Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzmir GastroFest…
İzmir GastroFest…
Geçen Pazar İzmir, İstanbul ve yurtdışından gelen şeflerle çok keyifli bir organizasyona ev sahipliği yaptı.
Ebru ERBERDİ
Gurme 23 Ekim 2018 - 13:49

Fikir annesi olarak Hande Arslanalp'in yanı sıra Müge Akgün, Gamze İneceli ve Metin Suerkan seçtikleri isimler ve markalarla İzmir'e yeni bir festival kazandırdılar.

img_2055

Festivalin teması Göç mutfağıydı. Paneller, workshoplar ve tadımlar çok keyifliydi. Ama bence asıl seçilen yer çok başarılıydı.

img_2057

Alsancak Tren Garı böyle bir etkinlik için gerçekten biçilmiş kaftan diyebiliriz. Moshe Basson, Aylin Yazıcıoğlu, Murat Bozok, Jale Balcı, Olia Hercules, Melih Demirel, Şemsa Denizel gibi değerli şefler workshoplar yaparak aynı zamanda gelen ziyaretçilere tadımlar yaptırdılar. Birlikte güzel temasıyla biz de sevgili Oğul Türkkan ile birlikte benim hazırladığım Boşnak yemekleri ile içecek eşleşmeleri yaptık.

img_2059

Panellere Parabere Form'un kurucusu, gastronomi dünyasının en etkili kadınlarından Maria Canabal ve marka pazarlama uzmanı Lisa Donoghue de renk kattı. Almanya'nın önde gelen peynir uzmanlarından Ursula Heinzelmann ise İzmir bölgesi şaraplarından peynir eşleşmesi yaptı. Değerli yazarlar ve gastronomi uzmanları Ahmet Örs, Zafer Yenal, Nedim Atilla, Vedat Başaran, Haluk Özyavuz,Ahmet Güzelyağdöken ve Saffet Emre Tonguç panellerde söyleşiler yaptılar. İstanbul ve İzmir'den Frankie, Ent, Cantinery, Mürver, Neolokal, Naif, Balmumu, Hiç Tadım Atölyesi, Vino Lokale, Seçkin Et, Dondurmino ve Murano's gibi bir birinden özel restoranlar gelenlere leziz yemeklerini sundular.

img_2077

Aklımda kalan lezzetlerin başında Frankie'nin yaptığı yufkaya sarılı küşleme oldu. Ent restoranın sahibi Yoldaş ise çok keyifli bir midye hazırlamıştı. Dondurnino'nun sakızlı dondurması gerçek bir sakız tadındaydı… B'ready'nin hamburgerini tatmak için insanlar uzun süre kuyrukta beklediler. Kumrucu Şevki ve Midyeci Ahmet festivalin popüler isimlerindendi. İstanbul'dan gelen d-ream grubu markası Monochrome mart ayında İzmir'de yeni bir şube açacağı müjdesini verdi İzmirlilere….Seçkin Et çatal bıçak servisi yapmadan elleriyle direkt küçük lokmalar şeklinde et dağıttılar…Kristal yağları İzmir'in ilk tercihi olarak standta yerini aldı. Paneller ve özellikle Roca kardeşlerin Türk şef Sina Sucuka ile birlikte çektikleri Turkish Way film gösterimi çok ilgi çekti.

izmir-festival-2

Tüm dünyada her geçen gün gastronomiye ilgi daha da artıyor. Türkiye'de de artık gençler araştırarak, gezerek ve tadarak kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar. İzmir'de ilk defa yapılan bu organizasyona ilgi çok büyüktü… Umarız festivaller bu festival gibi daha bilinçli şekilde gençlere önemli bilgiler vermeyi hedefler.

izmir-festival-1

Günün sonunda Amerikalı saksafon efsanesi Ricky Ford, ünlü piyanist Ali Perret, Can Kozlu, İmer Demirer Ve Matt Hall'ın caz performansı festivale çok büyük coşku kattı.