Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Gocaanalar’ yarışıyor
‘Gocaanalar’ yarışıyor
Kocaelili kadınlar, 500'e yakın kişinin başvurduğu Bilge Şehir Kocaeli Yemek Yarışması'nda hünerlerini sergileyecek. 29-30 Nisan'daki yarışma 9 kategoriden oluşuyor.
Gurme 28 Nisan 2017 - 14:57

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Bilge Şehir Kocaeli Yemek Yarışması kapsamında Kocaelili kadınlar mutfakta becerilerini sergileyecek. Yöre halkının bilge kadınlara verdiği ‘gocana’dan esinlenen yarışma, günümüzün ‘gocaana’larını seçecek. 500'e yakın kişinin başvurduğu, 9 farklı kategoride gerçekleşen yarışmada finalistler 29-30 Nisan tarihlerinde açık alanda kurulacak 12 adet mutfakta becerilerini gösterecek.

ÜNLÜ GURMELER JÜRİDE

Artun Ünsal, Yalçın Manav, Osman Uluışık ve Nevin Halıcı gibi ünlü gurme ve şeflerin jüri üyeliğini yaptığı yarışmada kente ait çok az bilinen veya unutulmaya yüz tutan yöresel yemek tarifleri de hatırlanacak.

HİKÂYESİ OLAN YEMEKLER

Kocaelililerin ilgi gösterdiği yarışmaya 12 ilçeden bin 9 kişi başvuruda bulundu. Elemeler sırasında Kocaeli Üniversitesi'nden görevli araştırmacılar saha araştırması gerçekleştirdi, sözlü tarih çalışması yaptı.

Son güncelleme: 15:03 - 28.04.2017