Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kebapçı Kadir
Kebapçı Kadir
Denizli denince akla Denizli Kebabı ve kelle gelir. Biz de Pamukkale’den dönüşte bu lezzetli etlerin tadına bakmak için Denizli’de çarşıya girdik. Uygun bir yere arabamızı park ettikten sonra Kadir Usta’nın yerini aramaya başladık.
Ebru ERBERDİ
Gurme 2 Mart 2018 - 13:42

İki katlı restoran sadece ye ve git konseptinde… Denizli kebabı için sabah saatlerinde yanan tuğla fırının ateşi öğlene doğru alınıyor. Kancalarla fırının kenarına asılıyor ve bu şekilde pişiriliyor. İçinde yanan odunlar ise sakız ağacından…Lezzette fark yaratan detaylar siyah tuğla fırınında pişmesi ve sakız ağacı odunun aroması diyebiliriz. Pişerken akan yağların altına bir tepsi koyuluyor. Etleri servis ederken pideleri bu yağa sürüp sonra tabaklara diziyorlar. Denizli kebabı, kuzunun ön kolundan yapılıyor, en lezzetli kısmı ise kuzunun kürek yatağının olduğu bölge…

kebap-ic

Vitrininde kellelerini sergiliyorlar siz ne kadar istediğinizi söylüyorsunuz. Aileler için üst salon hizmet veriyor. Kebapçı Kadir denizli kebabını ve kelleyi denemeniz için iyi bir adres diyebiliriz. Etlerin üzerine baharatları konulup, pidelerin arasına sıkıştırılıp elle yeniliyor. Çatal bıçak istememenizi öneririm zira yeme ritüeli bu şekilde….

kebap-ic-2
Etiketler