Amerikalıların hamburgerine Torbalı domatesi

Amerikalıların hamburgerini, İtalyanların pizza ve makarnasını Torbalı'nın kurutulmuş domatesleri süslüyor.

Amerikalıların hamburgerine Torbalı domatesi

İzmir Torbalı’nın bereketli ovalarında 21 bin dekarlık alanda yetişen domateslerin yüzde 80’i salçalık, yüzde 20’si ise kurutmalık olarak kullanılıyor.

Nisan ayında ekimi yapılan domatesler, hasat edilmeye başlandı. Seralara götürülüp serilen domatesler, tarım işçilerinin elleriyle tek tek ikiye kesilerek güneş ışığı, nem ve rüzgarın etkisiyle kurumaya bırakılıyor.

Talebe göre kükürt veya tuz serpilen domatesler, 1 haftada kuruyarak paketlenmek üzere fabrikalara gönderiliyor.

13-14 kilo taze domatesten 1 kilo kuru domates elde ediliyor.

60’IN ÜZERİNDE ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Türkiye’nin kurutulmuş domates ihracatının yüzde 95’ini karşılayan bölgede, paketlenen ürünler ABD, İtalya ve Japonya’nın da aralarında bulunduğu 60’ın üzerinde ülkeye ihraç ediliyor.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Son yıllarda bir değişim görmeye başladık. Daha önce kuru domateslerimizi İtalyanlar makarna ve pizzalarında kullanıyordu ama geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri birinci sırada yer aldı. Amerikalıların kuru domatesi nerede kullandığı ile ilgili araştırma yaptık ve gördük ki Amerika Birleşik Devletleri kuru domateslerimizi hamburgerde kullanmaya başlamış. Gurur duyarak söylüyorum; Amerika Birleşik Devletleri’nde yenilen hamburgerlerde bizim kurutulmuş domatesimiz var” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KURUTULMUŞ DOMATES MERKEZİ TORBALI”

Olgun, “Üretilen domatesin tamamını sofralık olarak tüketmemiz mümkün değil. Bu sebeple salçalık ve kurutma ön plana çıkıyor. Kurutmalık domatesimizin özelliği; Torbalı Ovası’nda yetişip Torbalı güneşinin altında kurutmaya serilmesi ve yine buradaki işletmeler tarafından işlenerek ihracat edilmesi. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde salçalık olarak da sofralık olarak da domates yetişiyor ama kurutmalık domateste merkez Torbalı. Çünkü bu güneşin açışı ve nem oranı Türkiye’nin başka bir yerinde yok” diye belirtti. (İHA)

Loading...