Kovan balında sağım zamanı

Binbir emek ve güçlükle üretilen, aroması ve besin değeriyle diğer ballardan ayrılan Rize Ayder Yaylası'ndaki kara kovan balı için sağım zamanı geldi.

Kovan balında sağım zamanı

Rize’de kara kovan bal yetiştiriciliği geleneği sürdürülüyor. İçleri oyularak bir arının girebileceği boşluk bırakılan kütükler, üreticiler tarafından ormanlarda boyu 40 metreyi aşan ağaç dallarına yerleştiriliyor. 6 ay müdahale edilmeyen kovanlar, ağustos ayının ilk haftası da sağılmaya başlanıyor.

KİLOSU 600 LİRA

Şimdi yeniden ağaçlara tırmanan üreticiler, kovanlardan sağılan organik kestane ve çiçek ballarını kilosu 600 liradan satışa sunuyor. Bir kara kovandan ise 30 kiloya kadar bal alınabiliyor.

Kara kovanlardan sınırlı miktarda elde edilen ballar, yoğun sipariş nedeniyle talebi karşılamıyor.

‘KARA KOVAN BALI DOĞAL’

Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası’nda, koruyucu elbise giymeden tırmandığı ağaçta kovana elini sokarak bal sağan Mustafa Memoğlu, “Hava şartları dolayısıyla çok fazla bal olmayacak diye düşünüyorduk ancak çok verimli bir sezon geçiriyoruz. Kara kovanda tamamen doğal, insan eli değmeden bal üretimi gerçekleşiyor. Biz bir kütüğün içerisine oyarak kovanı hazırlıyoruz. Ağacın zirve noktasına kovanları yerleştiriyoruz. Ondan sonra arı balını kendisi yapıyor. Herhangi bir katkı maddesi kesinlikle olmuyor” dedi.

“BU KÜLTÜR YOK OLMASIN”

Kara kovan bal üretiminin gelecek nesillere de aktarılması gerektiğini söyleyen Memoğlu, “Bu kültür bitmek üzere ama mücadelemizi veriyoruz. Yeğenlerime de ağaca çıkmayı, bal sağmayı öğretiyorum. Kara kovanları sırtımıza alıyoruz, yolu olmayan ormanların içerisinde uygun gördüğümüz ağaçların üzerlerine yerleştiriyoruz. Büyük zorlukları var ancak o doğal balı sağınca, insanlara yedirince büyük bir mutluluk duyuyorum. Çok zorlukları var ama zahmetine fazlasıyla değiyor. Kovanları yükseklere koyuyoruz çünkü arı direkt uçuş yapabilsin, diye. Ayılardan korumak için de ağacın gövdesini saçlarla kapatıyoruz. Yüzyıllardan beri süregelen bu kültür ne yazık ki kaybolma tehlikesi yaşıyor. Bu kültürün yok olmaması için elimden geleni yapıyorum, gençlere de öğretmeye çalışıyorum” diye konuştu. (DHA)

Loading...