu. Her firma kendi kimliğini belirleyip, bu kimliğe uygun konseptte üretim yapsa başarılı olabilir. Biz bunun öncülüğünü yapacağız ve bu çizgide de devam edeceğiz.

hans

BAŞARI İÇİN İLK ŞART: KALİTE

Bir mobilya tasarımının kaliteli ve ihtiyaçlarımıza yönelik olup olmadığını nasıl anlarız?

Mobilyanın kaliteli olabilmesi için tüm bileşenlerinin ve işçiliğin de kaliteli olması gerekir. Biz mobilyalarımızda kullandığımız tüm hammaddeleri özenle seçiyoruz. Kullandığımız ahşap iskelet, süngerle, kılıflarda sunduğumuz kumaşlar ve diğer tüm bileşenler tek tek ilgili kalite testlere tabi tutularak onay veriliyor. Koleksiyonumuzda sunduğumuz tüm oturma gurupları kılıf sisteme sahip olduğu için iskelet yapısında herhangi bir deformasyon olmaması ve seneler sonra kılıfını değiştirdiğinde de ilk günkü görüntüye sahip olmak sistemimizin ana prensibi. Ürünlerimizi tercih eden kişilerin mutlu bir şekilde ürünleri uzun ömürlü kullanmaları 20 sene sonrasında bile ürünlerimizi çocuklarına, hatta torunlarına bile bırakabilmelerini arzu ediyoruz.

Çocuk koleksiyonu ve yatak odası ürünleri konusunda yeni bir atılım yaptınız. Bu kararı nasıl verdiniz?

Bebek ve Çocuk gurubunda Danimarkalı Hoppekids firması ile işbirliği yaparak markanın Türkiye temsilciliğini aldık. Hoppekids'in vizyonu, sürdürülebilirliğe verdiği önem, ürünlerin modüler yapısı ve hızla büyüyen çocukların değişen ihtiyaçlarına göre değişen yapısı Buka kimliğimizle örtüştü. Nordic-Eco sertifasına sahip tek çocuk mobilya markası olan Hoppekids ürünleri mağazalarımızda yer almaya başladı. Mobilya müşterisi tüm mobilya guruplarını aynı çatı altından almak ve tek bir marka ile muhatap olmak istiyor. Yatırımcılarımızda mağazalarımıza giren müşterilerimizi tüm mobilya ihtiyaçlarına cevap verebilmek istiyor. Bu iki ana faktörü değerlendirip yatak odası kategorisini portföyümüze ekledik.

buka-sofa_cubic-1

DİVANA DÖNÜŞEN BEŞİK

Tüketici, bu iki yeni kategoride marka çatısı altında nasıl ürünler bulacak?

Çocuk-Bebek gurubu ürünlerde en büyük sıkıntı onlar büyüdükçe fonksiyonunu kaybeden veya yenilenmesi gereken ürünler olması. Hoppekids koleksiyonundaki ürünler çocuğunuz ihtiyaçlarına göre değişen gelişen yapıda. Örneğin; beşik bebeğinizin 4.-5. ayına kadar kullanabileceğiniz bir modülken, Hoppekids beşiği küçük bir divana dönüştürüp odasında 5-6 yaşlarına kadar kullanabilirsiniz. Ya da ilk çocuğunuz için aldığınız bir karyolayı 2. çocuğunuzun ailenize katılmasıyla ranzaya dönüştürebilirsin. Yatak odası guruplarında kılıf sistem ve modüler yapı yine ön planda olacak.

Yatak odası, tüm günün stresini ve yorgunluğunu attığımız mekanlar arasında… Bu anlamda ne tür mobilyaları tercih etmek dekorasyonda ferahlık hissi yaratır?

Günün yorgunluğunu attığımız, güne huzurlu ve dinlenmiş olarak uyandığımız huzurlu, ferah, pozitif enerji dolu bir oda olmalı. Yatak odalarındaki ferahlık uyku kalitesini etkileyeceğinden fazla eşyalardan arınmış, sade, ihtiyacı karşılayan modüllerden oluşan bir seçim yapılmalı. Doğal ve loş bir aydınlatma seçilmeli. Perde, halı ve yatak örtüsü gibi aksesuarlarda nötr, açık ya da pastel renklerin kullanımı dingin ve huzurlu atmosferin yaratılmasında tamamlayıcı olacaktır.

bukasofa_diamond-2

AÇIK TONLAR SADE DEKORASYON

Yeni yılda da tüketiciler değişen kılıflarınız gibi uygulamalarla karşılaşacak mı?

Kılıf sistem sunduğumuz özgürlüklerden sadece biri. Bunun yanı sıra modüler yapıdaki ürün gurularımızda değişen hayatınıza uyum sağlayan ürünler sunuyoruz. Örneğin sağ uzanma ünitesiyle aldığınız koltuğu teknik bir desteğe ihtiyaç olmadan evinizde sol yöne çevirebilirsiniz. Ya da köşe sistemle olarak aldığınız bir koltuğu ilave modüllerle üçlü ve ikili iki koltuğa dönüştürebilirsiniz. Teknik ve tasarım patentlerini aldığımız ürünlerimizle müşterilerimize değişim özgürlüğü sunmaya yeni yılda da devam edeceğiz.

bukasofa-mikabay-3

Bir evi olduğundan daha geniş, ferah ve enerjik göstermek için bize ne tür dekorasyon önerileri verebilirsiniz?

Duvarlarda ve yer kaplamalarında açık tonlar kullanmak, fonksiyonel ve çok amaçlı kullanıma uygun mobilyalar seçmek, çok parçalı koltuk takımları yerine tek parça, büyük koltukları tercih etmek önemli. Az sayıda büyük dekoratif objeler kullanmak, abartısız sade perdeler kullanmak, duvarlarda tablo ve ayna kullanarak derinlik kazandırmak dar alanları daha ferah, geniş ve enerji gösterebilecek önerilerimiz arasında.

bukasofa_sunflower-3