Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Renk şifrenizi çözmek özen ister
Renk şifrenizi çözmek özen ister
Bazı kararları alırken modayı takip etmenin ötesinde, kendimiz için Kişisel ve Mimari Renk Şifresi Danışmanı Zeynep Tarhan Muslu ile buluştuk ve kendisinden bu konuda değerli bilgiler aldık.
Ev Dekorasyon 4 Nisan 2018 - 14:23

Röportaj: Birgan Bileke

Renk şifresi ne demek?

Her bireyin kendine özel bir renk tonu ayarı vardır. Bu ayar bazı renk tonlarında karşılık bulur ve iyi dengelenir. Bu renk tonları kişinin çevresine doğru bir imaj vermesini, sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. Fakat hemen herkes, renkle ilgili, tekstil, mimari ve kozmetik kararlarını çok hızlı ve az para harcayarak verir. Hatta bu karar, ‘bu sabah ne giysem krizi' sırasında bile alınabilir. Renk şifresi çözülmüş kişiler ise daha hızlı ve efektif kararlar vererek nokta atışı bir imaj yaratırlar.

Herkes kendi renk şifresini çözebilir mi?

Renk şifresini çözebilmek için tarafsız bir gözle, doğru teknikle ve uygun şartlarda çalışılması gerekir. Bu da en az bir saatlik göz konsantrasyonunu ve farklı ton ayarlarında birçok kumaş kullanımını gerektirir. Kişinin makyajsız ve direkt olmayan gün ışığında çalışması gerekir.

renk-2

Koyuluk, ısı ve netlik

Bu şifreyi hesaplarken hangi unsurları göz ardı etmek dekorasyon anlamında sorun yaratır?

Öncelikle kişinin baskın renk özelliğinin ne olduğunu bulması gerekir. Koyuluk, ısı ve netlik ayarı gibi teknik özellikler bu rengi bulabilmek için ilk etapta büyük önem teşkil eder. Bu renk özellikleri sonucunda ortaya çıkan veri içerisinde genellikle bir özellik baskındır ve kişisel renk kararlarının kilit noktası da budur. Eğer kişi baskın renk özelliğini tam olarak çözemezse yanlış kararlar almaya başlar. Özellikle mimari ve dekoratif kararlar alırken birçok renk kararı birbiri ardına geldiğinden yapılan hataları tolere etmek çok zordur. Özellikle de yanlış renkte seçilen bir parke, kapı ya da dolap rengi gibi mimari ögelerin renk ton ayarları kritik önem taşıyor.

Huzurlu, enerjisi yüksek, keyif veren bir ev dekore etmek isteyenlere 10 ipucu vermenizi istesek?

– Baskın renk özelliğinizi keşfedin.
– Evinizi dekore etmeye önce gün ışığında yüzünüzü inceleyerek başlayın, hangi renk tonları sizi iyi gösteriyorsa evinizde de o ton akışına uygun renkleri görmek isteyeceğiniz kesindir.
– Evi paylaşacağınız kişi ya da kişilerde de aynı incelemeyi yaparak rahat kullanacağınız ortak tonlar belirleyin ve buna sadık kalın.
– Ne istediğinize evinizin içindeyken bu ortak tonlarla düşünüp karar verin
– Zemin, pencereler, taşınamaz dolaplar gibi parçaların renklerine karar verirken ekstra dikkat edin.
– Renk akışlarına karar verirken evin ışık kaynaklarını iyi düşünün.

renk-3

– Koyu ve açık objelerin birbiri arasında yarattığı dengeye önem verin.
– Mevsimsel olarak rengini rahatlıkla değiştirebildiğiniz duvarlar belirleyin, bu duvarları mekânın stiliyle ilgili değişimler yaparken geçişleri tasarlamak için kullanın.
– Kişisel renk şifrenizle uyumlu olan fakat büyük objelerde kullanmak için fazla iddialı olan renkleri ufak objelerde vurgular yaratmak için kullanarak mekâna kişisel bir imza katın.
– Eve ışıltı katan objelere doğru karar verin. Altın, gümüş, bronz ya da bakır ışıltılardan hangisi renk akışına uygun düşüyor net olarak belirleyin.

Karakter özelliklerine göre ele almak gerekirse, hangi karakterler nasıl renklerin ağırlıkta olduğu bir evde daha mutlu olur?

Renk şifresi tamamen teknik verilere dayanır. Bu şifreye uygun parametredeki renk tonları kişiye huzur, mutluluk ve dinginlik verir. Basit olarak söylemek gerekirse, size hitap eden renk tonlarıyla çevrelenmek iyi hissetmenizi sağlar. Ama çevresel faktörler, medya dünyası, reklamlar, sosyal medya derken pek çok unsur kişilerin kendi renk ayarlarını yapmakta zorlanmasına neden olur.

Baskın renk özellikleri

İki kişi bir ev dekore etmeye karar verdiğinde bazı anlaşmazlıklar çıkabilir. Zevkleri apayrı iki kişiyi renk şifresi kullanarak bir noktada buluşturmak mümkün mü?

Evet mümkün. Renk şifresi genetik ve çevresel faktörlerden tamamen bağımsız olduğundan, aynı aile bireylerinin bile tamamen farklı renk ton ayarlarında seyrettiğini sıklıkla gözlemliyoruz. Burada aile bireylerinin ya da evi paylaşacak kişilerin önce bireysel olarak renk şifrelerinin çözülmesi ve baskın renk özelliklerindeki kesişim noktalarının yakalanması gerekli. Daha sonra da evin renk ton ayarlarının ve ışık yoğunluklarının belirlenmesi gerekir. Tüm bu çalışma neticesinde, hangi tonlar hangi oranlarda ne tür formlarla evde olmalı çok net olarak ortaya çıkar.

renk-4

Dekorasyon söz konusu olduğunda renk adına yapılan en büyük yanlışlar neler?

Maalesef çoğu mekan hakkındaki dekorasyon kararları o mekanların dışında veriliyor. Bu durum zaten başlı başına bir hata nedeni… Mimari ve dekoratif kararlar alırken mutlaka dekore edilecek mekanın ışık kaynaklarında hangi rengin nasıl sonuç vereceğini gözlemlemek gerekir. Örneğin çok yumuşak ve sıcak ton akışlarında ilerleyen bir eviniz olduğunu düşünelim. Bu eve bir anda gümüş ağırlıklı ya da mavi objeler koyabilmek için önce ince bir ton akışı yapmak gerekir. Bu akışlar genellikle düşünülmeden modaya ya da sadece objeye bağlı anlık hissiyata göre verilen kararlar çoğunlukla göz yoran sonuçlar verir.

Kişisel ve Mimari Renk Şifresi Danışmanı Zeynep Tarhan Muslu

Kişisel ve Mimari Renk Şifresi Danışmanı Zeynep Tarhan Muslu

Her renk herkeste aynı etkiyi yaratır mı?

Yüzyıllar içerisinde renklere yüklediğimiz birçok anlamı ve renklerin titreşimlerinden gelen enerjileri çorba gibi birbirine karıştırmış durumdayız. Renklerin hem pozitif hem de negatif pek çok etkisi var. Kişisel renk ton ayarına uygun olmayan ve buna uygun doğru renk akışında ilerlemeyen renkler kişide negatif etkiler yaratır. Bu ton ayarı tamamen bireysel olduğu için renkler de herkese aynı etkiyi vermez.