Eko sisteme duyarlı yapılara dikkat!

Eko sisteme duyarlı binalar inşa etmek, sağlıklı bir gelecek oluşturmak açısından büyük önem taşıyor.

Eko sisteme duyarlı yapılara dikkat!

Geleceğin sürdürülebilir yeşil binalarını sosyal ve çevresel sorumluluk anlayışıyla bütüncül bir şekilde tasarlamak ise mümkün. Konu hakkında İç Mimar Eda Tahmaz'a kulak verdik…

eko-ic-2

SOSYAL ve DEMOGRAFİK DEĞİŞİMLER

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, ihtiyacı kadar tüketen ve eko-sisteme duyarlı yapıların sayısı ne kadar artarsa, geleceği koruma altına almak anlamında atılan adım sayısı da o kadar artmış olur. Yapıların enerji verimliliğini artırmak açısından tasarım büyük önem taşıyor. Eko-sisteme duyarlı yapılara yönelik tasarımlarla ilgili tanımı ise şu şekilde yapabiliriz: “Yeşil binalar, sosyal ve çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlanan, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun olarak ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal malzemelerin kullanıldığı, bulunduğu arazinin yaşam döngüsü çerçevesinde şekillenerek eko-sisteme duyarlı hale gelen yapılardır. Geleceği inşa ederken, sadece teknolojik değişimlerin değil, sosyal ve demografik değişimlerin de göz önünde bulundurulması gerek.”

eko-ic-3

KARBONDİOKSİT SALINIMI AZALTILMALI

Binalarda, doğru malzemelerin tercih edilmesi, bina kabuğunun cephe, çatı ve temel dahil ısı ve su için yalıtılması, amacına uygun cam ve doğrama kullanımının yanı sıra, doğru ısıtma ve soğutma sistemlerinin seçilmesi ve verimli cihazların kullanımının enerji verimliliğini etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Çünkü bu unsurlar, karbondioksit salınımının azaltılması açısından önem taşıyor.

GÜN IŞIĞI ÖNEMLİ

Ofis ve konut projelerinde, gün ışığı kullanımını maksimum düzeyde tutarak doğal enerji tüketimine katkı sağlanmalı. Bunun yanı sıra, evler kendi enerjilerini artık binaların cephelerinde ya da çatılarında kullanılan panellerle üretmeli. Bunu yaparken konfordan da vazgeçmemek için enerji harcamalarının en alt düzeyde olmasını sağlayan akıllı binaların tasarımlarında ise, kullanılan malzemelerin özenle seçilmesi, yangın gibi tehlikeli bir felaketle karşılaşıldığında alevlerin büyümesine sebep olacak malzemelerden kaçınılması ve otomatik söndürme ve uyarı mekanizmalarının devreye girmesi gerek.

Eda Tahmaz

Eda Tahmaz

NANO TEKNOLOJİ

Eda Tahmaz, gelecekte, daha hafif, esnek, dayanıklı, hem kullanımı hem de üretimi süresince çevreye daha az zararlı, doğal enerji kaynaklarından daha etkin şekilde faydalanabilen yapı malzemelerine ihtiyaç duyulacağını belirtiyor ve ekliyor: “Sözünü ettiğimiz yapı malzemelerinin geliştirilmesinde günümüzün en önemli teknoloji alanlarından biri olan nano teknoloji çok önemli katkılar sağlayacak.”