Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fransa’dan Sani Şener’e devlet nişanı
Fransa’dan Sani Şener’e devlet nişanı
TAV Grubu CEO’su Sani Şener, “Fransız devleti tarafından bu nişana layık görülmekten dolayı büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum" dedi
Exclusive 4 Kasım 2016 - 15:18

TAV Grubu CEO'su Sani Şener, Fransız devletinin en üst düzey nişanı olan ‘Legion d'honneur’e layık görüldü. Fransa Sarayı'nda dün akşam düzenlenen törene iş, sanat ve akademi dünyasından isimlerle birlikte TAV Grubu’nun üst düzey yöneticileri katıldı. İstanbul Beyoğlu'nda bulunan Fransız Sarayı'nda düzenlenen törende Şener'e nişanı Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries takdim etti. Türkiye ve Fransa arasında yüzyıllara dayanan köklü tarihsel, ekonomik ve kültürel bağlara vurgu yapan Şener, “2015 yılında Türkiye-Fransa ikili ticareti hacmi 13,4 milyar dolara ulaştı. Fransa yüzde 4,1 pay ile en fazla ihracat yaptığımız ülkeler ve yüzde 3,7 pay ile de en fazla ithalat yaptığımız ülkeler sıralamasında altıncı sırada yer alıyor. TAV olarak bu işbirliğinin önemli bir örneğini yarattık. 2012'de Groupe ADP ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık, dünyanın en büyük havalimanı işletmeciliği platformlarından birini ortaya çıkardı. Birlikte 15 ülkede 34 havalimanında yılda 250 milyondan fazla yolcuya hizmet sunuyoruz. DEİK Türkiye-Fransa İş Konseyi ile de bu örneklerin çoğalması için çalışıyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimine katkı sunmak üzere yer aldığımız her platformda çaba göstermeyi sürdüreceğiz” dedi.

sani2

Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart tarafından olağanüstü hizmetlerde bulunan kişileri onurlandırmak üzere 1802 yılında oluşturulan “Légion d’honneur”, Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanı.

cem-hakko

TAV Grubu CEO'su Sani Şener, geçmişte Türk mühendisliğinin uluslararası düzeyde gelişimine katkılarından dolayı KTÜ Makina Mühendisliği Fakültesi tarafından, mühendislik dalında TAV'daki görev süresi boyunca Proje ve Risk Yönetimi konusundaki başarıları nedeniyle de Amerikan Helenik Üniversitesi tarafından işletme dalında onur doktorasına layık görüldü.

mehmet-ebru-edin

Uluslararası Havalimanları Konseyi (Airports Council International/ACI) Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi de olan Şener, 2012 yılında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanlığı görevine seçildi.

ustafa-taviloglusani1
Son güncelleme: 18:00 - 04.11.2016