Kış çayı mucizesi

Kış çayı halsizliğinize iyi gelecek.

Kış çayı mucizesi

Bu yıl sert bir kış geçiriyoruz. Grip ve nezle ise oldukça yaygın. Kendimize iyi bakmamız gerekiyor ve bu yolda en büyük destekçilerimizden biri kış çayı.

Kış çayının birçok faydası var. Öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca bu hastalıklara yakalanmadan önce belli aralıklarla hazırlanıp içilirse bu hastalıklara karşı vücudu korur.Karın ağrısına özellikle bağırsaklarda oluşan ağrılara iyi gelir.

Burun akıntısına fayda sağlar. Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelerek stresi yok eder. Unutkanlığa karşı koruma sağlar. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Balgam söktürücü etki yapar. Öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir.Göğüs ağrısına fayda sağlar.Astıma iyi gelen kış çayı nefes darlığını da giderir.

Bağırsak gazlarını giderici etkisi vardır. Romatizma gibi kemik ağrılarına iyi gelir. Ağrı kesici özelliği vardır. Bronşite iyi gelir.

İşte kış çayının tarifi:

Malzemeler:
2 yemek kaşığı kuşburnu
2-3 yemek kaşığı ıhlamur
1 yemek kaşığı adaçayı
3 adet okaliptüs yaprağı
1 adet kabuk tarçın
4-5 adet karanfil
Yarım elmanın kabuğu
5-6 adet papatya
2 adet zencefil
1 yemek kaşığı hibisküs

Yapılışı: Tüm malzemeler bir kapta karıştırılır. Bu arada bir demlikte su kaynatılır. Bir bardak su için 1 tatlı kaşığı ölçüsüyle karışım yapılmış malzemelerden sıcak suyun üzerine konur. 5 dakika kadar malzemeler sıcak suda demlenir. Daha sonra süzülerek fincana dökülür. İçine bir çay kaşığı bal ve çeyrek limonun suyu eklenerek içilir.

Loading...