Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Konya’nın neyi meşhur? İşte Konya’nın nesi meşhur sorusunun cevabı…
Konya’nın neyi meşhur? İşte Konya’nın nesi meşhur sorusunun cevabı…
Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en büyük şehri olan Konya farklı lezzetleriyle de dikkat çekiyor. Peki İç Anadolu Bölgesi şehirlerimizden olan Konya'nın neyi meşhur? Evliya şehri olarak da bilinen Konya'nın meşhur olan yiyecekleri...
Gurme 20 Haziran 2018 - 11:07

Konya farklı lezzetleri ve geniş kültürüyle dikkat çekiyor. Konya’nın neyi meşhur? Konya’da hangi lezzetleri yemeden geçmemeli? Konya ilinin sınırları içerisinde toplamda 31 adet ilçesi bulunmaktadır. Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak Konya'nın ilçeleri olmaktadır.

KONYA’NIN NESİ MEŞHUR?

Etli Ekmek,
Mevlana Böreği,
Arabaşı Çorbası,
Dilber Dudağı Baklavası,
Papara Yemeği,
Batırık, Yoğurt Çorbası,
Etli Topalak, Bamya Çorbası,
Etli Pilav

KONYA’NIN DİKKAT ÇEKEN YERLERİ

Mevlana Müzesi: Dünyanın pek çok yerinden her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi, Konya’nın simgelerindendir. 1926 yılından bu yana müze olarak ziyarete açık olan türbe Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Çatalhöyük: Dünya Mirasları Listesi’ne ülkemizden giren yerlerden biri olan Çatalhöyük M.Ö. 7000’li yıllardan günümüze kalan bir uygarlık merkezidir. Konya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir Çatalhöyük.

Alaeddin Tepesi: Karatay ilçesinde bulunan Alaeddin Tepesi 20 metre yüksekliğe sahiptir. Alaeddin Camii’nin yer aldığı tepe şehri simgeleyen yerlerin başında gelir.

Son güncelleme: 11:43 - 20.06.2018