Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
En güzel patates püresi nasıl yapılır? İşte her yemekle kullanılabilen kolay patates püresi tarifi…
En güzel patates püresi nasıl yapılır? İşte her yemekle kullanılabilen kolay patates püresi tarifi…
Patates püresi, ailece veya tüm dostların toplandığı yemeklerin yıldızı olabilir. Bu popüler yan yemeğin çok farklı çeşitleri yapmak mümkün. Yapımı kolay gözükse de yemeği hazırlarken püf noktalarını bilmek çok önemli. İşte en güzel patates püresi nasıl yapılır? sorusunun yanıtı ve her yemeğin yanında rahatlıkla kullanabileceğiniz patates püresi tarifi...
Gurme 24 Şubat 2018 - 15:26

Patates püresi ilk bakışta kolay bir yemek gibi görünse de, aslında çok dikkatli hazırlanması gereken bir yemektir. Patates pürenizin mükemmel bir lezzette olması için uygulayabileceğiniz bazı ipuçları var. İşte o ipuçları ve en leziz patates püresi tarifi….

Patates püreniz istediğiniz gibi olmuyorsa sizi patates püresi yapımındaki önemli 10 ipucuna dikkat etmeye çağırıyoruz.

PATATES PÜRESİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

4 Adet Orta Boy Patates,
1 Su Bardağı Süt,
1 Yemek Kaşığı Tereyağı,
Tuz.

PATATES PÜRESİ NASIL YAPILIR?

Ön Hazırlık:

4 adet orta boy patates yaklaşık 500 gr. ağırlıktadır.

Patatesleri yıkıyoruz ve uygun büyüklükte olmayan iri patatesleri ortadan iki'ye bölüyoruz.

Haşlanması;

Patatesleri tencere içerisine koyalım ve üzerini kapatacak miktarda soğuk su ilave edelim. Ocak ısısı yükseltelim.

Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatalım. Ocak ısısını en düşük ısı konumuna getirelim ve 30 dakika pişirelim.

30 dakika süre bitiminde patateslerimiz soyulmaya hazır.

PATATES PÜRESİNİN HAZIRLANIŞI

Tencere içerisine tereyağını koyup eritelim. Üzerine patatesleri ilave edelim.

Patatesleri ezme aleti veya kaşıkla ezip iyice karıştıralım.

Üzerine 1 su bardağı soğuk süt ilave edip karıştıralım. Süt ısınıp buhar olup uçmaya başladığı andan itibaren, pürenin kıvamı gelmeye başlayacak. Bu aşamada yeterli miktarda tuz ilave edelim ve pürenin tuzunu karar hale getirelim.

Tercihinize göre, pürenin kıvamını tutturmak elinizin altındaki ocağın düğmesindedir. Patates püresi'nin sıvı olmasını isterseniz, ocağı söndürürsünüz. Katı patates püresi isterseniz, püreyi ocakta fazla tutarsınız ve katı kıvamı elde edersiniz. Ardından püreniz servise hazır. İsterseniz karabiber ilave edebilirsiniz. Rulo köftenin yanına ve bir çok salçalı et yemeklerinin yanına çok yakışır.

NOT: Patates püresi hazırlamada deneyim kazandıktan sonra ocak ısı ayarını normalde tutabilirsiniz. Başlangıçta, püre yaparken ocak ısısını düşük ayarda tutarsanız heyecan yaşamazsınız. Bir de patates püresi'ni mikserle karıştırmaya kalkmayın, patates püresi sakız gibi olur.

HARİKA BİR PATATES PÜRESİ İÇİN 10 İPUCU

Mükemmel patates püresi için doğru patatesi seçin

PATATES PÜRESİ SÖZCÜ ile ilgili görsel sonucu

SERT PATATES SEÇİN

Eğer yumuşak ve topaksız bir püre yapmak istiyorsanız kırmızı patates gibi sert patates seçtiğinizden emin olun.  yoksa yemeklik patates de işinizi görür.

PATATESLERİ EŞİT  BÖLÜN

Farklı boyutlarda kesilmiş patatesler farklı hızda pişer, yani büyük olanların pişmesi, küçüklere oranla daha uzun sürer. Patateslerinizi eşit parçalara keserek yaptığınız püre, eşit kesmediğiniz parçalarla yapılan püreden daha kıvamlı olur. Aynı anda pişmeleri ve pürenizin kıvamlı olması için patateslerinizi küçük ve eşit parçalara bölmeye çalışın.

NEMİ YOK EDİN

Patatesleriniz piştikten sonra suyunu iyice almak ve ocak hala sıcakken tavaya geri koymak. Fazla suyun hepsinin buharlaştığından emin olun yoksa püreniz nemli ya da sulu olur.

EZİCİ KULLANIN

Blender, mutfak robotu ya da el mikseri kullanmayın. Eğer çok güçlü ezerseniz, patatesinizin içindeki nişastayı bozabilirsiniz ve püreniz yapışkan olur.

ÇOK KARIŞTIRMAYIN

Yukarıda anlatıldığı gibi, patateslerinizi elinizle ezdikten sonra krema, süt ya da yağın içinde nazikçe karıştırdığınızdan emin olun.

KREMA YA DA SÜT EKLEMEYİN

Krema ya da sütü ezilmiş patatesinize eklerken, ılık olmasına dikkat edin ki patatesler kolayca emsin, fazla uğraşmak zorunda kalmayın.

ÇOK FAZLA SIVI EKLEMEYİN

Tarifinize süt, krema ya da mayonez gibi sıvı maddeleri çok fazla eklemekten kaçının ki püreniz fazla sulu olmasın.

BİRAZ YAĞ İŞİNİZE YARAR

En iyi şefler, en iyi tereyağ-patates dengesi için, 450 gram patatese 200 gram yağ koymayı öneriyor. Bu oran size kaygan ve lezzetli bir püre sağlayacaktır.

TUZU UNUTMAYIN

Patatesinizi pişirirken suya makarnada yaptığınız gibi biraz tuz koymak önemli. Bu patateslerin tuzu daha erken emmesini ve daha kolay ezilmesini sağlar. Hiçbir şey –tereyağ bile- başta kullandığınız baharat kadar lezzet katmaz.

SON ÂNA KADAR BEKLEMEYİN

Çoğu yemek gibi, patates püresi de taze taze hazırlandığında tekrar ısıtılmasına oranla daha güzeldir. En iyi taktik tüm malzemeleri bir gün önceden hazırlamak, böylelikle tek yapmanız gereken patatesleri haşlamak, ezmek ve kalan malzemelerle karıştırmak olacak.