Ferzan Özpetek Napoli’de sanatseverleri büyüledi

Ferzan Özpetek'in Napoli San Carlo tiyatrosunda sahneye koyduğu Madam Butterfly'ın galası 16 Nisan akşamı gerçekleştirildi. Galaya katılan konukların çılgın alkışlarıyla taçlandırdığı geceye siyaset, sanat ve iş dünyasından ünlü isimler katıldı.

Ferzan Özpetek Napoli’de sanatseverleri büyüledi

“Ferzan Özpetek kurtarıcı ve öldüren aşkı anlatan bir yönetmen. Bu yüzden Madama Butterfly ‘onun' operası” tanımlamasını yapan İtalyan basını; “Kökeni sinema olan Özpetek, operaya adım atmak isteyen ve ıslıklanmaktan korktukları için ödevlerini yapmakla yetinen meslektaşlarının aksine, orijinal, gelenekten uzak ve cesur bir bakış açısıyla hareket ediyor. Aida ve Traviata'da olduğu gibi Madam Butterfly'da da aynı cesareti sergiliyor” diyerek Özpetek operasından övgüyle söz ettiler.

San Carlo Tiyatrosu

Özpetek’e göre Cio-Cio San’ın (Evgenia Muraveva) asla kurban olmadığını, kurbanın aslında her limanda bir sevgilisi olan Amerikalı subay Pinkerton (Saimir Pirgu) olduğunu da yazan basın, Ferzan Özpetek’in ikisi arasında çok gerçekçi bir aşk ve tutku dolu bir ilişkinin tüm açıklığıyla sahnelendiğini de belirtiyorlar.
Konusu 50'li yılların balıkçı köyü Nagasaki'de geçen eserde, Özpetek imzasıyla çok farklı bir Butterfly izlendi. Evgenia Muraveva ve Rebeka Lokar ( Cio-Cio-San), Saimir Pirgu ve Angelo Villari (Pinkerton), Raffaella Lupinacci ve Chiara Tirotta (Suzuki), Giovanni Meoni ve Filippo Polinelli (Sharpless) Luca Casalin (Goro), Ildo Song (Lo zio Bonzo), Niccolò Ceriani (Prens Yamadori), Rossella Locatelli’nin (Kate Pinkerton) rol aldığı eserde kostümler Alessandro Lai imzalı.