Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ayşegül Dinçkök’ün yeni sergisi İstanbul Deniz Müzesi’nde açıldı
Ayşegül Dinçkök’ün yeni sergisi İstanbul Deniz Müzesi’nde açıldı
Fotoğraf sanatçısı Ayşegül Dinçkök ve Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen’in ortak projesi olarak hayata geçen “Derin Tutku Misunderstood/Yanılgı” sergisi 3 Mayıs Perşembe günü İstanbul Deniz Müzesi’nde sanat, cemiyet ve iş dünyasından seçkin davetlilerin katılımıyla açıldı. Daha önce bir benzerinin olmadığı sergi Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.
Ünal DEMİRKAYA
Exclusive 4 Mayıs 2018 - 13:18

İki kadının su altında köpek balıklarıyla korkusuzca yüzdüğü bu macerada bir üçüncü güçlü kadın İklim Tamkan da Misunderstood/Yanılgı'da sergilenecek olan çarpıcı video arta müziğiyle hayat verecek.

İstanbul Deniz Müzesi'nde 4 – 17 Mayıs tarihleri arasında ve 09:00- 17:00 saatlerinde ziyaretçilere açık olacak sergi ücretsiz olarak gezilebilecek.

Ayşegül Dinçkök ve Şahika Ercümen bu sergide birbirlerine kayıtsız güvenen iki kadının zor koşullarda, suyun 30 metre altındaki dayanışmasına ve köpek balıkları ile uyum içinde varoluşuna dikkat çekiyor. Biri tüplü diğeri serbest şekilde dalan iki kadın aslında doğru bir şekilde yaklaşıldığında her canlının birlikte var olabileceğine ve insanları yanlış anlaşılmaların verdiği zarardan dönmeye çağırıyor…

Ayşegül Dinçkök ve Şahika Ercümen, Miami sahilinden 120 km uzaklıkta okyanusun dibine dalarak köpek balıkları ile buluşuyor ve bu eşsiz dünyada sadece işaret diliyle anlaşarak insanın tabiatla ne kadar uyumlu olduğunu ve tek gerekli şeyin anlayış olduğunun altını çiziyor. Sergi, kadınların dayanışma ile güçlerini birleştirdiklerinde aşamayacakları engelleri olmadığını ortaya koyuyor.

Köpek Balıkları ile Dost Tabiat ile Uyumlu

Misunderstood/Yanılgı sergisi 400 milyon yıldır su altında yaşayan en eski canlılardan biri olan köpek balıkları ile kadınların pek çok ortak noktasının olduğunu gözler önüne seriyor. Su altında köpek balıklarının yeryüzünde ise kadınların yüzyıllardır yargısız infaz edildiği vurgulanan sergide yanılgılar ve ön yargılar ile her iki canlının da şiddet gördüğünü ve değerlerinin anlaşılmadığını gösteriyor.

Okyanusların var olma kaynağı köpek balıkları olmadan resifler yaşamlarını sürdüremiyor ve ekosistemler bozuluyor. Aynı şekilde kadınların güçlenmesi ve ekonomide yer alması da ailelerin ve tüm ekonominin güçlenmesi ve ülkelerin refah düzeylerinin yükselmesi anlamına geliyor.

Misunderstood/Yanılgı Sergisi herkesi, kadınların karada köpek balıklarının su altı dünyasında varlıklarını sürdürme çabasına şahit olmaya çağırıyor.

ÇABA Kadın Fonu ile Kadınlara Destek

Ayşegül Dinçkök her sergisinde olduğu gibi Derin Tutku Misunderstood sergisi ile de bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor ve ‘Çaba Kadın Fon’ adı altında kurulan fona destek veriyor.

‘Gücü bulamadığında cesarete başvur' adı altında kurulan fon ihtiyaç kadınları güçlendirmek ve hayata kazandırmak amacını hedefliyor. Fon kadınların projelerini desteklemek ve yaşadıkları zorluklarla mücadele etmelerine destek olmayı amaçlıyor. Çaba Derneği'nin web sitesinde Çaba Kadın Fonu başlığı altında ayrı bir sekme ile başvuru kabul eden fon, Çaba Yönetim Kurulu ve Ayşegül Dinçkök'ün değerlendirmesiyle uygun görülecek kişi ve projelere aktarılacak.

Son güncelleme: 13:19 - 04.05.2018

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.